İçeriğe atla

Zune yazılım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zune software
Geliştirici(ler)Microsoft
İlk yayınlanma20 Temmuz 2011 (12 yıl önce) (2011-07-20)
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiWindows XP SP3
Windows Vista SP2
Windows 7
Windows 8/8.1
TürHizmet yazılımı
Resmî sitesiSitesi

Zune yazılım Microsoft Windows için bir medya yönetim yazılımıdır, bir kütüphane ile tam bir medya oynatıcı uygulaması, Zune Marketplace için bir arayüz, hem de bir medya akışı sunucusu olarak çalışır. Yazılım Zune işlevselliği ile Zune 4, 8, 16, 30, 80, 120, Zune HD, Windows phone 7, and Microsoft Kin de dahil olmak üzere tüm cihazlarla senkronize etmek için kullanılır.[1] Zune cihazları Zune yazılımı, ile çalışır ve Microsoft'un Metro tasarım dilinin birçok tasarım ilkelerini uygular.

Yazılım 16 Ekim 2012 yılında kesildi ve (masaüstü uygulaması ve Windows Store uygulama versiyonları olarak her ikisi de kullanılabilir) Windows Phone App ile ve daha sonra Windows 10-da yerleşik "Telefon Companion" Uygulaması ile değiştirildi, Windows Phone 8 (Windows Phone 8.1 de dahil olmak üzere) ve Windows 10 Mobile çalıştıran cihazlar ile senkronizede kullanılır. Windows phone 7 sürümünün güncelleme yöntemi ise "Zune yazılım" aracılığı ile idi. Bir müzik ve video oynatıcı ve gerçek zamanlı aktarım servisi olarak yazılımın rolü Xbox Müzik (Groove) ve Xbox Video (Microsoft Movies & TV) tarafından almıştır.[2]

Zune çevrimiçi hizmetleri tamamen, 15 Kasım 2015 tarihinde kapatıldı, ancak Zune yazılımı, yine Windows phone 7 ve Zune cihazları ile kullanım için Windows Phone web sitesinden yüklenebilir, ancak Windows Phone 8 / 8.1 / Windows 10 Mobile için tasarlanmış yeni uygulamalar ile çalışmaz.[3]

Bir medya oynatıcı olarak, Zune yazılımı aşağıdaki biçimleri destekler:

multimeya desteklenen biçimler
Audio MP3, AAC (Low complexity), .mp4, .m4b, .mov, WMA (standard, pro ve kayıpsız)
Video MPEG-4 (in .mp4, .m4v and .mov containers), H.264/MPEG-4 AVC (in .mp4, .m4v and .mov konteynerler), WMV, ASF, AVI (in .avi container)
Fotolar JPEG

Zune yazılımı, kendi kütüphanesinde medyayı organize ve kullanıcılara CD'lerden ripleme ile kitaplığa eklemelerini, Zune cihazla senkronize ve Zune Marketplaceden indirmeyi sağlar. Zune yazılımı aynı zamanda bir şarkı Metadata düzenlemenize olanak sağlar. Bu kitaplığda otomatik olarak içerik için albüm kapağı ve metadata etiketi verileri indirebilirsiniz. PC'de Zune yazılımı diğer PC'ler, Xbox 360 ve diğer uyumlu cihazlara dosyaları akıdır. Zune yazılımı da Zune sosyal bağlanır ve diğer kullanıcılar ile dosyaları izler. Zune yazılımı sadece 32-bit Windows XP veya 32-bit / 64-bit Windows Vista / Windows 7-de çalışır. Windows XP Professional x64 Edition, desteklenmez. Zune yazılımı da Windows 8 ve Windows 10 ile uyumlu, böylece Zune aygıt kullanıcılarına yeni işletim sisteminde eski desteği devam edecekti.

Zune yazılımının 1.0 sürümleri Windows Media Player 11-in değiştirilmiş bir versiyonunu idi, 2.0-dan beri versiyonları AAC, MPEG4 ve H.264 için ek DirectShow kod çözücüleri ile bağımsız inşa edildi.[4] Yazılımın güncel sürümü 22 Ağustos 2011 tarihinde yayımlanan, 4.08.2345 oldu. Yazılımın çeşitli versiyonları piyasaya sürülmüştür. 16 Ekim 2012 itibarıyla, Zune Xbox müzik (Groove) olmuştur.

Zune Marketplace

[değiştir | kaynağı değiştir]

Zune Marketplace müzik, podcast, TV şovlarını, filmleri, müzik videoları ve mobil uygulamalar sunan bir online mağaza oldu. İçerik Zune yazılımı yüklenen Windows PC'lerde, Zune cihazları, Xbox 360, Windows Phone telefonları veya Microsoft Kin telefonlarda incelene veya satın alınabilir. Zune Müzik Marketplace beri Xbox Musice değiştirildi.

