Sol Parti (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(ÖDP sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sol Parti
Genel başkan Önder İşleyen
Genel sekreter Aşkın Kaleci
Kurucu Ufuk Uras[1][2][3]
Başkanlar Kurulu Önder İşleyen
Pelin Bektaş
Çiçek Çatalkaya
Sema Yazan Özçetin
Slogan(ları) Öfkeniz ÖDP'de Umut Olsun! (1996-2019)
Şimdi SOL Zamanı! (2019-Günümüz)
Söz, Yetki, Karar, İktidar Halka!
Eşitliğe ve Özgürlüğe Bir Yol Açalım!
Kuruluş tarihi 22 Ocak 1996
22 Aralık 2019 (isim değişikliği)
Bölünme Sosyalist Demokrasi Partisi
Eşitlik ve Demokrasi Partisi
Emekçi Hareket Partisi
Öncülü Devrimci Yol, Birleşik Sosyalist Parti
Merkez Çankaya, Ankara
Gazete(leri) Dayanışma
Üyelik  (2019) 3.757
İdeoloji Liberter sosyalizm
Anti-militarizm
Anti-milliyetçilik
Siyasi pozisyon Sol
Ulusal üyelik Birleşik Haziran Hareketi
Uluslararası üyelik Avrupa Solu Partisi, Avrupa Anti-Kapitalist Solu
İnternet sitesi

Örgüt, Özgürlük ve Dayanışma Partisi adını taşırken kullanılan logo.

Sol Parti, 1996 yılında Türkiye'deki değişik siyasi ve ideolojik geçmişlere sahip sol ve enternasyonalist demokrat grupların birleşmesiyle kurulmuş olan ÖDP'nin, 22 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşen 8. Olağanüstü Kurultayı'nda partinin isminin değiştirilmesine dair alınan tüzük değişikliği kararıyla kurulan yasal sosyalist[4] siyasi partidir. Özgürlük ve Dayanışma adıyla kurulan parti, 22 Aralık 2019'da gerçekleştirilen olağanüstü kongrede mevcut adını almıştır.[5]

Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sol Parti'nin amacı, tüzüğünde şöyle açıklanır:

 • Sınıflı toplumların ortaya çıkışından bu yana, işçi ve emekçi sınıfların pratiğinde kendini yeniden üreten eşit, özgür, sömürüsüz ve sınıfsız bir dünya arayışı insanlığın özlemidir.
 • Bu evrensel ve tarihsel özlemin taşıyıcısı olan Sol Parti; kapitalizmin ve onun insanlığa dayattığı bütün baskı, sömürü, şiddet ve eşitsizlik biçimlerinin ortadan kalkmasını savunur.
 • Sol Parti, özgürlükçü, öz yönetimci, enternasyonalist, demokratik planlamacı, doğa-insan ilişkilerini yeniden tanımlayan, militarizm karşıtı ve cinsiyetçi olmayan bir sosyalizm doğrultusunda, sermaye güçlerinin egemenliğini, emperyalizmin tahakkümünü ortadan kaldırarak, emek güçlerinin siyasi iktidarının kurulmasını amaçlar.
 • Üretenlerin yönettiği, ezen ve ezilenlerin olmadığı, toplumun üzerindeki askeri, polisiye ve bürokratik baskı ve denetimin ortadan kalktığı, ekonomik karar ve planlama süreçlerinin çalışan ve üreten çoğunluğun iradesine dayandığı bir dünyayı hedefler.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Ocak 1996'da kurulan parti, farklı mücadele ve örgütlenme geleneklerine sahip olan grupları kitlesel bir sol parti sloganı altında bir araya getiren bir yapılanma olmaya çalıştı. Kurucu Genel Başkan Ufuk Uras'tı. Ufuk Uras, Sadun Aren, eski BSP, TKP, TİP, TSİP üyeleri, THKP-C kökenli Ertuğrul Kürkçü, Sungur Savran, Metin Çulhaoğlu gibi isimler ve çevreler parti içinde temel prensiplerde anlaşarak özerk bir şekilde siyaset yapmaya çalıştılar.

1997 yılında Susurluk Skandalı'nın teşhir ettiği karanlık ilişkileri protesto etmek için yapılan Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık Eylemi'nin öncülerinden biri oldu.

