Emekçi Hareket Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Emekçi Hareket Partisi
Kısaltma EHP
Kurucu Hakan Öztürk
Slogan(ları)  • Tek Çözüm Emek Verenlerin Yönetimi
 • Üreten Biziz Yöneten de Biz Olacağız
 • Söz, Yetki, Karar İktidar Halka
 • İşsize İş Bulun ya da Defolun"
Kuruluş tarihi 5 Ocak 2004
Öncülü Devrimci Yol
Merkez Ankara
Gazete(leri) www.yarinhaber.net, www.daimadergi.net
İdeoloji Marksizm-Leninizm
Siyasi pozisyon Aşırı sol
İnternet sitesi

Emekçi Hareket Partisi, 5 Ocak 2004 tarihinde kurulan, Marksist-Leninist öğretiyi kendisine yol edinmiş bir siyasi parti.[1] Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) içerisinde "Hareket" adı ile yer almıştır. Daha sonra ÖDP ile Avrupa Birliği, F tipi cezaevleri gündemi ve Kürt sorunu konularında anlaşamayıp ayrılmıştır. Bu ayrışmadan sonra Sosyalist Demokrasi Partisi'nin (SDP) kuruluşu sürecinde yer almıştır. SDP'nin kuruluş sürecinde de Kürt sorunu konusunda fikir birliği sağlanamamış ve ayrılmıştır. Bu sürecin ardından Emekçi Hareket Partisi'nin kurulması kararı alınmıştır.

Çeşitli alan örgütlerine sahip olan EHP'nin kadın örgütü, EHP'li Kadınlar, sosyalist feminist düşünceye sahiptir. EHP'li Kadınlar Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri içinde mücadele ederler. Partinin gençliği EHP Gençliği, liseli örgütü Liseli Hareket, LGBTİ örgütü ise EHP'li LGBTİ'ler adını almıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Partinin çekirdeğini oluşturan Hareket grubunun oluşumu, 90'ların başında Devrimci Gençlik içinde yaşanan tartışmalar sonucu Eskişehir merkezli bir grubun kopmasıyla başlamıştır. 1990’lı yıllarda ÖDP içinde faaliyet gösteren Hareket grubu, yaşanan tasfiye ve ayrılma süreçleri sonucunda, SDP kuruluşu sürecine katıldı. Ancak, yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle SDP’den de ayrılan Hareket grubu, partileşme kararı alarak 5 Ocak 2004 tarihinde Emekçi Hareket Partisi (EHP) isimli kendi partisini kurdu.

Program[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti programı şu tanımlama ile başlamaktadır:

Emekçi Hareket Partisi'nin Amacı,

Marksizm-Leninizm ışığında ve işçi sınıfının önderliğinde, kapitalizmi, sınıfları, sömürüyü, yabancılaşmayı ve tüm ezen ezilen ilişkilerini yeryüzünden silip komünizme ulaşmaktır.

Emekçi Hareket Partisi,

Enternasyonalist, demokratik planlamacı, özyönetimci, özgürlükçü, çoğulcu, kadınların kurtuluşundan yana, LGBTT toplumuna yönelik ayrımcılığı reddeden, bürokrasi karşıtı, demokrasiyi içselleştirmiş bir sosyalizmi benimser.

Yöneten yönetilen çelişkisini, eşitsizlikleri, kafa emeği ile kol emeği, şehirler ile köyler arasındaki farkları, faşizmi, ırkçılığı, şovenizmi, sömürgeciliği, erkek egemenliğini, heteroseksizmi, gerontokrasiyi, doğaya tahakkümü, militarizmi, sınırları, emperyalist savaşları ve onların yarattığı şiddeti ortadan kaldırmak için mücadele eder.

Emekçi Hareket Partisi’nin yolu,

Türkiye’de, emperyalist-kapitalist tekelci burjuva hâkimiyetini, üretim araçlarının özel mülkiyetini, mevcut üretim ve bölüşüm ilişkilerini, emekçilerin kendi özgücünden başka güçlere bel bağlamadan, burjuvazi ve burjuva devletten bağımsız örgütlü mücadelesiyle aşarak, sosyalist devrimle emekçilerin iktidarını kurmanın engebeli, dolambaçlı, sarp ve devrimci yoludur.

Emekçi Hareket Partisi,

Kesintisiz devrim kurgusunu temel kabul eden, işçi sınıfının öncülüğünü ve iktidarını esas alan, üçüncü bunalım dönemi olan son uzun daralma sürecinin devam ettiği çözümlemesini yapan, Kürt hareketini müttefiki olarak gören, aktüel enternasyonalist, kadınların, gençlerin, LGBTT toplumunun ezilmelerinin özgüllüğünü kuramlaştıran ve örgütlü olarak politize eden, sistem karşıtı ekolojist, Marksist-Leninist teorinin büyük ve bütünleştirici teori geleneğine bağlı, platonik üye ilişkisini reddeden, demokratik merkeziyetçi örgüt işleyişine sahip, teorik ve politik birliği olan bir partidir.

Politik faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Emekçi Hareket Partisi ülke içerisindeki pek çok alanda güncel mücadele yürüten bir örgüttür.

Üye sayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Şubat 2020'deki resmî verilere göre partinin üye sayısı 228'dir.[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • EHP web sitesi 25 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • Program Ve Tüzük[ölü/kırık bağlantı]

    Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

    1. ^ EHP Program Ve Tüzük[ölü/kırık bağlantı]
    2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2015. 
    3. ^ "Emekçi Hareket Partisi". 24 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2020.