Türkiye Devrimci Komünist İşçi Hareketi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türkiye Devrimci Komünist İşçi Hareketi
ÖncülTürkiye Devrimci Komünist Partisi
BirleştiğiTürkiye Komünist İşçi Hareketi
TKP/ML Hareketi
ArdılMarksist-Leninist Komünist Parti
Kuruluş1989
Kapanış1994
TürYasa dışı komünist parti
AmaçMarksizm-Leninizm
MerkezTürkiye
Önemli kişiler • Ahmet Metin Koyuncu
 • Enver Topaç

Türkiye Devrimci Komünist İşçi Hareketi (TDKİH), 1989'da kurulan Marksist-Leninist görüşe sahip yasa dışı komünist örgüt.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

1987'de Türkiye Devrimci Komünist Partisi'nin (TDKP) 12 Eylül Darbesi sonrası sürüklendiği dağınıklığı toparlamak üzere oluşan "Konferans Hazırlık Komitesi'nde" başgösteren anlaşmazlık sonucu sonradan TDKİH'i oluşturacak grup TDKP'den ayrıldı. İki yıl süren örgütlenme çabalarının ardından 1989'da TDKİH'in kuruluşu ilan edildi. TDKİH, aynı süreçte Türkiye Komünist İşçi Hareketi (TKİH) ve TKP/ML Hareketi'nin çağrısına olumlu yanıt vererek komünistlerin birliğini sağlamak üzere görüşmelere katıldı. Üç örgütün birlik çağrısı yaptıkları TDKP ve Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği ise bu çağrıya olumsuz yanıt verdi.[1]

TKİH ile birleşme[değiştir | kaynağı değiştir]

TDKİH bu süreçte grup olmaktan çıkıp örgüt haline gelmek üzere yoğun bir teorik, örgütsel ve pratik çabaya girdi. 1 Mayıs'lar, Erdal Eren'in ölüm yıldönümü gibi süreçlerde gerçekleştirilen çalışmalar 1990 CocaCola grevinde işçiler arasında, çeşitli mahalle ve üniversitelerde gençler arasında yoğunlaştı. TDKİH'in kısa örgütsel hayatında çeşitli düzeyde kurduğu ilişkiler hariç, örgütlü olduğu iller İstanbul ve Eskişehir'den ibaret kaldı.

1991'de TKP-ML Hareketi'yle sürdürülen birlik görüşmelerinin "komünist hareketin geçmişinin değerlendirilmesi" konusunda yaşanan ayrılıklar nedeniyle tıkanması üzerine TKİH'le olan görüşmeler hızlandırıldı. Aynı süreçte bazı kadrolar örgütten ayrıldı ya da ihraç edildi. Ağustos 1991'de sonradan TKİH 1. (Birlik) Kongresi olarak adlandırılan Kongreyle TDKİH ve TKİH birleşti. Süreç 1994'te TKP-ML Hareketi'nin de katılımıyla Marksist Leninist Komünist Parti'nin (MLKP) kurulmasıyla sona erdi.

İdeolojik çizgi[değiştir | kaynağı değiştir]

TDKİH bugünkü MLKP'ye ideolojik olarak çok yakın olmakla birlikte "Türkiye'de faşist diktatörlüğün 1930'larda kurulduğu" gibi kendine özgün tespitleri de bulunmaktaydı. Grubun önderi Ahmet Metin Koyuncu, MLKP'den ayrıldıktan sonra bağımsız olarak ve tek başına 22 Kasım 2000'de İstanbul Dudullu'da bir polis karakoluna düzenlediği saldırıda polis tarafından öldürüldü.

Örgütün yayın organı Devrimci Komünist İşçi adını taşıyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TDKİH (TÜRKİYE DEVRIMCI KOMÜNIST İŞÇI HAREKETI) 21 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim tarihi: 5 Kasım 2016.