1999 Türkiye genel seçimlerinde 250.000 oy ile %0,8 oy aldı.

2004 Türkiye yerel seçimlerinde Artvin'in Hopa ilçesinde ve Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Bahadın beldesinde belediye başkanlıkları kazandı. Parti, bu seçimlere DEHAP ve Sosyaldemokrat Halk Partisi koalisyonu ile girmişti.

2007 Türkiye genel seçimlerinde Bin Umut Adayları ittifakı içinde yer aldı. Parti, seçimlerde 0,15 oy alsa da dönemin parti genel başkanı Ufuk Uras bu bağımsız adaylık sayesinde meclise girebilmiştir.

1 Şubat 2009 yılında yapılan parti olağanüstü Genel Kurulunda yeniden genel başkanlığa aday olan Ufuk Uras karşısında aday olan Hayri Kozanoğlu başkanlığa seçilmiş,[6] bu gelişme üzerine Ufuk Uras partiden istifa etmiştir.[7]

2009 Türkiye yerel seçimlerinde Hatay'ın Samandağ ilçesinde ve Kırıkkale'nin Hasandede, Hatay'ın Aknehir ve Malatya’nın Ağılbaşı beldelerinde belediye başkanlıkları kazanmıştır.[8]

2014 Türkiye yerel seçimlerinde Tunceli'nin Mazgirt ilçesinin belediye başkanlığını almıştır.

2015 Türkiye genel seçimlerinde seçimlere parti olarak katılmayacağını ancak "Gezi Direnişinin taleplerine sahip çıkan oluşumlara destek vereceğini" açıklamıştır.[9]

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumunda "Hayır" tarafında yer almıştır.[10]

2018 Türkiye genel seçimlerinde "Parlamento dışında muhalefete aday olduğunu" ve seçimlere katılmayacağını ilan etmiştir.[11]

2019 Türkiye yerel seçimlerinde İstanbul'un Beyoğlu, Artvin'in Hopa ve Ordu'nun Çamaş ilçesinde CHP ile ittifak yapmıştır.[12] İttifak Hopa'da yapılan seçimi kazanmıştır.[13]

Parti 22 Aralık 2019 tarihinde yapılan olağanüstü kongre ile tüzük, program ve örgütlenme yapısını değiştirerek Sol Parti ismini almıştır.[14]

Parti içi akımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sol Parti'nin kuruluşunda solu birleştirme amacı olduğundan partide birkaç akım mevcuttu. Bunlar;

Dördüncü Enternasyonal taraftarı Yeni Yol, Hareket (EHP'yi kurdu.), Kurtuluş Hareketi (SDP’ye geçti), Odakçılar (SDP’ye geçti), Ekmek ve Gül (önce Sosyalist Emek Hareketi adıyla faaliyet yürüttü, daha sonra Sosyalist Gelecek Parti Hareketi'ni kurdu).

2007 yılına kadar partideki en etkin fraksiyon Özgürlükçü Sosyalizm Platformu'ydu 2007’de platform Ufuk Uras yandaşları (Özgürlükçü Sol Hareket) ve karşıtları (Devrimci Dayanışma) olarak bölündü.

2009'da Uras ve yandaşları partinin 6. Kongresi öncesi ayrıldılar. Özgürlükçü Sol Hareket daha sonra Eşitlik ve Demokrasi Partisi'ni kurdu, Ufuk Uras ise bazı parti üyeleri ile birlikte Barış ve Demokrasi Partisi'ne geçti.

2009'daki 6. Kongreden sonra partiye Devrimci Yol geleneğini sahiplenme iddiasında olan Devrimci Dayanışma grubu hakim olmuştur. Bu grubun içerisinden Alper Taş Genel Başkanlığa seçilmiştir.

2012'deki 7. olağan konferans/kongresinde Alper Taş'ın "partide bir kadın sesine de ihtiyaç olduğu" şeklinde ifade ettiği, Sol Parti'de ilk defa uygulanan eş başkanlık sistemine geçilmiştir. Eş genel başkanlığa Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya seçilmiştir.[15]

2016 Mart ayında gerçekleştirilen 8. Olağan Kongre sonucunda eş başkanlık yerine, 5 kişilik Sözcülük oluşturuldu. Sözcüler Alper Taş, Önder İşleyen, Pelin Bektaş, Çiçek Çatalkaya, İlknur Başer olarak tanıtıldı.

İdeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Partinin 2006 yılındaki Bir Arada Yaşamı Savunalım kampanyasının logosu

Sol Parti'nin istediği yönetim şekli emekçilerin egemenliğindeki yerel meclislere dayanan doğrudan demokrasi modelidir. Parti, özgürlük ve eşitlik mücadelesini birlikte yürütmeyi savunur. Siyasal ve toplumsal alanda devrimci bir değişimin, emekçileri temsil etme iddiasındaki bir partinin herhangi bir biçimde hükûmet olmasıyla değil bizzat işçilerin ve emekçilerin kendilerini yönetmesiyle gerçekleşeceğine inanır. Bu nedenle emekçilerin daha bugünden, toplumsal yarar doğrultusundaki faaliyetlerini geliştirecekleri, eşitlikçi, dayanışmacı ve demokratik ilişkileri yaşamın her alanına yayacakları, siyasetin toplumsallaşması yönünde çaba ve girişimlerini sürdürecekleri, yaratıcılıklarını geliştirecekleri bir mücadele hattına ve siyaset tarzına sahip olmayı vazgeçilmez sayar. Devrim yapmaya değil devrim olmaya çalışır. Sol Parti aynı nedenlerle kendini SSCB gibi bürokratik ve gerici reel sosyalizm deneyimlerinden ayırmak için özgürlükçü sosyalizm ve özyönetim terimlerini kullanır.

Gericilik ve muhafazakarlığa karşı laik ve bilimsel düşünceyi, ırkçılık ve milliyetçiliğe karşı bir arada yaşam kültürünü savunur. Eğitimin ve sağlık hizmetlerinin ücretsiz olmasını, sosyal güvenlik hakkı ve yurttaşlık gelirini, anadilde eğitimi, tarımın desteklenmesi ve geliştirilmesini, katılımcı yerel yönetimleri, kadın haklarını, çocuk haklarını, engelli haklarını savunur. Hem demokratik, hem sosyal hakların özgürce kullanılabileceği bir Türkiye'yi kurmayı amaçlar.

Anti emperyalisttir. Uluslararası şirketler ve kurumlar aracılığıyla dünyaya dayatılan kapitalist küreselleşmeye karşıdır. Bu nedenle IMF, Dünya Bankası, AB, ABD ve İsrail başta olmak üzere birçok kapitalist-emperyalist kurum ve ülke yönetimlerine karşıdır. Kapitalist küreselleşmenin amacının insanlığa fayda sağlamak değil zengin azınlığın kar amacı güderek daha da zenginleşmesi olarak görür ve bunu Marksist kuramdaki emperyalizm olarak kabul eder. Emperyalizmi önemsemeden kapitalizme karşı olunamayacağını savunduğu gibi ulusal sermayeye de dahil kapitalizme karşı olmadan bağımsızlıktan söz edilemeyeceğini savunur.

İçinde emekçileri, sendikaları, tarım üreticilerini, kadın ve çevre hareketlerini, savaş karşıtlarını, farklı kültür ve kimlik taleplerini, diğer bir deyişle küreselleşme mağdurlarını barındıran alternatif küreselleşme hareketini, 21. yüzyıl başı sistem karşıtı direnişin önemli bir olgusu olarak destekler.

Kürt Sorunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'nin en temel sorunlarından biri olan Kürt sorununun evrensel demokratik ve sosyalist değerler temelinde tartışılarak çözülmesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının eşit yurttaşlık anlayışıyla birlikte yaşaması hedeflenmektedir. Kürtçe eğitim imkanı, bölgesel eşitsizliklerin giderilmesi, Kürt emekçilerin de söz sahibi olması, toprak reformu vb. etnik ve sosyal gereksinimlerin karşılanmasını ister. Parti, devletin asimilasyon ve inkâr politikasına karşı haklar ve özgürlükler mücadelesi veren Kürt kitlelerine sahip çıkmakta ancak belirli noktalarda da eleştirmektedir.

