İçeriğe atla

Windows Phone Mağazası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Windows Phone Store sayfasından yönlendirildi)

Bu madde Windows Phone Store ile ilgilidir. Microsoft Windows için Windows Store sayfasına bakın.

Windows Phone Store
Geliştirici(ler)Microsoft
İlk yayınlanma21 Ekim 2010 (13 yıl önce) (2010-10-21)
Geliştirme durumuAktif
İşletim sistemiWindows Phone
ErişilebilirlikÇokdilli
TürMağaza, Dijital dağıtım
LisansÖzel mülk yazılım
Resmî sitesimicrosoft.com/en-us/store/apps/windows-phone

Windows Phone Store (daha önce Windows Phone Marketplace) Windows Phone platformu için Microsoft tarafından geliştirilen bir dijital dağıtım platformu olup, kullanıcıların göz atmak ve üçüncü şahıslar tarafından geliştirilen uygulamaları indirmelerine izin veriyor. Yeni Windows ürünlerinin çoğu gibi, "Metro UI" özellikleri; UI panoramik manzaralı sunulmuştur. Kullanıcı kategorileri ve başlıkları gözden geçire, özellikli öğeleri göre ve yorumları, ekran görüntüleri ve fiyatlandırma bilgileri ile bilgi alabilirler. Windows Phone Store-ni kullanmak için Microsoft Account hesabı gereklidir.

Windows Phone Store Windows Mobile platformunda çalışan Windows Marketplace for Mobile-nin yerine bazı ülkelerde Ekim 2010'da Windows phone 7 ile birlikte başlatıldı. Windows Phone SDK-ın yarım milyondan fazla kez indirilmesi 4 Ekim 2010 tarihinde bildirilmiştir. Şubat 2013 sonunda, Marketplace-de 130.000'den fazla mevcut uygulama vardır.[1] Ağustos 2012 yılında, Microsoft, "Windows Phone Marketplace' ismini "Windows Phone Store" ismine rebrand etti. Değişiklik, Windows Phone cihazlarında ve Windows Phone web sitesinde görüldü; Marketplace bölümü "Uygulamalar + Oyunlar" olarak değiştirilmiştir..

2015 yılında, Microsoft Windows Phone Store-nin aşamalı şekilde Windows Store-ye yerini değiştirdiğini duyurdu ve tüm Windows destekli cihazlar için bir "evrensel" depo olarak hareket edecekti. Bu sürecin bir parçası olarak, Windows Phone Store web sitesi bir siteye taşındı, aynı zamanda Windows Phone 7.x, 8.x ve Windows 8.x uygulamaları için tek bir site oluşturarak PC Mağaza içeriyor.

Fiyatlandırma ve özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone Mağazasında kredi kartı alışveriş, operatör faturalama ve reklam destekli içerik desteği vardır. Mağaza ayrıca, bir "satın alma öncesi dene" seçeneği sunuyor, kullanıcının ticari uygulama için bir deneme ya da demo indirmesi için bir seçenek vardır. Diğer özelliklerin Windows Phone Mağazasının selefi Windows Marketplace Mobile-ye benzer olduğu söyleniyor. Windows Phone Mağazası 16 ana kategoride 61 kategori ve 25 alt kategoriye bölünmüş olacakdır. Uygulamalar ancak bir kategoride yerleştirilebilir. Windows Phone Mağazası da Xbox Live bağlantısı ve özellikleri entegre olacak 3D oyunlar için indirme yer alacak. Bir bilgisayara bir XAP dosyasını indirmek için yeteneği de mevcut, internet erişimi yoksa, bir kullanıcıya SD karttan bir uygulamayı yüklemeği sağlar.

Geliştiriciler[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştiriciler bir Uygulama Hub üyesi olmak ve Windows Phone Store'a göndermek için $ 99 bir yıllık abonelik ücreti ödemek zorundadır. Ücretli uygulamalar için ücretsiz gönderimler sayısında bir sınır var.[2] Ücretsiz uygulamalar için 100 ücretsiz gönderimler sınırı var; bundan sonra, ücretsiz uygulamalar için başvuru başına 19,99 $ bir ücret olacakdır. Geliştiriciler aynı zamanda kendi uygulamalarını dağıtmak için OEM'lerle çalışmayı tercih edebilir; bu, uygulamalara, Windows Phone cihazlarında ğnyüklü veya bu özel OEM ürünlerine münhasır öncesi izin verir. Bu süreç Nokia Lumia cihazlara özel uygulamalar için Nokia (en son Microsoft Mobile) tarafından kullanılandır. (Nokia Kamera, Here haritaları ve MixRadio dahil). OEM özel uygulamaları sadece OEM belirli bir donanım üzerinde ayrı bir kanalda son kullanıcılara konuşlandırılır ve edilir. Çoğu Windows Phone OEM-lerin, örneğin "Lumia Collection" (eski adıyla "Nokia Collection"), "Samsung Zone", "HTC Apps" ve "Huawei Selected" gibi bir kategorisi vardır.

Oyunlar ve Uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir kullanıcı, Windows Phone Store-den oyunlar ve uygulamalar indirebilir; Xbox Live hesapı etkinse, mağazaya telefonun kendisinden uzaktan erişilebilir. Microsoft-da, popüler oyunlarından geniş bir yelpazesi vardır.[3] Ayrıca Gamescom'da Microsoft 50'den fazla prim Windows Phone 7 oyunlar ve uygulamalar açıkladı ve bu, Xbox Live mobil bağlantı kullanımı yapacaktır.

