Yeniden Refah Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeniden Refah Partisi
Kısaltma Yeniden Refah[1]
Genel başkan Fatih Erbakan
Genel sekreter Suat Pamukçu
Kurucu Fatih Erbakan
Slogan(ları) Milletimiz için biz varız
Burada Gelecek Var.
Kuruluş tarihi 23 Kasım 2018 (21 ay önce) (2018-11-23)
Bölünme Saadet Partisi
Öncülü Refah Partisi
Merkez Çankaya, Ankara
Üyelik 62.912[2]
İdeoloji Millî Görüş
İslamcılık
Ümmetçilik
Muhafazakârlık
Siyasi pozisyon Sağ
Resmî renkleri          Kırmızı, beyaz
TBMM
0 / 600
Büyükşehir Belediye Başkanlığı
0 / 30
Belediye Başkanlığı
0 / 1.351
İl Genel Meclisleri
0 / 1.251
Belediye Meclisleri
0 / 20.498
İnternet sitesi

Yeniden Refah Partisi (kısaca Yeniden Refah), 23 Kasım 2018 tarihinde Fatih Erbakan liderliğinde kurulan Türk siyasi partisidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "Yeniden Refah", simgesi hilâl içerisinde başaktır. Genel Başkanı ise Fatih Erbakan'dır.

Türkiye'nin eski başbakanlarından Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan öncülüğünde 2018'de kurulan ve Milli Görüş ilkesini benimseyen Türk siyasi partisidir.[3]

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Milli Görüş çizgisinde ilerleyen parti "Milletimiz için biz varız." sloganı ile kurulmuştur. Parti temeli Erbakan Vakfı kadrolarından oluşturulmuştur. Yaptığı ilk kongrede 44 bin kişinin üstünde katılım ile Türk siyasi tarihinin en büyük kongrelerinden birini gerçekleştirerek adını duyurmuştur.[4] Parti hedefini daha önceki Milli Görüş partilerinde olduğu gibi Önce ahlak ve maneviyat ilkesi ile Yeniden büyük Türkiye öncülüğünde yeni bir dünya ve adil düzeni kurmak olarak belirlemiştir.

Saadet Partisi ile Genel Merkez Olayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Necmettin Erbakan'ın da genel başkanlığını yaptığı Saadet Partisi, Balgat'ta bulunan ve yıllardır Milli Görüş çizgisinde ilerleyen bütün siyasi partilerin genel merkezi konumunda olan binada faaliyetlerini sürdürmekteydi. Ancak Fatih Erbakan, Saadet Partisi'nin söz konusu binanın kirasını ödemediğini ileri sürerek haciz işlemleri başlattı[5]. Bunun üzerine Saadet Partisi binayı 11 Nisan 2019'da tahliye etti. Tahliye işleminin ardından Yeniden Refah Partisi genel merkez olarak bu binaya taşınmıştır.[6]

[değiştir | kaynağı değiştir]

Partinin logosu 1983 yılında kurulan ve 1998 yılında kapatılan Refah Partisinin amblemine oldukça benzerlik göstermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]