Bilgi işlem platformu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bilgisayar platformu sayfasından yönlendirildi)

Bilgi işlem platformu, bir uygulama yazılımı çalıştırmak için donanım mimarisi ve bir yazılım çerçevesi (ve buna dahil olarak uygulama çerçeveleri), yazılım, çeşitli bazı kombinasyon veya sıralamalarını içermektedir. Tipik platformlarda bir bilgisayar mimari, işletim sistemi, programlama dilleri ve ilgili kullanıcı arabirimi (çalışma-zamanı sistem kütüphaneleri veya grafiksel kullanıcı arayüzü)içerir.

Bir platform yazılım geliştirme için çok önemli bir unsurdur. Bir platform sadece yazılımı başlatmak için bir yer olarak tanımlanmış olabilir. Platform sağlayıcısı sunan yazılım geliştiricisi mantık kodu olduğu sürece platformu diğer platformları üzerinde çalışan olarak sürekli çalışacak bir uygulanabilirdir.Mantık kodu bytecode, kaynak kodu ve makine kodu içerir . Aslında programın yürütülmesi, işletim sistemi türü ile sınırlı değildir anlamına gelir. Bunlar [makineden bağımsız diller] olarak yerini almıştır. Bazı yazılım platformları, tüm donanım platformlarında taklit edilebilir - sanallaştırmadaki gibi.

İşletim sistemleri örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mobil[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılım çerçeve örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mobil[değiştir | kaynağı değiştir]

.NET[değiştir | kaynağı değiştir]

"The umbrella-term": Microsoft teknolojilerinden ve ürünlerinin geniş bir kümesi .NET uygulamalarıdır. .Microsoft üzerinde bağımlı .NET Framework ve Ortak Dil Altyapısı (Common Language Infrastructure(CLI)) uygulamaları birçok yaygın uygulamaya sahiptir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]