Arch Linux

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arch Linux
Geliştirici(ler)Aaron Griffin ve diğerleri[a]
İşletim sistemi ailesiUnix benzeri
Paket yöneticisipacman
Kaynak türüAçık kaynak
LisansAçık kaynak (GPL ve diğer lisanslar)[1]
Çekirdek türüMonolitik (Linux)
Güncelleme yöntemiPacman
Platform desteğix86-64, IA-32[b] ve ARM[b]
Kullanıcı alanıGNU
Kullanıcı arayüzüBash
Web sitesiarchlinux.org

Arch Linux, belirli bir düzeyde GNU/Linux bilgisi olan kullanıcıları hedef seçmiş bağımsız geliştirilen bir topluluk dağıtımıdır.[2] İlk sürümü 2002 yılında yayınlanmıştır. Arch Linux ekibinin tasarım yaklaşımı basitlik, sadelik ve kod doğruluğu üzerinedir.[3] Ancak buradaki "basitlik" kelimesi, Arch geliştiricileri tarafından "gerekli olmayan eklentiler ve değişiklikler olmaksızın" anlamına gelmekte ve bu felsefe son kullanıcıdan ziyade geliştirici bakış açısını yansıtmaktadır.[3][4]

Paket yönetimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pacman[değiştir | kaynağı değiştir]

Pacman paket yöneticisi Arch Linux'un en büyük özelliklerinden biridir. Tek bir ikili paket biçimi ile kullanımı kolay bir derleme sistemini birleştirmektedir. Pacman, resmi Arch depolarından veya kişisel derlemelerden gelen paketler olup olmadığına bakmaksızın kolayca paketlerinizi yönetmenizi sağlar. Pacman paket listelerinizi ana sunucu ile eş zamanlı güncelleyerek sisteminizi güncel tutar. Bu sunucu/araç modeli ayrıca, tüm bağımlılıklarıyla birlikte paketleri yükleme ve kaldırmanıza imkân sunar. Pacman, C programlama diliyle yazıldığı için hızlı, hafif ve beceriklidir. Hızlı çalışmasını sağlayan .tar.gz paket biçimini kullanır; gzip arşivleri, biraz daha büyük olsalar da bzip arşivlerden daha hızlı açılırlar ve genellikle daha avantajlıdırlar.

ABS[değiştir | kaynağı değiştir]

ABS (Arch Derleme Sistemi), uygulamaları kaynaktan derlemek ve paketlemek için oluşturulmuş 'ports-benzeri' bir sistemdir. Pacman ikili paket yönetimi için özelleştirilmiş bir Arch aracı iken ABS de kaynaktan pkg.tar.gz paketleri derlemek için özelleştirilmiş bir Arch aracıdır.

'Ports-benzeri' sistem; 'Ports' kaynak paketlerin indirilmesini, açılmasını, yamalanmasını, derlenmesini ve kurulmasını sağlayan bir *BSD sistemidir. Bir 'port' kullanıcının bilgisayarında yer alan ve kurulacak uygulamanın adını taşıyan, içinde uygulamanın indirilip derlenmesini ve kurulmasını sağlayan talimatları içeren birkaç yapım dosyası bulunan küçük bir dizindir. Sistem istenen uygulamayı, bu dizine ya da porta girerek, 'make' ve 'make install' komutlarını kullanarak indirir, derler ve kurar.

AUR[değiştir | kaynağı değiştir]

Arch Linux Kullanıcıları topluluk Havuzu (AUR) ana depolara katkı sağlamak amacıyla kullanılır.

Arch tabanlı GNU/Linux dağıtımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aaron Griffin ana geliştiricidir.
  2. ^ a b Gayriresmî.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Licenses". wiki.archlinux.org. 24 Eylül 2011. 2 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2011. 
  2. ^ "Arch Linux nedir?". ArchLinux Wiki. 3 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2014. 
  3. ^ a b "Arch Tarzı". ArchLinux Wiki. 20 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2014. 
  4. ^ "Dağıtımlar Kılavuzu (2004)". 18 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2013. 
  5. ^ "GNU/Linux PNM OS". pnmos.xyz. 10 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2022.