Microsoft Mağazası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Windows Mağaza sayfasından yönlendirildi)
Microsoft Mağazası
Microsoft Store Fluent Design icon.png
Windows Store screen.png
Windows Store Windows 10'da
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 13 Eylül 2011 (9 yıl önce) (2011-09-13)
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi Windows 8, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows 10 Mobile, Windows Phone
Platform Microsoft Windows sistemli bilgisayar, masaüstü bilgisayar, netbook ve laptoplar
Erişilebilirlik Çokdilli
Tür Yazılım güncelleme/Mağaza, Çevrimiçi dağıtım
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi microsoft.com/tr-tr/store

Microsoft Mağazası, Microsoft'un Microsoft Windows için yarattığı bir uygulama mağazasıdır. Windows 8 ve Windows Server 2012'den başlayarak çalışır. Windows XP, Windows Vista, Windows 7 sistemleri ve Windows Server 2008 sunucusunda desteklenmez. Bu, Evrensel Windows Platformu uygulamalarını dağıtmanın birincil yoludur. Hem ücretsiz, hem de 0,99 $ - 999,99 $ maliyet arasında değişen ücretli uygulamalar Microsoft Mağazası üzerinden dağıtılabilir. Ayrıca, Microsoft Mağazası Windows RT Metro arayüzeyli uygulamaları ve masaüstü uygulamaları satın almak ve indirmek için tek yoldur. Microsoft Mağazası ilk kez 29 Şubat 2012 yılında Windows 8 Tüketici Önizleme kullanımına Windows Mağazası adıyla sunuldu. Daha sonra 2015 yılında, Windows Phone Store , Xbox Video ve Xbox Music mağazaları Windows Mağazası içine birleştirilmiştir. Eylül 2017'de Microsoft, Windows Mağazası'nı dijital Microsoft Store olarak yeniden markalandırdı başladı ve Microsoft logosunu taşıyan yeni bir simge oluşturuldu. Xbox Game Store (Xbox Live Marketplace), platformun bu yeni sürümüne birleştirildi.

Böyle Mac App Store ve Google Play gibi diğer benzer platformlarda olduğu gibi, Windows Store küratörlüğü ve uygulamalar uyumluluk ve içerik için onaylı olmalıdır. Tüm uygulama satışları ile Microsoft satış fiyatının % 30-nu alır. Geliştiricilerin karları $ 25,000-e geldikten sonra, 1 Ocak 2015 öncesinde, kesim % 20 düşürülmüştür. Microsoft'a göre, 28 Eylül 2015 tarihi itibarıyla, Windows NT, Windows Phone ve her iki platformda da çalışan Universal uygulamalar içeren Windows Storede, 669.000 üzerinde mevcut uygulamalar vardır.[1] Oyun, Eğlence, Kitaplar ve Referans ve Eğitim kategorileri uygulamaların sayısının en büyük kategorileridir.

Öncüleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mağazanın açılmadan önceki tanıtım sayfası.

Microsoft, daha önce müşterilerin çevrimiçi yazılım satın ve onların bilgisayarınıza indirmek için izin Windows Marketplace olarak bilinen yazılımlar için benzer bir dijital dağıtım sistemi korumuştur. Ürün anahtarıları ve lisanslar platformu tarafından izlenir, bilgisayarlara geçiş yaparken, kullanıcıların alımlarını geri almak için izin verir. Windows Marketplace 2008 yılının Kasım ayında durduruldu. Windows Store Marketplace-nin halefi olarak kabul ediliyor.

Windows 8[değiştir | kaynağı değiştir]

Microsoft, ilk olarak 13 Eylül 2011 yılında Build geliştirici konferansı sırasında kendi tanıtımı olan Windows için bir dijital dağıtım hizmetini duyurdu. Konferansta açıklanan diğer ayrıntılarda, "Metro tarzlı uygulamalar"ı yanı sıra, mağaza sertifikalı geleneksel Windows uygulamaları için listeleri tutmağın mümkün olacağını ortaya koymuştur. Microsoft tasarım yönergelere dayalı sıkıca- "kum havuzu" yazılımları sürekli kalite ve uygunluk açısından izlenir.[2] Tüketiciler için, Windows Mağazasının Metro tarzlı uygulamaları elde etmenin tek yolu olması amaçlanmıştır. Windows 8 "Geliştirici Önizleme" sürümü ile birlikte ilan ederken, Windows Mağazası kendisi Şubat 2012'de yayımlanan "Tüketici Önizleme"sine kadar kullanılabilir hale gelmedi.

Windows 8.1[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Mağazasının güncelleştirilmiş bir sürümü, Windows 8.1 sürümünde piyasaya sürüldü.[3] Onun ana sayfası, uygulamalar için otomatik olarak güncellemek yeteneği eklenimi ve genişletilmiş ayrıntıları ile (örneğin, tavsiye, popüler, üst ücretsiz ve ücretli uygulamalar ve özel teklifler gibi) kategorilerde uygulamaların görüntülemesi için tasarlandı. Windows 8.1 Update ayrıca 100 yerine 1000 uygulamaların dönüşü için üst uygulama listelerini artımı dahil olmak üzere diğer önemli sunum değişiklikleri tanıttı.

Windows 10[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Mağazası uygulamaları, Windows 10 için tüm platformlarda Groove Müzik (eski Xbox Music) ve Microsoft Movies & TV (eski Xbox Video) alımları sunan birleşik bir mağazası olarak hizmet vermektedir.[4] Web uygulamaları ve (Win32 (Windows API) veya .NET Framework kullanarak) masaüstü yazılımı Windows Store'da dağıtımı için paketlenmiş olabilir.[5] Windows Mağazası aracılığıyla dağıtılan masaüstü yazılımlar sandboxinge izni ile Microsoft App-V sistemi kullanılarak paketlenmiş olacakdır.

