Sosyalist Emekçiler Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sosyalist Emekçiler Partisi
Kısaltma SEP
Slogan(ları) Sosyalizm Kazanacak!
Yeni Bir Dünyayı Sosyalist Emekçiler Kuracak!
Kuruluş tarihi 21 Nisan 2016[1]
Öncülü Sürekli Devrim Hareketi
Merkez Bayındır-2 Sk. No:45/7 Kızılay/ANKARA
Üyelik  (9 Ocak 2021) 19[2]
İdeoloji Marksizm-Leninizm
Sosyalizm
Komünizm
Troçkizm
Resmî renkleri Kızıl
TBMM
0 / 600
Büyükşehir Belediye Başkanlığı
0 / 30
Belediye Başkanlığı
0 / 1.351
İl Genel Meclisleri
0 / 1.251
Belediye Meclisleri
0 / 20.498
İnternet sitesi

Sosyalist Emekçiler Partisi 2004'te yayın hayatına başlayan Marksist Bakış dergisi etrafında başlayan siyasal örgütlenme 2009 yılında Sürekli Devrim Hareketi (SDH) olarak partileşme sürecini başlatmış, bu doğrultuda SDH kadroları 16 Nisan 2016'da gerçekleştirdikleri kurultayda Sosyalist Emekçiler Partisi'ni (kısaca SEP) ilan etmişlerdir. Parti birinci kongresini gerçekleştirene kadar kendisini SEP Girişimi olarak adlandırma kararı almıştır.

16 Nisan 2016'da gerçekleştirilen kurultayda SEP Girişimi ilan edildi.

SEP, ezilenlerin bütün güçlerini işçi sınıfının liderliği altında kapitalizme karşı ortak bir mücadele içinde bir araya getirmek için mücadele yürütür. Bu mücadele sosyalist bir devrim aracılığıyla kapitalizmin ortadan kaldırılması ve böylece sınıfsız, sınırsız, sömürüsüz bir dünyanın kurulması amacındadır. Bu görevin bir ülkenin sınırları içerisinde gerçekleştirilemeyeceğini savunan SEP, dünya sosyalist devriminin gerçekleşmesi adına enternasyonalist bir çalışma yürütür.

SEP'in örgütsel işleyişinin şekillenmesinde temel aldığı ilke demokratik merkeziyetçiliktir. Parti üyeleri arasında demokrasi ve özgür tartışma olmadan partinin, işçi sınıfının ihtiyaçlarını gerçekten karşılayan, somut duruma uyan politikalar üretmesinin yolu yoktur. Bunun için de karar anına kadar tartışma ve eleştiri özgürlüğü sağlanmalıdır. Bu bağlamda tüm parti üyelerinin bağlı bulunduğu organlar aracılığıyla parti politikasının belirlenmesine katılma hakkı ve zorunluluğu bulunur. Ancak parti politikaları konusunda karara varıldıktan sonra alınan karar birleşik olarak yerine getirilir. Karar alınırken ve uygulanırken azınlık çoğunluğa tabidir.

Nisan 2016'da gerçekleştirilen girişim kurultayında SEP Kurucular Kurulu adına ilk konuşmayı yapan Güneş Gümüş'ün aktarımlarıyla vurgulanan partinin kararlılıkları şunlardır:

1) SEP’i emekçilerin ve gençliğin devrimci öncü partisi olarak inşa görevini başarmak. Bu çerçevede ülke çapında teşkilatlanmayı gerçekleştirmek ve özellikle işçi havzalarında çalışmalara hız vermek.

2) SEP’in Türkiye sosyalist solunun kabuk değiştirmesine öncülük etmek. Bu anlamıyla devrimci Marksist ideolojinin ve Bolşevik geleneğin bu topraklarda köklü bir şekilde yerleşmesini sağlamak.

3) SDH’nin etkin Marksist propaganda çevresinde sağladığı başarıları sürdürerek kadro yetiştirmeye devam etmek ve bu arada kitle çalışmasına ve gündelik ajitasyon faaliyetlerine daha çok yer vermek.

4) Emekçilerin ve gençliğin acil ihtiyaç duyduğu konularda birleşik cephe çalışmalarıyla solun diğer güçleri ve işçi örgütleriyle etkili, somut kampanyalar örgütlemek ve sosyalist solda ortak iş yapmak kültürünü geliştirmek.

5) İlk 4 enternasyonalin mirasını devralan yeni bir dünya partisinin oluşması çabasına omuz vermek ve uluslararası devrimci Marksist odaklarla yeni bir inşa sürecine girerek dünya işçi sınıfının genelkurmayının tarih sahnesine çıkması için mücadele vermek.

Ankara'da OSTİM organize sanayi bölgesinde İşçinin Yolu çalışmaları gerçekleştiriliyor.
ODTÜ'de gerçekleştirilen Devrim Yürüyüşü'nde SEP korteji

Parti, ayrıca kuruluş sürecini ve amaçlarını yansıtmak adına "Türkiye’nin Sosyalist Emekçilerin Partisine İhtiyacı Var. Niçin?",[3] "SEP-G Kuruş Belgeleri"[4] ve "Neyi Savunuyoruz?"[5] isimli broşürleri, daha sonrasında da sosyalist hareketteki özgün konumunu ortaya koyan, geçmişin kapsamlı bir değerlendirmesini yapan Türkiye Devrimci Geleneği broşürünü yayınlamıştır.

SEP, İşçinin Yolu Gazetesi ve İşçilerin Güçbirliği çalışmaları ile İstanbul'un Sultangazi, Topkapı; Ankara'nın Sincan, OSTİM; Kocaeli'nin Gebze bölgelerinde gerçekleştirdiği çalışmalarla işçilere ulaşmayı sürdürüyor. Ayrıca düzenli olarak farklı illerin kent meydanlarında, üniversitelerde, liselerde yayın ve örgütlenme faaliyetlerini sürdürüyor. Sosyalist Emekçiler Partisi; İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Samsun, Antalya, Mersin, Denizli, Eskişehir, Urfa illerinde faal durumdadır.

Partinin Kadın ve LGBTİ+ çalışmalarını yürüten Eşitlik'in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde gerçekleştirdiği eylem
Partinin gençlik çalışması olan MFT'nin uzaktan eğitim sürecindeki eşitsizlikleri protesto etmek için gerçekleştirdiği bir yürüyüş

Enternasyonalist mücadele alanında da çalışmalarını sürdüren parti 2019 Barcelona Konferansı'nda kuruluş adımları atılan Uluslararası Sosyalist Birlik'in kurucuları arasında yer almıştır. Partinin Kadın ve LGBTİ+ alanındaki çalışmaları Eşitlik, gençlik çalışmaları ise Marksist Fikir Toplulukları ismiyle sürdürülmektedir.

Üye sayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Ocak 2021 tarihi itibariyle partinin resmi üye sayısı 19'dur.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]