Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi
Partido Socialista Unido de Venezuela
Genel sekreter Nicolas Maduro
Kurucu Hugo Chavez
Kuruluş tarihi 24 Mart 2007
Öncülü 5. Cumhuriyet Hareketi
Merkez Mariperez, Caracas
Üyelik  (2007) 5.7 milyon
İdeoloji Bolivarcılık
Demokratik sosyalizm
Marksizm
Siyasi pozisyon Sol[1]
Ulusal üyelik Büyük Yurtsever Kutup
Uluslararası üyelik São Paulo Forum
Milli Meclis
97 / 165
İnternet sitesi
http://www.psuv.org.ve/

Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi kurucusu ve Venezuela devlet başkanı Hugo Chávez

Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (Partido Socialista Unido de Venezuela - PSUV), Venezuela'da siyasi parti.

Partinin kuruluşu devlet başkanı Hugo Chávez'in Aralık 2006'da birleşik bir sosyalist partinin bolivarcı devrimin gereksinimi olduğu yolundaki açıklamasına dayanır[2]. Bu açıklamada Chávez 3 Aralık seçimlerinde kendini destekleyen 24 partiyi ortak bir çatı altında toplanmaya çağırıyordu. Böylece Chávez 2007-2013 yılları arasındaki başkanlık dönemi içinde ülkede solu birleştirmek ve 2007 yılına girerken ilan ettiği "21. yüzyılın sosyalizmine" geçiş için gereken zemini yaratmak istiyordu. Bu açıklamanın hemen ardından Chávez'in 1997 yılında kurduğu Beşinci Cumhuriyet Hareketi kendini feshettiğini duyurdu. Ayrıca partinin kuruluş çalışmalarını hızlandırmak amacıyla üyeleri arasında eski Devlet Başkan Yardımcısı Jose Vicente Rangel, Meclis Başkan Yardımcısı Roberto Hernandez, Küba Büyükelçisi Ali Rodriguez, VEA Müdürü Guillermo Garcia Ponce, Bilim ve Teknoloji Bakanı Hector Navarro, Adalet Bakanı Pedro Carreno, Turizm Bakanı Titina Azuaje ve Eğitim Bakanı Adan Chavez'in bulunduğu bir de inşa komitesi kuruldu. Şubat ayında yaptığı bir konuşmada da Chávez katılımın zorunlu olmadığını ancak 'geniş bir devrimci parti yaratmak' ideali taşıdığını ve 'birliğin , çeşitliği kabul ettiğini' vurguladı [3].

19 Mart'ta inşa komitesi hazırladığı raporu Chávez'e sundu. Nisan ayı kuruluş hazırlıklarıyla geçtikten sonra, Mayıs ayı başında partiye üye alımına başlandı. 6 Mayıs'ta Hugo Chávez Karakas'ta ve Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez de Zulia'da partiye üye oldular[4].

29 Eylül tarihinde bir açıklama yapan PSUV Başkan Yardımcısı ve partinin kuruluşu için oluşturulan Teknik Komisyon'un üyesi olan Jorge Rodriguez 14.621 müfrezelerinin olduğunu ve bunların o güne kadar 89.667 toplantı düzenlediğini belirtti. Rodriguez'e göre partinin kuruluş kongresine 14.621 müfrezenin seçeceği 1667 delege katılacak.[5].

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.nicolasmaduro.org.ve/programa-patria-venezuela-2013-2019/
  2. ^ Prensa Latina, 18 Aralık 2006
  3. ^ Prensa Latina, 16 Şubat 2007
  4. ^ Prensa Latina, 7 Mayıs 2007
  5. ^ Prensa Latina, 30 Eylül 2007