Sosyalist Emekçiler Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sosyalist Emekçiler Partisi Girişimi
Kısaltma SEP-G
Slogan(ları) Sosyalizm Kazanacak!
Yeni Bir Dünyayı Sosyalist Emekçiler Kuracak!
Kuruluş tarihi 21 Nisan 2016[1]
Öncülü Sürekli Devrim Hareketi
Merkez Bayındır-2 Sk. No:45/7 Kızılay/ANKARA
Üyelik  (4 Şubat 2020) 0[2]
İdeoloji Marksizm-Leninizm
Sosyalizm
Komünizm
Troçkizm
Resmî renkleri Kızıl

Sosyalist Emekçiler Partisi 2004'te yayın hayatına başlayan Marksist Bakış dergisi etrafında başlayan siyasal örgütlenme 2009 yılında Sürekli Devrim Hareketi (SDH) olarak partileşme sürecini başlatmış, bu doğrultuda SDH kadroları 16 Nisan 2016'da gerçekleştirdikleri kurultayda Sosyalist Emekçiler Partisi'ni (kısaca SEP) ilan etmişlerdir. Parti birinci kongresini gerçekleştirene kadar kendisini SEP Girişimi olarak adlandırma kararı almıştır.

16 Nisan 2016'da gerçekleştirilen kurultayda SEP Girişimi ilan edildi.

SEP, ezilenlerin bütün güçlerini işçi sınıfının liderliği altında kapitalizme karşı ortak bir mücadele içinde bir araya getirmek için mücadele yürütür. Bu mücadele sosyalist bir devrim aracılığıyla kapitalizmin ortadan kaldırılması ve böylece sınıfsız, sınırsız, sömürüsüz bir dünyanın kurulması amacındadır. Bu görevin bir ülkenin sınırları içerisinde gerçekleştirilemeyeceğini savunan SEP, dünya sosyalist devriminin gerçekleşmesi adına enternasyonalist bir çalışma yürütür.

SEP'in örgütsel işleyişinin şekillenmesinde temel aldığı ilke demokratik merkeziyetçiliktir. Parti üyeleri arasında demokrasi ve özgür tartışma olmadan partinin, işçi sınıfının ihtiyaçlarını gerçekten karşılayan, somut duruma uyan politikalar üretmesinin yolu yoktur.Bunun için de karar anına kadar tartışma ve eleştiri özgürlüğü sağlanmalıdır. Bu bağlamda tüm parti üyelerinin bağlı bulunduğu organlar aracılığıyla parti politikasının belirlenmesine katılma hakkı ve zorunluluğu bulunur. Ancak parti politikaları konusunda karara varıldıktan sonra alınan karar birleşik olarak yerine getirilir. Karar alınırken ve uygulanırken azınlık çoğunluğa tabidir.

Nisan 2016'da gerçekleştirilen girişim kurultayında SEP-G Kurucular Kurulu adına ilk konuşmayı yapan Güneş Gümüş'ün aktarımlarıyla vurgulanan partinin kararlılıkları şunlardır:

1) SEP’i emekçilerin ve gençliğin devrimci öncü partisi olarak inşa görevini başarmak. Bu çerçevede ülke çapında teşkilatlanmayı gerçekleştirmek ve özellikle işçi havzalarında çalışmalara hız vermek.

2) SEP’in Türkiye sosyalist solunun kabuk değiştirmesine öncülük etmek. Bu anlamıyla devrimci Marksist ideolojinin ve Bolşevik geleneğin bu topraklarda köklü bir şekilde yerleşmesini sağlamak.

3) SDH’nin etkin Marksist propaganda çevresinde sağladığı başarıları sürdürerek kadro yetiştirmeye devam etmek ve bu arada kitle çalışmasına ve gündelik ajitasyon faaliyetlerine daha çok yer vermek.

4) Emekçilerin ve gençliğin acil ihtiyaç duyduğu konularda birleşik cephe çalışmalarıyla solun diğer güçleri ve işçi örgütleriyle etkili, somut kampanyalar örgütlemek ve sosyalist solda ortak iş yapmak kültürünü geliştirmek.

5) İlk 4 enternasyonalin mirasını devralan yeni bir dünya partisinin oluşması çabasına omuz vermek ve uluslararası devrimci Marksist odaklarla yeni bir inşa sürecine girerek dünya işçi sınıfının genelkurmayının tarih sahnesine çıkması için mücadele vermek.

Parti, ayrıca kuruluş sürecini ve amaçlarını yansıtmak adına "Türkiye’nin Sosyalist Emekçilerin Partisine İhtiyacı Var. Niçin?"[3], "SEP-G Kuruş Belgeleri"[4] ve "Neyi Savunuyoruz?"[5] isimli broşürler yayınlamıştır.

Ankara'da OSTİM organize sanayi bölgesinde İşçinin Yolu çalışmaları gerçekleştiriliyor.

SEP, İşçinin Yolu Gazetesi ile OSTİM organize sanayi bölgesinde atölye atölye gerçekleştirdiği

ODTÜ'de gerçekleştirilen Devrim Yürüyüşü'nde SEP korteji

çalışmalarla işçilere ulaşmayı sürdürüyor. Ayrıca düzenli olarak farklı illerin kent meydanlarında, üniversitelerde, liselerde yayın ve örgütlenme faaliyetlerini sürdürüyor. Sosyalist Emekçiler Partisi; İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Samsun, Antalya, Mersin, Denizli, Eskişehir, Gaziantep illerinde faal durumdadır.

İstanbul/Kartal'da gerçekleştirilen "Teslim Olmayacağız" mitinginden bir kare

Üye sayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Şubat 2020'deki resmî verilere göre partinin üye sayısı 0'dır.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]