Emekçi Hareket Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Emekçi Hareket Partisi
Kısaltma EHP
Kurucu Hakan Öztürk
Slogan(ları)  • Tek Çözüm Emek Verenlerin Yönetimi
 • Üreten Biziz Yöneten de Biz Olacağız
 • Söz, Yetki, Karar İktidar Halka
 • İşsize İş Bulun ya da Defolun"
Kuruluş tarihi 5 Ocak 2004
Önceli Devrimci Yol
Gazete(leri) www.yarinhaber.net, www.daimadergi.net
Üyelik (2022) artış 240[1]
İdeoloji Marksizm-Leninizm
İnternet sitesi

Emekçi Hareket Partisi, 5 Ocak 2004 tarihinde kurulan, Marksist-Leninist öğretiyi kendisine yol edinmiş, dünyaya egemen olan özel mülkiyet düzenini ve mevcut üretim ilişkilerini değiştirmeyi hedefine koyan çağdaş sosyalist siyasi partidir.[2] Kurucu Genel Başkan Hakan Öztürk, Parti [3] Sözcüsü Özge Akman'dır.

Çeşitli alan örgütlerine sahip olan EHP'nin, kadın örgütü EHP'li Sosyalist Feministler'dir. Partinin gençliği EHP Gençliği, liseli örgütü Liseli Hareket adını almıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Partinin çekirdeğini oluşturan Hareket grubunun oluşumu, 90'ların başında Devrimci Gençlik içinde yaşanan tartışmalar sonucu Eskişehir merkezli bir grubun kopmasıyla başlamıştır. 1990’lı yıllarda ÖDP içinde faaliyet gösteren Hareket grubu, yaşanan tasfiye ve ayrılma süreçleri sonucunda, SDP kuruluşu sürecine katıldı. Ancak, yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle SDP’den de ayrılan Hareket grubu, partileşme kararı alarak 5 Ocak 2004 tarihinde Emekçi Hareket Partisi (EHP) isimli kendi partisini kurdu.

Program[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti programı şu tanımlama ile başlamaktadır:

Emekçi Hareket Partisi'nin Amacı,

Marksizm-Leninizm ışığında ve işçi sınıfının önderliğinde, kapitalizmi, sınıfları, sömürüyü, yabancılaşmayı ve tüm ezen ezilen ilişkilerini yeryüzünden silip komünizme ulaşmaktır.

Emekçi Hareket Partisi,

Enternasyonalist, demokratik planlamacı, özyönetimci, özgürlükçü, çoğulcu, kadınların kurtuluşundan yana, LGBT toplumuna yönelik ayrımcılığı reddeden, bürokrasi karşıtı, demokrasiyi içselleştirmiş bir sosyalizmi benimser.

Yöneten yönetilen çelişkisini, eşitsizlikleri, kafa emeği ile kol emeği, şehirler ile köyler arasındaki farkları, faşizmi, ırkçılığı, şovenizmi, sömürgeciliği, erkek egemenliğini, heteroseksizmi, gerontokrasiyi, doğaya tahakkümü, militarizmi, sınırları, emperyalist savaşları ve onların yarattığı şiddeti ortadan kaldırmak için mücadele eder.

Emekçi Hareket Partisi’nin yolu,

Türkiye’de, emperyalist-kapitalist tekelci burjuva hâkimiyetini, üretim araçlarının özel mülkiyetini, mevcut üretim ve bölüşüm ilişkilerini, emekçilerin kendi özgücünden başka güçlere bel bağlamadan, burjuvazi ve burjuva devletten bağımsız örgütlü mücadelesiyle aşarak, sosyalist devrimle emekçilerin iktidarını kurmanın engebeli, dolambaçlı, sarp ve devrimci yoludur.

Emekçi Hareket Partisi,

Kesintisiz devrim kurgusunu temel kabul eden, işçi sınıfının öncülüğünü ve iktidarını esas alan, üçüncü bunalım dönemi olan son uzun daralma sürecinin devam ettiği çözümlemesini yapan, Kürt hareketini müttefiki olarak gören, aktüel enternasyonalist, kadınların, gençlerin, LGBTİQ+ların ezilmelerinin özgüllüğünü kuramlaştıran ve örgütlü olarak politize eden, sistem karşıtı ekolojist, Marksist-Leninist teorinin büyük ve bütünleştirici teori geleneğine bağlı, platonik üye ilişkisini reddeden, demokratik merkeziyetçi örgüt işleyişine sahip, teorik ve politik birliği olan bir partidir.

Politik faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Emekçi Hareket Partisi ülke içerisindeki pek çok alanda güncel mücadele yürüten bir örgüttür.

 • Emekçi Hareket Partisi aktüel olarak yaşanan ekonomik krize karşı “emekçi halkın” politik programını hayata geçirmek için mücadele eder. Bunun için inşaat, mağaza market, tekstil iş kollarında Gebze, Tuzla, Esenyurt, Küçükçekmece gibi işçi havzalarında son yıllarda örgütlenme çalışmalarını hızlandırmıştır.
 • 2019 yerel seçimlerinde, seçimlere kendi adayı ile katılma kararı alarak, Özge Akman’ı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı bağımsız adayı olarak desteklemiştir. “Emek verenlerin yönetimi için oylar Özge Akman’a” sloganıyla 2451 oy almıştır.
 • EHP’li Sosyalist Feministler kadın kurtuluş mücadelesinin geniş kitleler tarafından sahiplenmesinde önemli sorumluluklar üstlenmiştir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri’nin kuruluşta aktif rol oynamıştır.
 • EHP Gençliği, öğrenci gençliğin örgütlü ve politik mücadelesinin tüm üniversitelere yayılması için Gençlik Hareketi Koordinasyonu[4] ile aktif çalışmalar yürütmektedir..
 • Emekçi Hareket Partisi, bir sonraki seçimlerde parti olarak yerini alabilmek adına "Emekçileri, Kadınları, Gençleri, Emekçi Halkın Temsilcilerini Meclise Gönderiyoruz"[5] bildirisi yayınlayarak, örgütlenme çalışmalarına hız verdiğini belirtmiştir. 2021 yılının son çeyreğinde Yurttaş Meclisi[6] isimli platformu kurarak, yurttaşın sesi olmayı hedeflerken; bir yandan da Birleşik İşçi Zemini'ni[7] oluşturan kurumlardan biri olarak işçilerin çoğulcu siyaset arayışına çözüm olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • EHP web sitesi 25 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 • Program Ve Tüzük[ölü/kırık bağlantı]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2020. 
  2. ^ EHP Program Ve Tüzük[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ "Emekçi Hareket Partisi". ehp.org.tr. 30 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2021. 
  4. ^ "Gençlik Hareketi Koordinasyonu". 24 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2021.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  5. ^ "Emekçileri, Kadınları, Gençleri Emekçi Halkın Temsilcilerini Meclise Gönderiyoruz". 13 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2021.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  6. ^ "Yurttaş Meclisi". 17 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2021.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  7. ^ "Birleşik İşçi Zemini". 17 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2021.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)