Hür Dava Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hür Dava Partisi
Kısaltma HÜDA PAR
Genel başkan Zekeriya Yapıcıoğlu
Genel sekreter Mehmet Yavuz
Kurucu Mehmet Hüseyin Yılmaz
Slogan(ları) Dürüst siyaset, gerçek adalet!
Kuruluş tarihi 19 Aralık 2012
Merkez Balgat, Çankaya, Ankara[1]
Üyelik  (2014) 6.460 [2]
İdeoloji Ümmetçilik
Muhafazakârlık
Sosyal adaletçilik[3]
Siyasi pozisyon Sağ
Resmî renkleri Yeşil, beyaz, sarı
TBMM
0 / 550
Belediye Başkanlığı
0 / 1.351
İl Genel Meclisleri
0 / 1.251
Belediye Meclisleri
6 / 20.498
hudapar.org

Hür Dava Partisi veya kısaca HÜDA PAR, 2013 yılında resmileşen siyasi partidir. Partinin, çoğunlukla Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde tabanı mevcuttur. HÜDA PAR Kurucu Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz'dan sonra 1. Olağan Kongre sonucunda genel başkanlığa Zekeriya Yapıcıoğlu gelmiştir.

Temelleri her ne kadar Hizbullah Cemaatine dayandırılsa da, bu iddialar parti tarafından reddedilmektedir.[kaynak belirtilmeli] Partinin tabanının büyük çoğunluğunu muhafazakar vatandaşlar oluşturmaktadır.[kaynak belirtilmeli] 2015 genel seçimleri için YSK tarafından partilerin oy pusulasındaki sıralaması için çekilen kurada HÜDA PAR ilk sırayı almıştır.[4] Hür Dava Partisi, 2015 yılındaki genel seçimlere bağımsız adaylarla gireceğini açıklamıştır.[5][5]

Hür Dava Partisi 6/8 EKİM (Hüda Par anlatılacak; Çarpıtılmış haliyle 6-8 Ekim kobani olayları değil, dolayısıyle aşağıdaki yazı yanlıdır ve gerçekleri yansıtmıyor, örgüt propangadası olmuş) Kısaca bu sayfa yanlı olmuş gözden geçirilmesi gerekir.

6-8 ekim 2014 Tarihinde HDP Eş Başkanı Selahaddin Demirtaş Sözde Kobani Direnişi  İçin "Her yer Kobani" [6]Sloganıyla Halkı Sokağa çıkararak Güney Doğu ve Doğu anadoluda Kaos meydana Getirmiştir.[7] 6/8 ekim tarihleri Arasında Hür Dava Partisi (Hüda par) Yakınlığı ile Bilinen Yasin Börü, Ahmet  Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökoğuz'un Kurban Eti Dağıtırken  100-150 Kişilik Pkk Yanlıları kurban  Eti dağıtan Gençlere Saldırmış 3. KATTAN  Aşağıya atarak Üstlerinden  Arabayla  geçilerek  Katledilmiştir Ve bu Kaosun Sonunda 54 kişi Hayatını Kaybetmıştir. Ve Gösterilerde 25 kaymakamlık binası, 67'si emniyet, 29'u siyasi parti, 212'si okul olmak üzere bin 113 bina da hasar görmüştü. Şiddet eylemlerinde özel, belediye, ambulanslar ve polis araçları yakılmış ve toplamda bin 177 araç kullanılamaz hale gelmişti.[8]

Aytac Baran[değiştir | kaynağı değiştir]

Hür Dava partisine Yakınlığı bilinen Yeni ihya der Başkanı ve Doğu Güneydoğu'da İslami kimliği ile bilinen İslami faaliyetler düzenleyen Aytaç Baran 9 haziran 2015'de PKK yanlıları Aytaç Baran'nın Faaliyetlerinden Dolayı hazmedemeyerek katletmiştir. [9]Bölgede onu seven halk "Annem Babam ölseydi ama Aytaç Baran ölmeseydi" diyerek feryat etmişlerdir.

Seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hür Dava Partisi hiçbir genel seçime katılmamıştır.

Yerel seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

İl genel meclisleri ve belediye başkanlıkları
Seçim Oy Oran Belediye
2014 97.216  %0,21 0

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]