Parti; Kürt meselesinde tarafların karşılıklı şiddet uygulamasına karşıdır. TSK'nın askeri operasyonları durdurmasını ve PKK'nın silah bırakmasını, Kürt hareketinin sivil siyaset yapmasını savunur. Süregelen savaş ve baskı yılları boyunca işlenen savaş suçlarının, hangi cepheden kim tarafından işlenirse işlensin aydınlatılmasını ve faillerin cezalandırılmasını talep eder. Bölge’deki operasyonlar ve şiddet eylemleri etnik düşmanlıkları derinleştirdiğinden, Türk şovenizmi ve Kürt ayrılıkçılığının birbirini pekiştirerek gelişmesine meydan verdiğinden, Yugoslavya'daki gibi bir Bosnalaşma tehlikesine dikkat çeker.

Parti, 16 Ekim 2010 tarihinde BDP'lilerin ve çeşitli yazarların da katılımıyla "Kürt Sorununda Çözüm Önerileri" adı altında bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda Genel Başkan Alper Taş, DTK'nın ortaya attığı Demokratik Özerklik anlayışı ile kendi partilerinin yerel yönetim hedefinin aynı yere vurgu yaptığını söyledi.

Taş, Kürt sorununun çözümü için, bir arada yaşam için atılmasını gerekli gördüğü önerileri ise şöyle sıraladı:

 • Siyasi partiler ve seçim yasası değiştirilmeli, demokratikleştirilmeli; seçim barajı kaldırılmalı temsilde adalet ve eşitlik sağlanmalıdır
 • Anadilde eğitim talebi karşılanmalı, düşünce özgürlüğü, ifade özgürlükleri güvence altına alınmalı, siyasi yasaklar tümden kaldırılmalıdır
 • Türkiye’de yaşayan etnik temeli, dini, dili, kültürü, mezhebi ne olursa olsun herkesin anayasal yurttaşlık temelinde eşit haklara sahip olması sağlanmalı, bu anlamda kendi kültürlerini yaşatmaları ve geliştirmeleri anayasal güvence altına alınmalıdır
 • Köyünden göç ettirilmiş olanların köye dönüşünü sağlayacak şekilde yasal düzenlemeler gözden geçirilmeli, göç etmiş olanların yerleştikleri yerlerde insani yaşam koşulları geliştirilmelidir
 • Koruculuk sistemi kaldırılmalıdır
 • Kim tarafından yapılmış olursa olsun insan hakkı ihlallerinin, insanlık suçlarının açığa çıkartılması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır
 • Toprak reformuyla birlikte, bölgeye dönük kamu eliyle bölgesel kalkınma planları hazırlanmalı, bölgeye ekonomik, sosyal yatırımlarda öncelik verilmeli, eşitsizliği ortadan kaldıracak önlemler alınmalıdır
 • Hem sorunun çözümü hem de Türkiye'nin demokratikleşmesine hizmet etmesi açısından yerinden yönetim ilkelerinin doğrudan demokrasi temelinde geliştirilmesi, yerel halk meclislerinin yönetsel yetkilerle donatılmasını amaçlayan ve merkezin yetkilerinin yerel yönetimlere devri kapsamında idari, siyasi düzenlemeler gerçekleştirilmelidir
 • Dünya deneyimleri de dikkate alınarak bir silahsızlandırma programı belirlenmeli, herkesi kapsayacak bir genel af ilan edilmelidir.