Windows Server[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Mağazası, Windows Server 2012-de mevcuttur, ancak varsayılan olarak yüklü değildir.

Ayrıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Store kullanıcılara Windows Mağazası uygulamaları dağıtmağın birincil yoludur. Mağaza dışında gelen "sideloading" uygulamalar desteklenir, ancak Windows 8 çalıştıran tüm bilgisayarlar yapabilir. Out-of-box sideloading desteği "Windows 8 Enterprise" bilgisayarları için kullanılabilir. Bir etki alanı bağlı olmadan, Windows RT ve Windows 8 Pro bilgisayarlarda sideloading yanı sıra, Windows 8 Enterprise bilgisayarları toplu lisans yoluyla ek lisans satın alınmasını gerektirir. Bireysel geliştiriciler 19 $ USD ve şirketler ise 99 $ USD-ye kayıt edebilir. 120 ülkeden Geliştiriciler, Windows Store'a gönderebilirler. Uygulama 12 uygulaması sertifikası dilleri olarak 109 dillerden herhangi destekleyebilir.

Kuralları[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Phone Store-ye benzer şekilde, Windows Store Microsoft tarafından düzenlenir. Başvuru sahiplerinin kendi uygulamalarının mağazada kullanılabilir hale gelmeden önce Microsoft'un onayını almaları gerekir. Windows Mağazası için yeni bir evrensel uygulama oluşturmak için, Microsoft Visual Studio 2015 kullanabilirsiniz. Onların ana özelliği, Windows 10 üzerinde çalışan cihazların tüm spektrumu desteğidir. Windows Store'daki uygulama yayınlamak için, geçerli bir geliştirici lisansı olması gerekir. Yasaklanan uygulamalar şunlardır:[6]

 1. Herhangi bir yetişkin içeriğe sahip (Warranting yani Entertainment Software Rating Board, "Yetişkin sadece" içerik değerlendirmesi ya da benzerleri).
 2. Ayrımcılık, nefret ya da şiddet belli bir ırksal, etnik, ulusal, dilsel, dinsel ya da başka bir sosyal gruba üyelik dayalı, ya da bir kişinin cinsiyet, yaş veya cinsel yönelime dayalı uygulamalar.
 3. Yasadışı faaliyetleri güzel gösteriyor, teşvik ya da kolaylaştıran içerik veya işlevler..
 4. Makul bir kişinin müstehcen olarak dikkate alacağını ekran içeriği veya içerik.
 5. Kendisinde iftira, karalayıcı, kötüleme veya tehdit olan uygulamalar.
 6. Alkol veya tütün ürünlerinin, uyuşturucu ya da silahın aşırı ya da sorumsuz kullanımını teşvik ya da kolaylaştıran uygulamalar.
 7. Aşırı veya gereksiz şiddet, insan hakları ihlallerini ya da gerçek dünyada bir kişi ya da hayvana karşı silah oluşturma veya kullanımını glamorize, teşvik veya kolaylaştıran uygulamalar.
 8. Aşırı veya gereksiz küfür kelimeler içeren uygulamalar.

Microsoft, güvenlik veya yasal nedenlerle uzaktan kullanıcıların sistemlerinden uygulamaları kaldırma / devre dışı bırakma (Kill switch) için yeteneğinin var olduğunu belirtmiştir; bunun gerçekleşmesi için ödenen uygulamalar söz konusu olduğunda, iadeleri ihraç edilebilir. Microsoft, başlangıçta Avrupa'da, Windows Store'dan PEGI "18" içeriği yasaklandı. Ancak eleştirmenler "18" notunu taşıyan bazı oyunların aslında amaçlanan ESRB ölçek katından daha "Olgun" puanda olduğunu kaydetti. Kurallara tutarsızlıkı kaldırmak için Aralık 2012 yılında değişiklik yapılmıştır.

Geliştirici portali[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Mağazası müşteri kullanıcıya ek olarak, mağazanın da geliştiricilerin etkileşimini sağlayan bir geliştirici portali vardır. Windows geliştirici portalinin her uygulama için aşağıdaki bölümleri vardır:

 • Uygulama Özeti (App Summary) - Bir indirme grafiki, kalite grafiki, finans özeti ve satış grafiği dahil, belirli bir uygulamanın bir bakış sayfası.
 • Uygulama Uygulanması (App Adoption) - dönüşümler, yönlendirmeleri ve indirmeleri dahil, uygulamadaki benimsenmesini gösteren bir sayfa.
 • Uygulama Dereceleri (App Ratings) - Bölgeye göre değerlendirmeleri filtre yeteneği yanı sıra, bir derecelendirme dökümü.
 • Uygulama Kalitesi (App Quality) - Uygulamada meydana gelmiş bir bakış sayfası.
 • Uygulama Finansı (App Finance) - bir geliştiricinin kendi uygulamasına ilişkin tüm işlemleri indirebileceği bir sayfa.

Geliştirici araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows Store deposunda izleme uygulamaları için geliştirici araçları sağlar. Kullanıcılar yüklemeleri, finansal göstergeleri, çökme, benimsenme ve derecelendirmeni izleyebilirler. Pano ayrıca, indirme, satın alma sayısı ve bir uygulamada harcanan ortalama zaman çizelgeleri gibi, pazar, yaş, ve bölgeye göre kullanıcıların ayrıntılı bir dökümünü sunuyor

Logoları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]