Yeniden Refah Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeniden Refah Partisi
Kısaltma Yeniden Refah (resmî)
YRP (gayriresmî)
Genel başkan Fatih Erbakan
Genel sekreter Suat Pamukçu
Kurucu Fatih Erbakan
Slogan(ları) Milletimiz için biz varız
Burada Gelecek Var
Kuruluş tarihi 23 Kasım 2018 (2 yıl önce) (2018-11-23)
Bölünme Saadet Partisi
Öncülü Refah Partisi
Merkez Çankaya, Ankara[1]
Üyelik  (2021) artış 139.071[2]
İdeoloji Millî Görüş
İslamcılık
Ümmetçilik
Muhafazakârlık
Sosyal muhafazakarlık
Siyasi pozisyon Aşırı sağ
Resmî renkleri          Kırmızı, beyaz
TBMM
0 / 600
Büyükşehir Belediye Başkanlığı
0 / 30
Belediye Başkanlığı
0 / 1.351
İl Genel Meclisleri
0 / 1.251
Belediye Meclisleri
3 / 20.498
İnternet sitesi

Yeniden Refah Partisi, 23 Kasım 2018 tarihinde Fatih Erbakan liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "Yeniden Refah" şeklindedir. Simgesi hilal içerisinde başaktır. Genel başkanı Fatih Erbakan'dır.

Türkiye'nin eski başbakanlarından Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan öncülüğünde 2018 yılında kurulan YRP, Millî Görüş ilkesini benimseyen Türk siyasi partisidir.[3] 30 Mart 2021'de YSK tarafından yayınlanan seçime girebilecek partilerin açıklandığı listede YRP de yer almıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Millî Görüş çizgisinde ilerleyen parti "Milletimiz için biz varız" sloganı ile kurulmuştur. Parti temeli Erbakan Vakfı kadrolarından oluşturulmuştur. Yaptığı ilk kongrede 44 bin kişinin üstünde katılım ile Türk siyasi tarihinin en büyük kongrelerinden birini gerçekleştirerek adını duyurmuştur.[4] YRP, hedefini daha önceki Millî Görüş partilerinde olduğu gibi "önce ahlak ve maneviyat" ilkesi ile "Yeniden büyük Türkiye" öncülüğünde yeni bir dünya ve adil düzeni kurmak olarak belirtmiştir.

Saadet Partisi ile Genel Merkez Olayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Necmettin Erbakan'ın da genel başkanlığını yaptığı Saadet Partisi, Balgat'ta bulunan ve yıllardır Millî Görüş çizgisinde ilerleyen bütün siyasi partilerin genel merkezi konumunda olan binada faaliyetlerini sürdürmekteydi. Ancak YRP genel başkanı Fatih Erbakan, Saadet Partisi'nin artık Millî Görüş çizgisinden çıktığını ve söz konusu binanın kirasını ödemediğini ileri sürerek haciz işlemleri başlattı.[5] Bunun üzerine Saadet Partisi binayı 11 Nisan 2019'da tahliye etti. Tahliye işleminin ardından YRP, genel merkez olarak bu binaya taşınmıştır.[6]

[değiştir | kaynağı değiştir]

YRP amblemi, 1983 yılında kurulan ve 1998 yılında kapatılan Refah Partisi'nin amblemine oldukça benzerlik göstermektedir. Logoda; maddi kalkınma olarak başak, manevi kalkınma olarak hilal temsil edilmektedir.

Yeni Refah Partisi ve seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeniden Refah Partisi, Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde yapılan belediye başkanlığını seçimine katılmıştır.[7] 1709 oyun kullanıldığı seçimde geçerli 1606 oyun 1021'ini alan AK Parti adayı Erol Karabacak belediye başkanı seçildi. Seçimi altıncı tamamlayan Yeniden Refah Partisi adayı ise 7 oy almıştır.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ YENİDEN REFAH PARTİSİ TÜZÜĞÜ, YENİDEN REFAH PARTİSİ TÜZÜĞÜ
  2. ^ https://www.yargitaycb.gov.tr/icerik/1481
  3. ^ Yeniden Refah Kuruldu, Hürriyet
  4. ^ Dosyaları, Türkiye ve Dünya Haberleri, Analizler, Yorumlar, Makaleler, Araştırma. "Yeniden Refah Partisi'nde ilk kongreye rekor katılım". https://www.dunyabulteni.net/. 19 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2021.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
  5. ^ Haber, Internet (4 Kasım 2019). "Saadet Partisi Genel Merkez binasına haciz geldi bina boşaltıldı". https://www.internethaber.com/saadet-partisi-genel-merkez-binasina-haciz-geldi-bina-bosaltildi-2013967h.htm. 12 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2021.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
  6. ^ Yeniden Refah Partisi tabelasını astı, 19.07.2019
  7. ^ a b "Afyonkarahisar'ın Güney beldesinde seçimin kazanını belli oldu". hurriyet.com.tr. 6 Haziran 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]