Composer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Composer
Logo-composer-transparent.png
Geliştirici(ler) Nils Adermann, Jordi Boggiano
İlk yayınlanma 1 Mart 2012
Güncel sürüm 2.2.9 / 15 Mart 2022
Programlama dili PHP
Lisans MIT Lisansı
Resmî sitesi getcomposer.org/ Bunu Vikiveri'de düzenle
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Composer, PHP programlama dili için tasarlanmış çoklu platform (cross-platform) bir paket yönetim sistemidir. PHP uygulamaları ve uygulama içerisinde kullanılan kütüphaneler için bağımlılık yönetimi (dependency management) sağlar. Nils Adermann and Jordi Boggiano, tarafından geliştirilmiş olup ilk sürümü 1 Mart 2012 tarihinde yapılmıştır[1]. Composer geliştirilirken Node.js'in "npm" ve Ruby'nin "bundler" sistemlerinden esinlenilmiştir[2].

Composer komut satırından çalıştırılır ve uygulamanın bağımlı olduğu kütüphaneleri uygulama içerisine kurar. Kurulan kütüphanelerin bağımlı olduğu başka kütüphaneler varsa onlar da otomatik olarak kurulur. Composer ayrıca packagist adı verilen ortak bir kaynaktan izin verilen kütüphanelerin uygulama içerisine kolayca kurulmasına da imkân verir. Yüklenen kütüphanelerin uygulama içerisine otomatik olarak yüklenmesi (autoload) için bir altyapı da sunar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Github Değişiklik Kütüğü". 12 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2015. 
  2. ^ Introduction to Composer 12 Şubat 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Composer Resmi Dokümantasyonu