Mavi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mavi
 
Renk koordinatları
Hex #0000FF
RGB (r, g, b) (0, 0, 255)
CMYK (c, m, y, k) (100, 100, 0, 0)
HSV (h, s, v) (240°, 100%, 100%)

Mavi, 3 ana renkten biri. Genellikle 440-490 nm arasındaki dalga boyları mavi kabul edilir. RGB renk düzeninin üç ana renginden en kısa dalgaboylu olanıdır. HSV renklendirmesine göre karşıt rengi sarıdır. RYB renklendirmesine göre ise karşıt rengi turuncudur. Kökeni Arapça'daki mai kelimesidir.

Sözcüğün kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Arapça "ma" su anlamına gelmektedir. Mavi sözcüğü Arapça "su gibi" anlamına gelen Ma'i sözcüğünden Türkçe'ye geçmiştir. Kâşgarlı Mahmud'un 1073 yılında Araplara Türkçe öğretmek için yazdığı sözlük olan Divân-ı Lügati't-Türk adlı yapıtında çaqır (çakır) ve gök (kök) sözcükleri mavi anlamında kullanılır. Bu sözcükler günümüzde de zaman zaman mavi anlamında kullanılır.

Doğada[değiştir | kaynağı değiştir]

Göğün ve denizin rengi mavidir. Gökyüzü, Güneş ışığının Rayleigh dağılımına uğraması sonucu mavi gözükür. Suyun mavi gözükmesi ise suyun kırmızı civarındaki dalga boylarını soğurması sebebi iledir.

Psikolojide[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzikte[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Blues (maviler) bir tür müzik türüdür. Siyahi Amerikalıların çıkardığı bu müzik türüne maviler isminin verilmesinin sebebi, şarkıların üzüntüyü ifade etmesindendir.
  • Mavi (müzisyen) müzik dünyasına 2010 Ekim ayında kendi adını taşıyan albümüyle merhaba dedi. Istanbul 1979 doğumlu müzisyen Işık Lisesi'ni bitirdikten sonra hukuk okumaya başlıyor. Bu süre zarfında oyunculuk, kısa film yönetmenliği ve yazarlık alanında eğitimler görüyor ve şarkılar yazıyor. Bir gün ani bir kararla mesleğini bırakıyor ve bir sene boyunca seyahat ediyor. Geri döndüğünde şarkılarını paylaşmak için sadece müziğe yoğunlaşmaya karar veriyor. Beş şarkılık ilk albümü Pasaj Müzik tarafından Ekim ayında piyasaya sürülen Mavi, bu albümün sadece bir tanışma olduğunu, yakın zamanda gelecek daha kapsamlı eserler için dinleyiciyle bir bağ kurmak istediğini söylüyor. Albümden "30" ve "Düş" isimli parçalara klip çekildi. Sıradaki klibin eski bir Seyyal Taner şarkısı olan "Neler Oluyor"a çekilmesi bekleniyor.

Çeşitli kültürlerde mavi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Web renkleri siyah gümüş gri beyaz kırmızı bordo mor galibarda yeşil çim zeytin sarı altunî turuncu mavi lacivert teal turkuvaz
                                   
Yazılış black silver gray white red maroon purple fuchsia green lime olive yellow gold orange blue navy teal aqua
  Mavi renk tonları  
Alice mavisi Gök mavisi Bebek mavisi Mavi Cerulean Cerulean blue Kobalt mavisi Peygamber çiçeği mavisi Koyu mavi Kot rengi Dodger blue Çivit rengi
                       
International Klein Blue Açık mavi Gece mavisi Lacivert Cezayir menekşesi rengi Acem mavisi Toz mavi Prusya mavisi Kraliyet mavisi Safir rengi Çelik mavisi Deniz mavisi