Windows Phone Mağazası, hızla başlatılmasından bu yana ve Şubat 2012 tarihine kadar büyüdü, 70.000 mevcut uygulaması ile Blackberry App World-ü Mart 2012'de geçmesi bir dönüm noktası idi. 2012 yılı Haziran ayında, 20 ay sonra, Windows Phone Marketplace-de uygulamalar 100.000-e ulaşmıştır. 100.000 uygulamaları gerçekleştirmek için büyüme 24 ay ile Android-den hızlıdır, ama 16 ay ile iOS-dan daha yavaşdır. Numara Aralık 2012 yılında 150.000, ardından Aralık 2013 yılında 200.000-e hızlandırıldı. Windows Phone Ağustos 2014 olarak 300.000 'den fazla uygulama içeriyor.

Windows phone store ilk logo
Windows Phone Store logoları

İçerik Kısıtlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone Store'daki uygulamaları, bir içerik politikasına maruz kalır. Sınırlandırılması veya yasaklanması olan içerik örnekleri pornografi, şiddet promosyon, ayrımcılık, nefret ya da ilaçlar, alkol ve tütün kullanımını içerir. Öneriler olarak fuhuş tasvirleri, cinsel fetişizm ya da genel olarak "Makul bir kişi, yetişkin veya sınırda yetişkin içeriği olabileceğini düşünen" herhangi bir şey mağazada yasak olacak.

Windows Phone 7 SDK[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows phone 7 uygulama geliştirmesi Microsoft Silverlight, Microsoft XNA ve .NET Compact Framework üzerine dayanmaktadır. geliştirilmesi için kullanılan birincil araçlar Microsoft Visual Studio 2010 ve Microsoft Blend-dir. Kilitsiz geliştirici cihazlar hariç olmak üzere, Windows Phone 7 sadece, Microsoft tarafından onaylanan ve sadece Windows Phone Store üzerinden kullanılabilir olan uygulamaları çalışır.[4]

Geliştiriciler, normalde kendi uygulamalarından veya geliştiriciler tarafından yapılan gelirin % 70-ni kazanabilirler ve uygulamalara yerleşik bir reklam modeli içerebilir. Öğrenciler Microsoft'un DreamSpark programı ile ücretsiz başvuru yapabilecekler.

Windows Phone 8 SDK[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone 8 uygulama geliştirmesi geliştiricilere Windows Phone 8 için uygulamalar geliştirmek için Visual C #, Visual Basic ve Microsoft Visual C ++ kullanmalarına olanak sağlar.[5] Windows Phone 8 SDK sürümünde, Microsoft Şubat 2013'te Yönetilen bir .NET Framework dilinde geliştiricilere oyun yaratmaya izin XNA gelişimini durdurdu. XNA yapısı (DirectX etrafında sarıcı), Windows Runtime ve Windows Phone uygulamaları için DirectX lehine kesildikden sonra geliştiriciler oyunlar oluşturmak için yerel kod kullanmak zorunda kaldılar. Böyle Monogame olarak XNA-ya üçüncü parti alternatifler var, bu geliştiricilere Windows Runtime, Windows Phone 8 ve diğer platformlarda XNA kullanmaya devam etmek için izin verir. Emülatör de hiper denetimci olarak Hyper-V'yi kullanmak için değiştirildi ve artık Windows 8 Pro veya Windows Server 2012 64 bit sürümleri gerektirir ve donanım destekli sanallaştırma desteği olan bir sistem vardır. Windows Phone 8, Windows 8 ve Windows Phone 8 platformlar arasında kodu yeniden kullanımı için Windows Runtime nesnelerinin bir alt kümesini destekler. Yerel kod desteği, Windows Phone 8-e eklendi, ama sadece DirectX oyunlarını veya Windows Runtime bileşenlerini oluşturmak için kullanılabilir. XAML kullanılan uygulamalar hala .NET Framework dil yönetimi ile inşa edilmelidir. Win32 API-nin (Windows API) alt kümesi bir sınırlı destek olarak Windows Phone 8 SDK-ye eklenmiştir. Microsoft-a ayrıca geliştiriciler için uygulamaları Windows Phone-ye girişini daha kolay hale getirmek için Unity gibi üçüncü parti oyun çerçeveleri için destek eklendi. Geliştiriciler hala Windows phone 7 uygulamaları geliştirebilir ve Windows Phone 8 ile uyumlu olması devam edecektir. Mağaza Windows Phone 8.1 sisteminde de aynı ve uyumlu şekilde çalışmaktadır.

Windows Phone App Studio[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Uygulama Stüdyosu (Windows App Studio) Windows Phone için hızlı uygulama yaratılması için bir tek durak kaynağıdır. Çift yapılandırma adımları ile kullanıcılar Windows Mağaza için bir üretime hazır bir uygulama oluşturabilirler. Tüm yapılandırma görünüm ve his ayarlandıktan sonra, bu online stüdyo Windows Phone Mağazası'ndan doğrudan uygulamayı yayınlamaya izin verir. Servis ücretsiz olarak ve Microsoft Account ile oturum için gereklidir.

Windows Store ile birleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Q2 2016 etkinliğinde, Microsoft Windows 10 Mobile işletim sistemini başlatmak niyetini açıkladı.[6] Microsoft'un işletim sistemleri konsolidasyonu o anlama gelir ki, aynı, birleşik mağaza masaüstü, tablet, mobil ve Xbox arasında değişen cihazlar üzerinde çalışacak.[7] Bu nedenle, mevcut Windows Phone Store, Windows Mağaza lehine, kesilmekden kaynaklanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
  7. ^ http://www.tamindir.com/windows-10-mobile-icin-yeni-magaza-mujdesi-iste-ekran-goruntuleri_h-14932/ [yalın URL]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]