Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (Acilciler)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (Acilciler)
Kısaltma THKP-C/Acilciler
Kurucu İlker Akman
Yüksel Eriş
Engin Erkiner
Kuruluş tarihi 1974
Kapanış tarihi 12 Eylül 1980 (de facto)
Önceli Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi
İdeoloji Marksizm-Leninizm
Siyasi pozisyon Aşırı sol

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (Acilciler) veya kısaca Acilciler, 1974'te İlker Akman, Yüksel Eriş ve Engin Erkiner tarafından kurulan Marksist-Leninist örgüttür.[1] 1972 yılında Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi'nin dağılmasından sonra kurulan örgütün başlarda herhangi bir adı yoktu ve THKP-C adını kullanmayı tartışıyorlardı.[1] 1975 yılında Engin Erkiner tarafından kaleme alınan "Türkiye Devriminin Acil Sorunları" isimli broşür örgütün çevresinde toplandığı görüş haline geldi ve "Acilciler" olarak anılmaya başlandılar.[1]

Örgüt, THKP-C ile birlikte Birleşik Krallık'ın yasaklı terör örgütleri listesinde yer almaktadır.[2]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

1974 yılında ilan edilen genel aftan yararlanarak cezaevinden çıkan Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) üyesi kad­rolarla, THKP-C ve Mahir Çayan’ın tezleri noktasında anlaşamayan bir grup üniversite öğrencisi tarafından kaleme alınan “Türkiye Devriminin Acil Sorunları” isimli broşür yeni bir grubun doğmasına yol açmıştır. Broşür, küçük ama savaşçı bir örgüt oluştu­rulmasını, şehir ve kır gerillasının örgütlendirilmesini, Mahir Çayan’ın tezleri arasında bulunan Politikleş­miş Askeri Savaş Stratejisi'nin bir an önce pratiğe geçirilmesini, öncü sa­vaşın başlatılmasını öngörüyordu. Örgüt özellikle Hatay bölgesinde Arap Alevi’si (Nusayri) nüfusu içerisinde yay­gındı. 1975’te grubun önemli isim­lerinden İlker Akman, Hasan Basri Temizalp, Yusuf Ziya Güneş Malat­ya Beylerderesi’nde öldürülmüştür. 13 Mart 1978'de Eşber Yağmurdereli "Acilciler grubu kurucusu ve lideri olduğu" iddiasıyla tutuklanmıştır.[3][4]

Dağılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Acilciler Örgütü, 12 Eylül Darbesi'nden sonraki süreçte dağılmıştır. Örgüt mensuplarının bazıları Avrupa’ya iltica edip, hayatlarına orada devam etmiştir. Bazı örgüt mensupları ise Suriye’ye geçip, varlıklarını başka örgütler içerisinde sürdürmüştür.[5][6]

Eski örgüt mensuplarından Mihraç Ural; Suriye’de faaliyet gösteren Suriye Direnişi adlı örgütün lideri konumundadır. Bazıları tarafından bu örgüt de Acilciler olarak adlandırılmaktadır. Öte yandan, Acilciler'in kurucu liderlerinden biri olan Engin Erkiner bu durumu eleştirmektedir. Erkiner; örgütün 1988 yılında feshedildiğini, fakat Ural'ın örgüt ismini sahiplendiğini iddia etmektedir.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Akyol, Hüseyin (Eylül 2010). Özçelik, Bülent (Ed.). Türkiye'de Sol Örgütler. Phoenix. ISBN 978-605-5738-42-6. 
  2. ^ "Proscribed Terrorist Organizations" (PDF). Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı. 17 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 26 Eylül 2018. 
  3. ^ İnönü Alpat - Acilciler 22 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim tarihi: 20 Eylül 2016.
  4. ^ THKP-C(Acilciler) kimlerdir ve nasıl savaşırlar? 22 Aralık 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim tarihi: 20 Eylül 2016.
  5. ^ "'12 Eylül'ü böyle düşünmedik'". “Acilciler" adını alan hareketin manifestosu “Türkiye Devriminin Acil Sorunlarıönı yazan Engin Erkiner, 1980’de Sağmalcılar’dan kaçtı. Şimdi Frankfurt’ta taksicilik yapıyor. Milliyet. 30 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2020. 
  6. ^ "Mihraç Ural, Reyhanlı katliamı suçlamalarını reddetti". Türkiye'deki Reyhanlı ve Suriye'deki Banyas katliamlarının arkasındaki isim olduğu iddia edilen Mihraç Ural BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı. BBC News Türkçe. 14 Mayıs 2013. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2020. 
  7. ^ "NAZLI ILICAK - Acilciler, El Muhaberat ve MİT". Sabah. 7 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2020.