Epic Games Store

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Epic Games Store
Epic games store logo.svg
Geliştirici(ler) Epic Games
İlk yayınlanma 6 Aralık 2018 (4 yıl önce) (2018-12-06)
Platform
Erişilebilirlik 15 dil
Diller listesi
Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce (BR), Rusça, İspanyolca (AB ve Latin), Basitleştirilmiş Çince, Tayca, Türkçe ve Geleneksel Çince
Tür
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi epicgames.com/store

Epic Games Store, Microsoft Windows ve macOS platformlarına yönelik Epic Games tarafından işletilen dijital video oyunu mağazası. Aralık 2018'de internet sitesi ve oyunları yükleyip oynayabilmek için zorunlu olan istemci olmak üzere iki ayağıyla birlikte piyasaya sürüldü.

Epic Games, Windows ve macOS platformlarında yer alan Fortnite'ın başarısından sonra dağıtım pazarına giriş yaptı. Epic Games'in kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Tim Sweeney, Valve tarafından yönetilen baskın oyun mağazası Steam'in oyun satışlarından %30 oranında gelir kesintisi yapmasını yüksek bulmaları üzerine böyle bir mağaza açmayı akıllarına koyduklarını açıklamıştır.[1] Epic Games Store, oyun satışlarından %12 kesinti yapıyor olup kendi oyun motorları Unreal Engine kullanılarak yapılan oyunlarda bu oran %7'ye düşmektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Özçilingir, Ahmet (25 Nisan 2019). "Epic Games bir şartla özel oyun stratejisinden vazgeçebilirmiş". Merlin'in Kazanı. 23 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2020. 
  2. ^ Karadağ, Onur Emre (5 Aralık 2018). "Fortnite yapımcısı Epic Games'den Steam'e rakip dijital oyun mağazası". Donanımhaber. 23 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2020.