7. olağan konferans/kongresinde eş genel başkan seçilen Bilge Seçkin Çetinkaya, parti konferans ve kongre sürecini değerlendirirken Kürt sorununu "Türkiye'nin en temel meselelerinden biri Kürt sorunu. ÖDP kongre-konferansının da en temel temalarından biri Kürt sorunu oldu. AKP'nin bu konudaki temel politikasının, Kürt açılımının asıl amacının örgütlü Kürt hareketini tasfiye etmek ve yerine kendi iktidarını bölgede örgütlemek olduğu çok açık bir şekilde anlaşılmıştır. AKP’ye göre en iyi Kürt, örgütsüz olan, birey olan, vatandaş olan Kürt’tür. Dolayısıyla böylece AKP'nin kendi teşkilatlanması içerisine dahil edilebilir. Ama Kürtler mücadelelerinden biliyorlar ki örgütsüz Kürt, ölü Kürt’tür. Kürt siyasal hareketi de AKP'nin siyasal iradelerini dışarı iterek kendi çözümünü dayatma siyasetine siyasetle cevap vermiştir. Ancak AKP şu an KCK operasyonları ile, öğrenci, akademisyen, gazeteci tutuklamaları ile puşi davaları ve siyasetin önünü alarak Kürt siyasal hareketini tasfiye etmeye çalışmakta, sorunun çözümü için Kürtleri savaş ve AKP politikası arasına sıkıştırmayı amaçlamaktadır. Van depremi AKP politikalarının nasıl insafsız, aciz ve insansız politikalar olduğunu adeta gözümüze sokmuştur. ÖDP olarak, kongremizde de defalarca ifade edildiği gibi, var olduğumuz her alanda Kürt kardeşlerimizle eşit ve özgür bir birlik temelinde bir arada yaşamı savunmaya ve Kürt kardeşlerimizin siyasi hakları, dil, kimlik, kültür talepleri ve bunların anayasada güvence altına alınması taleplerinin arkasında durmaya devam edeceğiz." şeklinde değerlendirmiştir. [16]

Bölgesel ve küresel siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanistan ile Türkiye arasında Ege'de barışı sağlamak için ülkelerin karşılıklı askeri bütçeyi, silah alımını azaltması isteniyor. Karşılıklı silahlanmanın hem ülkelerdeki militarist ve şoven güçlerin yararına olacağı hem de ABD ve NATO’ya hizmet edeceği belirtiliyor.

Ermenistan ile sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmeyi ve her türlü ambargonun kaldırılmasını iki ülkenin yoksul halklarının iyiliği için savunur. Açılacak olan sınır kapısına öldürülen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeni gazeteci Hrant Dink'in ismini uygun görür.

Kıbrıs Sorunu'nda çözümü "siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu iki bölgeli federatif bir devlet yapısı" olarak görüyor ve Yeni Kıbrıs Partisi'ni destekliyor.

NATO zirvesinde verilen İran'a karşı Türkiye'de füze kalkanı kurma projesine tepki gösterdi. Emperyalizme değil İran halkına, savaşa değil barışa kalkan ol konulu basın açıklaması yayınlamıştı.

ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'ne ve onu sağlamak için yaptığı Afganistan, Irak işgallerine, İsrail'in Filistin işgaline karşıdır. Yine NATO güçlerinin çeşitli bahanelerle Libya ve Suriye gibi ülkelerin iç işlerine karışmasına, Orta Doğu'daki çatışmaları kendi lehine manipule etmesine karşıdır. Hem neoliberal emperyalistlere hem de eski despotlara karşı sosyalist bir Ortadoğu'dan yanadır.

Türkiye'nin Suriye siyaseti ve ÖSO destekçiliği de bu bağlam içinde kınanmakta, Suriye ile savaşa karşı çıkılmaktadır. AKP hükûmetinin bölgede ABD emperyalizminin "aktif taşeronluğunu" yaptığı; bölgeyi ABD'nin desteğiyle neoliberalizmin güncel ihtiyaçlarına göre yeniden düzenleme görevini üstlendiği söylenmektedir.

Ekonomik krizlerin halk üzerinden aşılmasına tepki olarak Avrupa ülkelerinde çıkan emekçi ve öğrenci isyanlarını destekler.

Latin Amerika'daki sol hareketleri, Hugo Chavez'in önderliğindeki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'ni ve Küba'yı destekler.

Diğer parti ve örgütlerle ilişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkevleri, TKP, EMEP ve Sol Parti sık sık ortak hareket eder. Bazı eylem ve panelleri birlikte organize ederler.[17]

BDP ile genelde Kürt sorunu konusunda tartışmalar yapılmakta, kimi noktalarda anlaşmaya varılmaktadır. Genel Başkan Alper Taş, DTK'nın ortaya attığı Demokratik Özerklik anlayışı ile Sol Parti'nin yerel yönetim hedefinin aynı yere vurgu yaptığını söylemiştir. Parti, Demokratik Özerklik projesine genel olarak olumlu bakmaktadır.[18] Sol Parti, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun devamı olan Çatı Partisi'nin programını yetersiz buluyor; Çatı Partisi'yle dayanışmayı bozmadan Birleşik Devrimci Merkez için çağrı yapıyor.

