Türkiye Genç Komünistler Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türkiye Genç Komünistler Birliği
KısaltmaTGKB
ArdılEmek Gençliği
Kuruluş1975
Kapanış?
BirleşmeHalkın Kurtuluşu
Türkiye Devrimci Komünist Partisi
TürKomsomol örgütü
AmaçGençliği komünizm amacıyla örgütlemek
MerkezYok (yasa dışı)

Türkiye Genç Komünistler Birliği (TGKB), gençlik içinde ilk olarak Halkın Kurtuluşu, ardından Türkiye Devrimci Komünist Partisi (TDKP) görüşleri doğrultusunda faaliyet yürüten gençlik örgütü. Tüzüğünde "Komünizm okulu" olarak tanımlanan TGKB, örgütsel olarak bağımsız hareket eden, ancak siyasal ve ideolojik olarak TDKP'ye bağlı bir komsomol örgütlenmesi idi.[1][2]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

TGKB'nin örgütlenmesine 1975 yılı sonlarında başlandı. Önce bazı büyük illerde il komiteleri kuruldu. Ardından örgütlenme 1976 yılında Türkiye çapında merkezileştirildi ve yaygınlaştırıldı.[3] TGKB üyelerinin büyük çoğunluğunun öğrenci değil işçi kökenli olmasını hedeflemiştir.[4]

TGKB'de siyasi faaliyetler Türkiye Devrimci Komünist Partisi'ne ideolojik siyasi planda bağımlılık, örgütsel planda bağımsızlık şeklindeki formüle edilmiştir. TGKB'nin programında genel siyasi taktiklerde bağımlılık, fakat somut gündelik siyasi faaliyetlerde serbestliği vardır.

TGKB, süreç içerisinde kendisini fesh etmiştir. O dönemki kadroların çoğu günümüzde Emek Partisi içinde faaliyet yürütmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yalçıner, Mustafa. "Türkiye Devrimci Komünist Partisi." Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi. 7. cilt. İstanbul: İletişim Yayınları, 1988, s. 2270.
  2. ^ Türkiye Cumhuriyeti Sıkıyönetim Komutanlığı, İstanbul 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, Türkiye Devrimci Komünist Partisi (T.D.K.P.) ve yan örgütleri hakkinda gerekçeli karar, 1984, syf 706.
  3. ^ Genç Komünistler Birliği'nin Çalışması, Örgütlenmesi ve Gençliğin Güncel Sorunları, TDKP Parti Yayınları, no: 14, 1991.
  4. ^ İşçilerin Parti Olarak Örgütlenmesi ve Üniversite Gençliği, Devrimin Sesi dergisi, sayı 203, 2001.