F-Droid

Vikipedi, özgür ansiklopedi

 ()

F-Droid
Resmi F-Droid logosu
Screenshot of F-Droid 1.2 on Android showing the latest apps
Geliştirici(ler)Ciaran Gultnieks, F-Droid Limited
İlk yayınlanma29 Eylül 2010 (2010-09-29)
Geliştirme durumuAktif, 2,700'den fazla uygulama (Haziran 2018 için)[1]
Programlama diliPython (sunucu için), PHP (website için), Java programlama dili (istemci için)
İşletim sistemiFreeBSD ve Linux (sunucu), Android işletim sistemi (istemci)
TürÖzgür Yazılım
LisansGNU GPLv3+
Resmî sitesif-droid.org
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

F-Droid Android için Play Store'a benzer bir yazılım deposudur. Proje tarafından barındırılan depo, proje gereği yalnızca özgür yazılım uygulamalarını içerir. Uygulamalar, bir hesap ile kayıt olma gerektirmeden F-Droid web sitesinden veya istemci uygulamasından taranabilir ve yüklenebilir. Reklam, kullanıcı takibi veya özgür olmayan yazılıma bağımlılık gibi "anti-özellikler", uygulama açıklamalarında işaretlenmiştir. Web sitesi ayrıca, barındırdığı uygulamaların kaynak kodunun yanı sıra F-Droid sunucusunu çalıştıran yazılımlar sunarak herkesin kendi uygulama havuzunu kurabilmesini sağlar.

F-Droid istemcisi[değiştir | kaynağı değiştir]

F-Droid'den indirme rozeti

F-Droid istemcisini yüklemek için, kullanıcı Android ayarlarında "Bilinmeyen kaynaklar"dan yüklemeye izin vermeli ve resmi siteden APK dosyasını almalıdır. Google Play Geliştirici Dağıtım Sözleşmesi'nin rekabet etmeme koşulu nedeniyle F-Droid istemcisi, Play Store'da bulunmamaktadır.

F-Droid istemcisi; gözetim, sansür ve güvenilmez internet bağlantılarına karşı dirençli olacak şekilde tasarlanmıştır. Anonimliği arttırmak için Tor gizli servislerinde barındırılan HTTP proxy'lerini ve depolarını destekler. Aynı zamanda F-Droid istemcisi, F-droid yüklü olan iki cihaz arasında yüklü uygulamaları internet olmadan paylaşabilir.[2] F-Droid istemcisi, F-Droid'den yüklenmiş uygulamalar için güncellemeleri otomatik olarak sunacaktır.

Ana F-Droid deposu, paketlerini imzalamak için kendi anahtarlarını kullanır, bu yüzden daha önce başka bir kaynaktan yüklenen uygulamalar F-Droid üzerinden güncellemeleri almak için yeniden yüklenmelidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Repository Maintenance". F-Droid. F-Droid. 21 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2018. 
  2. ^ "How to Send and Receive Apps Offline | F-Droid - Free and Open Source Android App Repository". f-droid.org (İngilizce). 14 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021.