Parti, Sosyalist Demokrasi Partisi ve Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP) üyelerinin "Devrimci Karargâh Örgütü" ile bağlantılı olduğu iddiasıyla tutuklanmasına karşı çıktı. AKP'nin muhalif kesimleri "terörist" olarak yaftalayıp sindirmeye çalıştığını belirtti.

Uluslararası örgütlülük[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa'da ve Avrupa Birliği'nde sosyalist ve komünist partilerin bir araya gelerek oluşturduğu Avrupa Solu Partisi birliğine üyedir. Ayrıca Avrupa Anti-Kapitalist Solu'nun kurucu üyelerindendir. Yunanistan'daki radikal sol ve çevreci güçlerin koalisyon partisi SYRIZA ve SYRIZA'nın içindeki platformlardan Synaspismos ile dayanışma içindedir.

Sloganlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Üreten Biziz, Yöneten de Biz Olacağız !
 • Söz, Yetki, Karar, İktidar; Halka !
 • Kahrolsun ABD, Bağımsız Türkiye !
 • Eşit, Özgür, Demokratik Türkiye !
 • Faşizme Ölüm, Tek Yol Devrim !
 • Mahirlerden Özenç'e Selam olsun DEV-GENÇ'e!
 • İnsanca Yaşam, İnsanca Düzen !
 • Mahir, Hüseyin, Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş !
 • Devrimci Yolumuz Çayanlar'ın Yoludur !
 • Fatsa Fikri Yaşıyor Yaşatacağız!
 • Kızıldere Son Değil Mücadele Sürüyor !
 • İsyan, Devrim, Özgürlük !

Eylemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mücadele Ekseni ve Eylem Planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sol Parti, insanın insanı sömürmesine, sermayenin emek, erkeğin kadın, zenginin yoksul üzerindeki hâkimiyetine, cinsiyet ayrımcılığına, baskıya, şiddet ve eşitsizliğe dayalı düzene son verilmesi için mücadele eder. Üretenlerin yönettiği, sınıfların egemenliğinin son bulduğu, ezen ve ezilenin olmadığı, toplumun üzerindeki askeri, polisiye ve bürokratik baskı ve denetimin ortadan kalktığı, ekonomik karar ve planlama süreçlerinin çalışan ve üreten çoğunluğun iradesine dayandığı bir dünyayı amaçlar. Kadınların ekonomik, siyasal ve toplumsal düzeyde ve gündelik hayatta erkeklerle eşit olduğu; insanlar arasında dil, etnik köken ve inanç farklılıklarına dayanan ayrımcılığın son bulduğu; uluslararasındaki düşmanlıkların sona erdiği; ulusların kendi kaderlerini özgürce tayin edebildiği; insanın kendisiyle ve doğayla barıştığı ve barışın kuşattığı bir toplumu hedefler. Bu hedef doğrultusunda kapitalizmin sınırlarını bugünden aşmaya yönelen bir eylem ve mücadele planına sahiptir.[kaynak belirtilmeli]

Liderler[değiştir | kaynağı değiştir]

# İsim Görev Başlangıcı Görev Bitişi
Genel Başkanlar (1996-2012)
1 Ufuk Uras 22 Ocak 1996 1 Haziran 2007
Bekir Kemal Ulusaler (vekil) 1 Haziran 2007 11 Şubat 2008
Ufuk Uras 11 Şubat 2008 1 Şubat 2009
2 Hayri Kozanoğlu 1 Şubat 2009 20 Haziran 2009
3 Alper Taş 20 Haziran 2009 11 Haziran 2012
Eş Başkanlar (2012-2016)
4 Alper Taş - Bilge Seçkin Çetinkaya 11 Haziran 2012 13 Mart 2016
Başkanlar Kurulu (2016-günümüz)
5 Alper Taş - Önder İşleyen - Pelin Bektaş - Çiçek Çatalkaya - Sema Yazan Özçetin 13 Mart 2016 11 Mart 2018
6 Alper Taş - Önder İşleyen - Pelin Bektaş - Çiçek Çatalkaya - İlknur Başer 11 Mart 2018 3 Mart 2019
7 Önder İşleyen - Pelin Bektaş - Çiçek Çatalkaya - İlknur Başer 3 Mart 2019 Görevde

