Devrimci Komünarlar Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Devrimci Komünarlar Partisi
Kısaltma DKP
Genel sekreter Ulaş Adalı
Kurucu Ekrem Demirci
Slogan(ları) Göğü fethe çıkaranlar
Kuruluş tarihi 4 Şubat 2016 (2 yıl önce) (2016-02-04)
Birleşme Devrimci Karargâh
Öncülü
Merkez İllegal
İdeoloji Komünizm
Marksizm-Leninizm[kaynak belirtilmeli]
Siyasi pozisyon Aşırı sol
İnternet sitesi

Devrimci Komünarlar Partisi (Kısaca DKP), 4 Şubat 2016'te Kurtuluş Hareketi ile Türkiye Devrim Partisi'nin birleşmesi sonucu kuruluşunu ilan eden yasa dışı komünist parti.

Kuruluş bildirisinde parti amaçlarını sıralanmış, bildiride "İşçi sınıfının, emekçilerin, ezilenlerin, kadınların, gençlerin, birliğin, enternasyonalizmin Marksist Leninist öncü partisi, Devrimci Komünarlar Partisi, bilinçli, örgütlü ve öncü siyasi devrimci savaş örgütü olarak kurulduğunu ilan eder. Devrimci Komünarlar Partisi, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya kurmayı hedefler; doğa ve insan uyumunu esas alır. Patriyarkal sistemi ortadan kaldırarak, bayrağında 'herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacı kadar' şiarı dalgalanan komünist dünya toplumuna ulaşmak için savaşır" ifadeleri yer almıştır. Silahlı kolu Birleşik Özgürlük Güçleri'dir, merkez karargâhı Rojava'dadır. 12 Mart 2016'da kurulan Halkların Birleşik Devrim Hareketi'nin üyesidir. 2017 yılının başlarında Devrimci Karargâh örgütü Devrimci Komünarlar Partisi ile birleştiğini açıklamıştır.

Grup Ocak 2018'de başlayan Zeytin Dalı Harekâtı'nda Suriye Demokratik Güçleri müttefiki olan Enternasyonalist Özgürlük Taburu içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu ile çatışmalara girdi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Illingworth, Andrew (30 Mart 2018). "Full list of Kurdish YPG foreign fighters killed in Afrin battle (Photos)" (İngilizce). Almasdar News. 30 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2018.