Maoist Komünist Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maoist Komünist Partisi
Kısaltma MKP
Genel sekreter 1. Cüneyt Kahraman[1](TKP (M-L) isimli dönemi)
2. Cafer Cangöz[2]
Kurucu Cafer Cangöz
Slogan(ları) Sosyalist Halk Savaşı
Kuruluş tarihi
  • 18 Nisan 1994 TKP(M-L) olarak
  • 15 Eylül 2002 MKP olarak isim değiştirmesi
Önceli Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist
Merkez İllegal
Askeri Kolu Halk Kurtuluş Ordusu
Partizan Halk Güçleri
Gençlik Kolu Maoist Gençlik Birliği
Kadın Kolu Maoist Kadınlar Birliği
İdeoloji
Siyasi pozisyon Aşırı sol
Ulusal üyelik Halkların Birleşik Devrim Hareketi[3]
İnternet sitesi
Parti bayrağı
MKP-FLAG.svg

Maoist Komünist Partisi ya da kısaca MKP; Türkiye'de faaliyet gösteren Maoist ideolojiye sahip, yasa dışı, silahlı komünist parti. Örgütün amacı Türkiye'de Maoist ilkelere bağlı sosyalist bir devrim yapmaktır. Bu amaçla başta Tunceli (Dersim) olmak üzere çeşitli bölgelerde silahlı faaliyetler yürütmektedir. Partinin silahlı kanadı, Halk Kurtuluş Ordusu'dur (HKO). MKP/HKO, TKP/ML-TİKKO'daki bir ilk olarak grubun ayrılmasıyla oluşmuş TKP(ML) ismiyle kurulup sonradan isim değiştirmiş ayrı bir örgüttür. Örgüt, silahlı faaliyetlerini Tunceli, Tokat, Kastamonu, Giresun, Ordu ve metropollerde yürütmektedir.[kaynak belirtilmeli]

MKP'nin gençlik örgütlenmesi, partinin Eylül 2002'deki 1. Kongresi ile kurulan Maoist Gençlik Birliği'dir. Silahlı kanadı Halk Kurtuluş Ordusu ismi ile anılır. Ayrıca partinin Aralık 2013'teki üçüncü kongresi ile uygulamaya geçirdiği Partizan Halk Güçleri adındaki milis kuvveti de bulunur. Partinin kadın örgütü, 3. kongre ile kurulan Maoist Kadınlar Birliği'dir.

MKP, 12 Mart 2016 tarihinde Halkların Birleşik Devrim Hareketi bileşenleri ile birleşerek Türkiye'de faaliyet yürüten bazı komünist ve Marksist-Leninist silahlı örgütlerle ortak bir cephe oluşturmuştur.[4]

Bölünme[değiştir | kaynağı değiştir]

Örgüt Aralık 2013'teki üçüncü kongrede görüş ayrılıkları sebebiyle politik bir bölünme yaşadı. Bir grup 2. Kongre çizgisinin aynen devam ettirilmesini istedi ve isimlendirme olarak bir süre MKP isminden vazgeçmeyip kullanmaya devam etti. Bu grup diğer gruplar tarafından tarafından "Maoist Komünist Partisi/Tesniyeciler" adıyla anıldı. Diğer grup, Türkiye'nin ekonomik yapısını yarı-sömürge ve kapitalist olarak tanımlayan ve devrim biçimi olarak sosyalist devrimi savundu ve şehirlerde sosyalist halk savaşı ilkesiyle hareket edecek bir yapının gerekliliğini ifade etti. Bu grup diğer gruplar tarafından "3. kongreciler" veya "sosyalist halk savaşı grubu" olarak adlandırıldı.

Savaşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup, Barış Pınarı Harekâtı'nda Suriye Demokratik Güçleri müttefiki olan Enternasyonalist Özgürlük Taburu içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye destekli Suriye Ulusal Ordusu ile çatışmalara girdi.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "1997'de yitirilenler". 12 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2019. 
  2. ^ "2005'te yitirilenler". 19 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2019. 
  3. ^ "Peoples' United Revolutionary Movement established for a joint struggle". Firat News Agency. 12 Mart 2016. 14 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2016. 
  4. ^ "Halkların Birleşik Devrim Hareketi" kuruldu 13 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Alınteri dergisi, 12 Mart 2016, Erişim tarihi 14 Mart 2016.
  5. ^ "The International Freedom Battalion has reactivated!" (İngilizce). AFFA - Antifascist Forces in Afrin. 29 Ekim 2019. 7 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]