Toplumsal Özgürlük Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Toplumsal Özgürlük Partisi
Kısaltma TÖP
Slogan(ları) Artık yeter devir değişsin!
Kuruluş tarihi 9 Mart 2020 (2 yıl önce) (2020-03-09)
Bölünme Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi
Merkez Mamak, Ankara
Üyelik (2022) artış 142[1]
İdeoloji
Siyasi pozisyon Aşırı sol
Ulusal üyelik
Resmî renkleri

              

Sarı, kırmızı, siyah
İnternet sitesi
 Türkiye

Toplumsal Özgürlük Partisi, Türkiye'de faaliyet gösteren bir siyasi partidir. 9 Mart 2020 tarihinde kurulmuştur. 2013 yılında nihayete eren Sosyalist Yeniden Kuruluş sürecinin bir bileşeni olan Toplumsal Özgürlük Platformu bu birlik sürecinde bölünmüş, platformun bir kısmı SYKP'ye katılmış, bir kısmı da yoluna platform olarak devam etmiştir.[2] Platform daha sonra önce parti girişimi olarak yoluna devam etmiş ardından da partileşerek Toplumsal Özgürlük Partisi adını almıştır. Parti, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşeni ve Emek ve Özgürlük İttifakı'nın bir üyesidir.[3][4]

Toplumsal Özgürlük Partisi, 21 Eylül 1996’da bir politik-pratik platform olarak kuruldu.[5] Platform 2011’den sonra partileşme biçimine geçti ve 9 Mart 2020’de Toplumsal Özgürlük Partisi adıyla partileşti.[1] En yetkili organı Genel Kongre’dir. Kongrenin seçtiği Parti Meclisi ve Merkez Koordinasyon, iki kongre arasındaki yetkili organlardır ve kongre kararlarını uygulamakla görevlidir. Merkez Koordinasyon toplantıları arasındaki yetkili parti organı, 3 kişiden oluşan Sözcüler Kurulu'dur.

TÖP, Hikmet Kıvılcımlı çizgisindedir ve kendini Marksist-Leninist olarak konumlandırmaktadır.[6] İşçi sınıfının sermayeye karşı verdiği sınıf savaşı içinde konumlanır, kendi merkezi bu savaşın içinde oluşur. Diğer anti-kapitalist ve halkçı ve demokratik toplumsal ve siyasal hareketlerin mücadeleleriyle işçi sınıfının mücadelesini uygun ortaklaşmalarla yürütüp süreklileştirmeyi hedefler.[7]

İdeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplumsal Özgürlük Partisi’nin tarihsel kökü, bir kanaldan Şefik Hüsnü tarafından İstanbul’da çıkarılan Aydınlık dergisi çevresindeki inisiyatife ve diğer kanaldan Mustafa Suphi öncülüğünde 1920’de Bakü’de yapılan kongreyle ilan edilen TKP’ye dayanan ve bu iki sürecin ortaklaşmasıyla kendisini var eden TKP’ye dayanır.[8] TÖP, TKP’nin tarihsel süreci içinde yaşanan tartışmalar sonucunda Hikmet Kıvılcımlı’nın şahsında simgeleşen teorik açılım ve bağlı olarak oluşan stratejik duruşu kendi tarihsel zemini olarak görür.[9] TÖP; Türkiye devrimci hareketinin 60’lardaki yeni çıkışı ve bu sürecin ortaya çıkardığı Mahir Çayan, Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya kişiliklerinin şahsında simgeleşen devrimci duruşun günceli yakalama, halkla kaynaşma, pratikçilik, cesareti süreklileştirme gibi tutumlarını örnek alır. Aynı duruşun, kendisinden önceki devrimci ve komünist süreci hiçleştirme ve toplumsal ve siyasal gerçeklikten kopuk davranmaya yatkınlık tutumlarıyla sınır çizer.