Başlangıçta 2 milyon şarkı sunan Zune Marketplace 14 milyon şarkı sunmak için büyüdü. Tümü 320 kbit / s'ye kadar MP3 formatında ve DRM-free olarak mevcuttur. Zune Marketplace Music dört büyük müzik grupları (EMI, Warner Music Group, Sony BMG ve Universal Music Group), yanı sıra küçük plak şirketleri tarafından sunulur. Zune Marketplacenin ana sayfasında, Microsoft tarafından seçilen özellikli müzik ve en popüler müzik göstermektedir. Kullanıcılar arama veya rock, pop, dans, kentsel ve diğerleri de dahil olmak üzere türlere göre filtreleme yapabilirler. Zune Marketplaceden önce müzik DRM-free oldu, şarkılar Windows Media D tarafından korundu, ancak Zune yazılımı yalnızca Zune Marketplaceden Zune cihazlara aktarılmak için WMDRM içeriğe izin verir. Zune Marketplace DRM içeriği diğer WMDRM uyumlu uygulamalar ve cihazlar tarafından oynanan olabilir.

Zune Marketplace aşağıdaki şirketlerden televizyon programlarını sunmaktadır: A&E, Anime, Bravo, Cartoon Network, CBS, Discovery Communications, E!, Fox, G4, GamerTV, History Channel, Marvel, MLB, NBC, Paley Center, PBS, Spike, Starz, SyFy, TNA, USA Network ve Viacom. Paramount Pictures, Universal Studios, Warner Brothers, 20th Century Fox ve diğer çalışmalardan Filmler satın alma veya zaman sınırlı kiralama sunulmaktadır. Bazı filmler HD mevcuttur. Xbox 360 üzerinde Zune Marketplace üzerinden satın alınan seçili içerik ayrıca 5.1 surround ses sunuyor. Müzik videoları da satın almak için teklif edildi. Zune Video Marketplace Xbox Videoya değiştirildi.

Zune Marketplaceye uygulama ve oyun, Zune HD için indirilebilir olabilecek bir uygulama bölümü dahildir. Mağaza başlangıçta Microsoft tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak yayımlanan dokuz uygulamalar ile başlattı. Uygulamalar seçimi iki yılda altmış iki oyun ve uygulamalara genişletildi. mevcut uygulamalar çeşitli oyunlar, Facebook, Twitter ve Windows Live Messenger dahildir. Uygulamalar, ayrıca XNA Game Studio veya OpenJDK kullanılarak yapılan çeşitli bağımsız geliştiricilerden mevcuttur, sırasıyla C # ve C ++ kullanır. 31 Ağustos 2012 tarihinde, Zune Marketplace ve kullanıcıların medya koleksiyonları uygulamalar bölümleri yazılım içinde devre dışı bırakıldı. Zune yazılımı, kullanıcılara Windows Phone Marketplace, Windows Phone uygulamaları, gözden geçirme ve yüklemesine olanak tanır.

Windows PC'ler için Zune yazılımı müzik, podcast, video ve uygulamalar tüm yelpazesi sunar. Xbox 360 film ve müzik video indirme yanı sıra Zune Pass akışı sunuyor. Zune cihazları, Windows Phone cihazları ve Microsoft Kin telefonlar indirme ve müzik akışı izin verir; Windows Phone cihazları ayrıca uygulamaların yüklenmesini sağlar.

Alımlar aynı zamanda Windows Live pazarı için Xbox Live ve Oyunlar içerik satın almak için kullanılabilecek Microsoft Points parada, yapılır. Döviz sınıf 80 Microsoft pointe bir Amerika Birleşik Devletleri dolarıdır. Çoğu müzik parçaları 79 veya 99 puanla fiyatlandırılır.

Zune Müzik Pass

[değiştir | kaynağı değiştir]

Zune müzik Pass, bir müzik abonelik hizmetidir, abonecilere abonelikleri aktif olduğu sürece şarkıları sınırsız sayıda indirmelerine izin veriyor. Zune Pass kullanarak indirilen şarkılar 192 kbit / s WMA formatındaki sağlanır ve DRM ile sınırlıdır. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer belirli ülkelerde Zune müzik Pass abonecilere abonelikleri sona erenden sonra bile ayda 10 şarkı tutmak için izin verildi, ancak teşvik sonuçta kesildi. 3 Ekim 2011 tarihinde, Zune müzik Pass fiyatı 9,99 $ / ay düşürüldü ve 10 şarkı kredisi çıkarıldı. 15 Ekim 2012 tarihinde, Microsoft Xbox Music gibi Zuneni rebrand etti.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2008. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]