Bolşevik Parti (Kuzey Kürdistan-Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bolşevik Parti (Kuzey Kürdistan-Türkiye)
Kısaltma BP (KK-T)
Kuruluş tarihi 1981 (TKP/ML (Bolşevik) olarak)[1]
Önceli Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist
Gazete(leri) Bolşevik Partizan
Sterka Bolşevik
Bolşevik Devrim
İdeoloji Marksizm-Leninizm
Hocaizm
İnternet sitesi

Bolşevik Parti (Kuzey Kürdistan-Türkiye) (kısaca BP (KK-T) Türkiye'de faaliyet gösteren Marksist-Leninist çizgiye sahip komünist parti. Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist'ten 1981 yılında kopan bir grubun oluşturduğu partidir. İlk kurulduğunda ismi Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist (Bolşevik)'ti. Parti isminde geçen Kürdistan kelimesiyle ayrılıkçı bir Kürt partisi değil, halkların kardeşliği ilkesini savunan bir parti olduğunu söylemektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Partinin öncülü olan TKP/ML-Partizanın 1981 yılında düzenlediği 2. Konferans'ta parti içindeki ideolojik farklılıklar sonucu bir çözülme yaşar ve TKP/ML (Bolşevik) partiden ayrılır. Maoizm akımlarının anti-komünist olduğu gerekçesi ile dönemin Partizan grubundan ayrılmıştır. TKP/ML Hareketi ve TKP-ML-Partizan ayrışmasında Partizan kanadında yer aldılar. Ardından Partizanı Maoculuk yaptığı gerekçesiyle terk ettiler. Bolşevik Partizan olarak bilinirler. Bu gruptan 1983 te "Spartaküs" (Sonradan Türkiye'de Marksist Leninist Parti-İnşa), 2006 da Kürdistan Marksist-Leninist Partisi, 2010 da Birleşik Marksist-Leninist Parti (Bolşevik) adlı gruplara ayrıldı.

Aktiviteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

BP (KK-T)'nin nihai hedefi Türkiye'de sosyalist bir devrim gerçekleştirmektir. Parti kendini uluslararası devrimci hareketin bir parçası görmektedir. Ayrıca Uluslararası Marksist-Leninist Parti ve Örgütler Konferansı üyesidir. Partinin Bolşevik Partizan, Sterka Bolşevik ve Bolşevik Devrim adlı yayınları ve 6 kitabı vardır.

Terörist statüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti Türkiye'de terörist bir örgüt olarak nitelendirilmekle birlikte 12 aktif terör örgütü listesinde bulunmamaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bolşevik Partizan", Özel Sayı. Ağustos 1981. s. 137. 
  2. ^ "TÜRKİYE'DE HALEN FAALİYETLERİNE DEVAM EDEN BAŞLICA TERÖR ÖRGÜTLERİ". egm.gov.tr. 7 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]