İçeriğe atla

Humble Bundle

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Humble Bundle, Inc., alıcı tarafından belirlenen fiyatlarla oyun koleksiyonlarının satıldığı Humble Bundle adındaki paketleri içeren ve gelirlerin bir kısmının, Wikimedia Vakfının da dahil olduğu, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara diğer kısmının da geliştiricilere gittiği dijital mağazadır. Humble Bundle, süre sınırlı bu paketleri sunmaya devam etmektedir ancak ayrıca kalıcı bir mağaza vitrini de barındıracak şekilde genişletilmiştir. Humble Bundle konsepti başlangıçta 2010 yılında Wolfire Games tarafından yönetildi ancak ikinci paketiyle şirket, paketlerin tanıtımını, ödemelerini ve dağıtımını yönetmek için genişletildi. Ekim 2017'de şirket, IGN bölümü aracılığıyla Ziff Davis, LLC tarafından satın alındı, ancak ayrı bir iştiraki olarak faaliyet göstermeye devam edecek.

İlk paketler genellikle dijital haklar yönetimi (DRM) olmadan sağlanan çok platformlu destek (Microsoft Windows, macOS ve Linux platformları dahil) içeren bağımsız olarak geliştirilen oyun koleksiyonlarıydı. Her iki ayda bir gerçekleşen iki haftalık Humble Bundle paketleri, birkaç paketin satışlarında 1 milyon doları aşması ile medyanın dikkatini çekti. Ardından paketler daha sık, kurumsal geliştiriciler, AAA yayıncıları, Android tabanlı cihazlar için oyunlar, oyun performanslarını teşvik eden paketler ve müzik, kitap ve çizgi romanların dijital kopyalarını içeren paketleri içerecek şekilde genişletildi. Paketler şu anda daha düzenli olarak sunuluyor ve bireysel oyun satışları için kalıcı bir mağaza bulunmaktadır.

Paketler satın alındığında en az 1 ABD Doları veya Euro karşılığı ödenerek ilgili oyunun etkinleştirilebileceği anahtar edinilir. Genellikle ikinci katman ek oyunları açan ortalama ücretten daha fazla ödenmesini gerektirir ve en yüksek katman ise bu seviyedeki oyunları ve alttaki oyunları içerir. Ödeme ekranında; ödenen ücret, Humble Bundle, geliştiriciler veya seçilen kuruluş arasında satın alan kişi tarafından paylaştırılır. Site, aynı zamanda Monthly adında her ayın ilk Cuma günü Türkiye saati ile 20:00'da (Pasifik saati 10:00) açılan bir paket daha sunmaya başlamıştır. Bu paket abonelik bazlıdır. Aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık abone olunabilir. Pakete abonelik ile fiyat olarak en yüksek olan ürün anında açılır. Abonelik süresince mağazada yüzde 10 indirim ve Humble Originals ya da Trove olarak bilinen indie oyunlar da ücretsiz sunulur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]