Adobe Illustrator

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Adobe Illustrator
Adobe Illustrator CC icon.svg
Geliştirici(ler) Adobe Systems
İlk yayınlanma 19 Mart 1987 (33 yıl önce) (1987-03-19)
Kararlı sürüm CC 2020 (24.0) / 24 Ekim 2019 (9 ay önce) (2019-10-24)
Programlama dili C++
İşletim sistemi Mac OS X
Windows
Lisans Kapalı kaynak
Resmî sitesi Resmi site

Adobe Illustrator (AI), Adobe firmasının geliştirdiği vektörel çizim yazılımıdır. Dosya biçimleri: AI, SVG, EPS ve PDF

Gelişmiş vektörel grafik çizim özellikleri ile öne çıkan bir yazılım olan Illustrator, artık grafik tasarım alanında tekelleşmiş bir yazılımdır. 10 sene öncesine kadar güçlü rakibi Macromedia firmasınca geliştirilmiş olan Freehand adlı program olan Illastrator, bu programın Adobe tarafından satın alınıp imha edilmesiyle tekel haline gelmiştir. Ancak Corel Draw ile tekellik büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.

Illustrator, Photoshop ve InDesign ile mükemmel bir uyum içindedir. Artık profesyonel grafikerler için Adobe Illustrator, bir ihtiyaç değil mutlak zorunluluktur.[1]

Corel şirketinin ürettiği Corel Draw yazılımı ise, Illustrator'ın en önemli rakibi olmakla birlikte genel olarak Windows ortamında tercih edilir. CorelDRAW, Freehand'in ortadan kaldırılması ile birlikte Adobe Illustrator'ün tek rakibi olarak kalmıştır.


Illustrator'ın kullanımda olan son sürümü, Creative Cloud ile gelen Adobe Illustrator CC 2020 sürümüdür.

Adobe, Adobe Photoshop’un iPadOS sürümünü yayınladıktan sonra, Kasım 2019 itibarıyla Illustrator’ın da iPadOS sürümü üzerinde çalışmaya başladıklarını duyurdu. Şu an test aşamasında olan bu sürüm 2020 yılında yayınlanması planlanıyor.[2]

Dosya biçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ai dosya biçimi, Adobe Illustrator'ın öntanımlı kayıt biçimidir.

AI dosya biçimi özellikle Adobe Illustrator'ın dokuzuncu sürümünden sonra köklü bir değişim geçirdi. EPS tabanlı ve özel bir sentaks kullanan eski yapısından, PDF tabanlı daha modern ve birlikte çalışılabilirliği daha kolay bir mimariye geçiş yapmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Profesyonel Grafik Programları nelerdir? » Kemal Çağrı Ünlü - Kişisel Blog". www.kemalcagriunlu.com. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2020. 
  2. ^ https://theblog.adobe.com/adobe-illustrator-on-the-ipad/
  3. ^ "Profesyonel Grafik Programları nelerdir? » Kemal Çağrı Ünlü - Kişisel Blog". www.kemalcagriunlu.com. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2020.