F-Droid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

 ()

F-Droid
Resmi F-Droid logosu
F-Droid 1.2 screenshot.png
Geliştirici(ler) Ciaran Gultnieks, F-Droid Limited
İlk yayınlanma 29 Eylül 2010 (2010-09-29)
Geliştirme durumu Aktif, 2,700'den fazla uygulama (Haziran 2018 için)[1]
Programlama dili Python programlama dili (sunucu için), PHP (website için), Java programlama dili (istemci için)
İşletim sistemi FreeBSD ve Linux (sunucu), Android işletim sistemi (istemci)
Tür Özgür Yazılım
Resmî sitesi f-droid.org
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

F-Droid F-Droid, Android sistemi için Google Play Store'a benzer bir yazılım deposu. Proje tarafından barındırılan depo, proje gereği yalnızca özgür yazılım uygulamalarını içerir. Uygulamalar, bir hesap ile kayıt olma gerektirmeden F-Droid web sitesinden veya istemci uygulamasından taranabilir ve yüklenebilir. Reklam, kullanıcı takibi veya özgür olmayan yazılıma bağımlılık gibi "anti-özellikler", uygulama açıklamalarında işaretlenmiştir. Web sitesi ayrıca, barındırdığı uygulamaların kaynak kodunun yanı sıra F-Droid sunucusunu çalıştıran yazılımlar sunarak herkesin kendi uygulama havuzunu kurabilmesini sağlar.

F-Droid istemcisi[değiştir | kaynağı değiştir]

F-Droid'den indirme rozeti

F-Droid istemcisini yüklemek için, kullanıcı Android ayarlarında "Bilinmeyen kaynaklar" dan yüklemeye izin vermeli ve resmi siteden APK (kurulabilir dosya) dosyasını almalıdır. Google Play Geliştirici Dağıtım Sözleşmesi'nin rekabet etmeme koşulu nedeniyle Google Play Store'dan F-Droid istemcisi için yükleme yapılamaz.

Müşteri, gözetim, sansür ve güvenilmez internet bağlantılarına karşı dirençli olacak şekilde tasarlanmıştır. Anonimlik geliştirmek için Tor gizli servislerinde barındırılan HTTP proxy'lerini ve depolarını destekler. İstemci cihazlar, indirilmiş uygulamaları yerel Wi-Fi, Bluetooth ve Android Beam üzerinden diğer cihazlara uygulamaları dağıtabilir. F-Droid istemci uygulaması, yüklü F-Droid uygulamaları için güncellemeleri otomatik olarak sunacaktır.

Ana F-Droid deposu paketlerini imzalamak için kendi anahtarlarını kullanır, bu yüzden daha önce başka bir kaynaktan yüklenen uygulamalar F-Droid üzerinden güncellemeleri almak için yeniden yüklenmelidir.

  1. ^ "Repository Maintenance". F-Droid. F-Droid. 21 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2018.