Hak ve Hakikat Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hak ve Hakikat Partisi
Kısaltma HAK Parti
Genel başkan
  • Serkan Arslan
  • Kenan Çağlar
Kurucu Dursun Güneş
Slogan(ları) Yeni Osmanlı Hareketi
Kuruluş tarihi 6 Ağustos 2008
Üyelik (2022) Sabit 131[1]
İdeoloji İslamcılık
Ümmetçilik
Muhafazakârlık
Siyasi pozisyon Aşırı sağ
TBMM
0 / 600
Büyükşehir Belediye Başkanlığı
0 / 30
Belediye Başkanlığı
0 / 1.351
İl Genel Meclisleri
0 / 1.251
Belediye Meclisleri
0 / 20.498
İnternet sitesi

Hak ve Hakikat Partisi, kuruculuğunu ve genel başkanlığını Dursun Güneş'in yaptığı siyasi partidir. 40 kurucu üye ile kurulmuştur. Faaliyetlerine devam etmektedir. Partinin genel merkezi Ankara'dadır. İlk teşkilatı İstanbul'da, ikinci teşkilatı Erzurum'da partililerin tekbirleriyle ve kurbanlık hayvan kesilerek açılmıştır.

Parti, 2009 yerel seçimlerine giremeyeceğini, 2011'deki genel seçimlere de Doğru Yol Partisi çatısı altında gireceğini açıklamıştır.

Dursun Güneş, Erzurum'da yaptığı teşkilat açılışı konuşmasında yaptığı vurgularla tartışma yaratmıştır. Bu konuşmalarından dolayı Erzurum Emniyet Müdürlüğü Dursun Güneş hakkında inceleme başlatmıştır:

"Adaletin kılıcını masaya koyacağız. Keseceğiz, asacağız. Kesmeye, asmaya geliyoruz. Devlete kurşun sıkanı asacağız, devletin kasasına elini uzatanın elini keseceğiz. Teşkilatlarımızı arslanlarla kuracağız. Genel seçime kendimizi hazırlayacağız. Allah; devleti dilediğine verir, dilediğinden alır. Dilediğini aziz, dileğinin zelil kılar. Eğer Allah nasip ederse, adalet kılıcını masanın üstüne koyacağız ve keseceğiz, asacağız. Hani korktukları bir şey vardı ya, ‘‘kesip asacaklar bunlar’’ evet keseceğiz, asacağız. Osmanlı ruhu ile kesip asacağız. İyi dinleyin ve yanlış yorumlamayın. Devlete kurşun sıkanı asacağız, devletin kasasına elini sokanın elini keseceğiz. Tekke ve zaviyeleri tekrar kuracağız. Kur'an kurslarını yeşerteceğiz, temiz toplum yetiştireceğiz. Bu siyaset kokmuş, çürümüştür. Bu siyaseti toplayıp çöp bidonuna atacağız."[2]

Parti içi teşkilatlanmasını 2011 Türkiye genel seçimleri öncesinde tamamlayamayan parti, seçimlere 3 gün kala DYP çatısı altında katılmaya karar verdi.[3] Seçimlerde aldığı 64.607 oyla %0,15'lik bir oran yakalayan DYP ile yapılan seçim ittifakı başarısızlıkla sonuçlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Hak ve Hakikat Partisi"nin vaatleri:". Radikal. 4 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2013. 
  3. ^ "BÜYÜK İTTİFAK". Hak ve Hakikat Partisi. 27 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]