TÖP, arkasına aldığı teorik ve pratik birikimi aynen tekrar etmez, Türkiye kapitalizmindeki gelişmelerin yarattığı stratejik dönüşümleri görür ve kendisini bu temelde yeniden üretir. TÖP, dünya kapitalizminin 70’lerde içine girdiği krizi ve bu krize tepki olarak üretilerek süreç içinde bütün dünyaya yayılan neoliberal dönüşümlerin sermayenin somut ve tarihsel hareketinde, işçi sınıfının yapısında, sermaye ve emek güçleri arasındaki mücadelede ve bu iki alanlardan yayılarak toplumun tümünde yarattığı dönüşümleri görür.[7] Kapitalizmin yarattığı ekolojik yıkımı ve bunun günümüzde dünya-tarihsel bir felakete doğru ilerlemesini; ataerkil baskı ve sömürüyle gerilimli bir ilişkilenmeyle iç içe olan günümüz kapitalizminin kadınlara yönelik saldırılarını ve kadınların dünya çapında yürüttüğü kurtuluş hareketini; kapitalist dünyanın uluslararası siyasal alanında yaşanan hegemonya krizini ve bu krizin doğurduğu yeni bir paylaşım savaşı olasılığını görür. Kapitalizmin Türkiye yerelindeki oluşum sürecinde burjuva-demokratik bir siyasal sistemin gerçekleşmemesinin yarattığı toplumsal ve siyasal çarpıklıkları görür. Bu çarpık yapıdan üreyerek bütün topluma saçılarak yayılan ve özellikle devletin demokrasiye kapalı despotik yapısı, başta işçi sınıfı olmak üzere bütün halk güçlerinin özgürce örgütlenme ve propaganda hakkının olmayışı, Kürt halkının varlığının kabullenilmemesi ve Alevi inancına sahip halkın baskı altına alınması gibi toplumsal-siyasal kriz odaklarının demokratik bir devrimci hamleyle aşılmasını hedefler. Mevcut devlet ve sermaye yapısı günümüzde bütün çıplaklığıyla ortaya çıkan ve ağırlığıyla toplumu gittikçe yoğunlaşan tarzda baskılayan bu sorunlara çözüm gücü olamaz, tam tersine engeldir.

TÖP, kendi tarihinden devraldığı stratejik duruşunu, dünyada ve yerelde yaşanan dönüşümlerin dayattığı yeni yönelimler, örgüt ve mücadele biçimleriyle sentezleyerek içerip yeniden üretir.[7] Böylesi bir toplumsal ve siyasal hamlenin ancak işçi sınıfının kendi sosyalizm hedefine doğru yürüyüşündeki adımlarından birisi olarak başarabileceğini görür. Sosyalizme doğru yürüyüşünün adımlarından birisi olarak yeni bir cumhuriyetin kurulmasını hedefler. İşçi sınıfı öncülüğünde başarılacak bir halkçı-demokratik dönüşüm, sosyalizmin inşası sürecinin adımı olmaya yazgılıdır. Sosyalizmin inşası ve mevcut toplumsal-siyasal krizlerden çıkış birbirini dışlamaz, tersine ancak birisi olursa diğeri de gerçekleşebilir. Farklı ihtiyaçlardan ivmelenerek harekete geçen farklı toplumsal ve siyasal hareketlerin güncel ortaklaşması, keyfi değil ortaklaşan ihtiyaç üzerinden belirlenir. Bu, mücadelelerle kazanılan hakların anayasal teminat altına alacağı demokratik bir cumhuriyettir. Demokratik cumhuriyet, halkın demokratik iktidarıdır. Parti, demokratik cumhuriyetin sosyalizmin inşasının ilk adımı olmasını hedeflemektedir.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Toplumsal Özgürlük Partisi". Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı. 5 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2022. 
  2. ^ "Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kuruldu". Ertuğrul Kürkçü. 25 Haziran 2013. 28 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2022. 
  3. ^ "Seçimlere 9 ay kala üçüncü ittifak da kuruldu: Emek ve Özgürlük İttifakı". KARAR. 26 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2022. 
  4. ^ "Bileşenler". Halkların Demokratik Kongresi. 28 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2022. 
  5. ^ "Partimiz 26 yaşında. Kutlu olsun! Yaşasın Devrim ve Sosyalizm! Yaşasın TÖP!". Toplumsal Özgürlük. 19 Eylül 2022. 19 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2022. 
  6. ^ "Hikmet Kıvılcımlı". Toplumsal Özgürlük. 19 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2022. 
  7. ^ a b c d "Biz Kimiz?". Toplumsal Özgürlük. 7 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2022. 
  8. ^ "102 Yıl Sonra". Toplumsal Özgürlük. 11 Eylül 2022. 11 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2022. 
  9. ^ "Dr. Hikmet Kıvılcımlı Ölümünün 51. Yılında Yolumuzu Aydınlatmaya Devam Ediyor". Toplumsal Özgürlük. 11 Ekim 2022. 11 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2022.