Sol Parti ve seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Seçim Oy Oran Sandalye
1999 248,553 %0.80
0 / 550
2002 105,862 %0.47
0 / 550
2007 52,195 %0.15
0 / 550

Yerel seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçim İl Genel Meclisi Belediye
Oy %
1999 263.814 %0,84
2 / 3.200
2004 12.406 %0,04
1 / 3.193
2009 70.027 %0,17
4 / 2.903
2014 59.842 %0,13
1 / 1.351

Yayın organları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dayanışma Gazetesi
 • YOL Dergisi

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "ÖDP Olağanüstü Konferans/Kongre'ye gidiyor". memurlar.net. 5 Ocak 2009. Erişim tarihi: 12 Ocak 2015. "Türkiye Solu uzun süredir tarihinin en ciddi krizlerinden birini yaşıyor. Kurucu Genel Başkanı olduğum ÖDP de bu krizden payına düşeni alıyor."  (Türkçe)
 2. ^ "Uras: AKP'ye karşı adres ÖDP'dir". NTV. 12 Şubat 2007. Erişim tarihi: 12 Ocak 2015. "Partinin kurucu genel başkanı olan Ufuk Uras, tek aday olarak katıldığı kongrede, kullanılan 352 oyun 328’ini alarak, yeniden partinin genel başkanlığına getirildi."  (Türkçe)
 3. ^ "Uras yeniden ÖDP genel başkanı". haber 7. 11 Şubat 2007. Erişim tarihi: 12 Ocak 2015. "Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanlığına Partinin kurucu genel başkanı olan Ufuk Uras, tek aday olarak katıldığı kongrede seçildi."  (Türkçe)
 4. ^ "Manifesto". Sol Parti. 15 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2019. İnanıyoruz ki bu yenilenme ve birlikte mücadele çağrısı geniş bir yankı uyandıracak, insanın insanı ve doğayı sömürmediği, halkların özgürce yaşadığı, sömürünün son bulduğu sosyalist bir gelecek bu ülkenin ufkunda parlayacaktır. Bu soyut bir çağrı değildir, somut talepler etrafında ilmek ilmek örülecek yeni bir hayatı ve yeni bir toplumu kurma çağrısıdır. 
 5. ^ "ÖDP'nin yeni adı Sol Parti oldu". Gazete Duvar. 22 Aralık 2019. 15 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2019. 
 6. ^ "ÖDP'nin yeni Genel Başkanı Kozanoğlu". Cumhuriyet. 1 Şubat 2009. 10 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2020. 
 7. ^ "Ufuk Uras ÖDP'den istifa etti". NTV. 17 Haziran 2009. 23 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2009. 
 8. ^ "ÖDP sadece 1 ilçe ve 3 belde aldı". Milliyet. 31 Mart 2009. 23 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2009. 
 9. ^ "ÖDP seçim kararını verdi". OdaTV. 6 Nisan 2015. 23 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2015. 
 10. ^ "EMEKÇİLER 10 MADDEDE HAYIR DİYOR". ÖDP. 12 Nisan 2017. 22 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2017. 
 11. ^ "Sosyalistlerin 24 Haziran'da tavrı ne olacak?". T24. 17 Haziran 2018. 12 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2018. 
 12. ^ "Birlikte Başardık! Örgütlenirsek Türkiye'yi Değiştirebiliriz!". ÖDP. 5 Nisan 2019. 23 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2019. 
 13. ^ "Hopa'da CHP-sol ittifak kazandı". BirGün. 31 Mart 2019. 23 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2019. 
 14. ^ "ÖDP adını değiştirdi". Cumhuriyet. 22 Aralık 2019. 22 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2019. 
 15. ^ "ALPER TAŞ: DEVRİMCİLER CUMHURİYETİ İLERİ BİR HAMLE OLARAK GÖRÜR". OdaTV. 11 Haziran 2002. 9 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2002. 
 16. ^ "Bilge Seçkin Çetinkaya: Türkiye'yi Yeniden Kuracağız". muhalefet.org. 16 Haziran 2012. 7 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2012. 
 17. ^ "ÖDP, EMEP ve TKP'den eylem". soL. 5 Ekim 2009. 4 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2009. 
 18. ^ "ÖDP demokratik özerkliğe nasıl bakıyor?". 17 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]