Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi
KısaltmaSYKP
Genel başkanCanan Yüce, Cavit Uğur
Slogan(lar)Hayat bizi sosyalizme çağırıyor!
Kuruluş tarihi24 Haziran 2013
BölünmeToplumsal Özgürlük Partisi (2020-günümüz)
MerkezAnkara
Üyelik (2024)azalış 410[1]
İdeolojiSosyalizm
Marksizm-Leninizm
Enternasyonalizm
Siyasi pozisyonAşırı sol
Ulusal üyelikHalkların Demokratik Kongresi
Uluslararası üyelikİlerici Enternasyonal[2]
İnternet sitesi

SYKP eylemi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, 4 sosyalist örgüt ve birçok bağımsız kişinin içerisinde yer aldığı sürdürülen ortak program etrafında ortak bir parti kurma çalışmalarının sonucunda 24 Haziran 2013 tarihinde kuruluşu ilan edilen Marksist-Leninist parti. Kısaltması "SYKP" şeklindedir.

Parti, oluşturulan ortak programında hedefini, kapitalist sömürünün ve bütün tahakküm biçimlerinin, bütün eşitsizliklerin, bütün hiyerarşik ve dışlayıcı toplumsal ilişkilerin tasfiye edildiği; işbölümünün aşıldığı, dayanışma ve ortaklaşmanın insanın varoluşunun içselleştirilmiş bir özelliği haline geldiği bir komünist toplum olarak ilan etmiştir. Parti, 21. yüzyılda kapitalizmin yarattığı çelişkilerin arttığını, emek-sermaye çelişkisinin dışında da farklı çelişkiler var olduğunu, ancak bunların merkezinde emek-sermaye çelişkisinin bulunduğunu ve bu çelişkilere karşı da işçi sınıfının saflarında mücadele edilmesi gerektiğinden bahseder. Partinin logosu 21. yüzyıl sosyalizmini simgeleyen üç renkli yıldızdır. Kızıl işçi sınıfını ve sınıf mücadelesini, yeşil doğayı ve ekolojik mücadeleyi, mor ise kadın kurtuluş mücadelesini simgeler. Parti, Halkların Demokratik Kongresi bileşenlerindendir. Eş genel başkanlık sistemi uygulanır.

SYKP'nin lise kolu Devrimci Liseliler Koordinasyonları (Dev-Lis/K)'dır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist Yeniden Kuruluş adıyla sürdürülen ortak parti kurma çalışmalarının sonucunda Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), 24 Haziran 2013’te İçişleri Bakanlığına yapılan başvuruyla resmî kuruluşunu gerçekleştirdi. Eş başkanlık sistemini kabul eden SYKP’de eş başkanlıklara Nejla Kurul ve Tuncay Yılmaz seçildi. SYKP, Türkiye siyasi tarihinin en önemli halk ayaklanmalarından birisi olan Gezi Parkı olaylarının içerisinde kuruldu.[3]

Partinin kurucuları arasında sosyalist harekette uzun yıllardır mücadele veren sol kamuoyunun yakından tanıdığı Halkların Demokratik Partisi Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Sevim Belli, Mahir Sayın, Kenan Kalyon, Mustafa Kahya, Şaziye Köse, Mustafa Kemal Kaçaroğlu, Tülay Hatimoğulları, Halit Elçi, Hikmet Sarıoğlu, Talat Oruç, Ahmet Cavit Uğur, Ahmet Saymadi, Nejla Kurul, Mustafa Durmuş, Tuncay Yılmaz,Tarık Oruç, Muhsin Dalfidan, Elmas Çınar, Reha Keskin, Kadir Akın, Erdal Kara, Gülseren Pusatlıoğlu, Mehmet Yücel, Mehmet Saltoğlu, Ahmet Kaya, Mehmet Ali Karabekmez, İlhan Cüre gibi isimler de yer alıyor.

23 Haziran 2013 Pazar günü Ankara’da yapılan Kurucular Kurulu toplantısında partinin 101 kişiden oluşan parti meclisi ve eş başkanlar belirlendi. Ardından 24 Haziran 2013 Pazartesi günü Kurucular Kurulu’ndan bir heyet İçişleri Bakanlığı’na başvurarak resmî kuruluşu gerçekleştirdi.

Başvuru sonrasında basına açıklamada bulunan Eş Başkanlar, SYKP’nin sosyalist hareketin ihtiyaç duyduğu yenilenme ve kapitalizmi aşacak bir mücadeleyi örgütleme perspektifiyle kurulduğunu belirttiler. İki yıla yakın bir süredir devam eden partileşme çalışmalarının Gezi Parkı olaylarıyla çakışmasının yeniden kuruluş ihtiyacını bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Eş Başkanlar, SYKP’nin aynı zamanda Başbakan Erdoğan’ın ‘çapulcu’ diyerek küçümsediği emekçilerin ve tüm ezilenlerin partisi olduğunu belirttiler. Bu anlamıyla Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin Çapulcu Halk Partisi olarak da adlandırılabileceğini[4][5] ifade eden Eş Başkanlar, Partinin başta emek sermaye çelişkisi olmak üzere her türden baskı, tahakküm ve sömürü politikalarına karşı mücadele edeceğini vurguladılar.

Başlangıçta Sosyalist Demokrasi Partisi'ninde içerisinde bulunduğu Sosyalist Yeniden Kuruluş Parti - Girişimi olarak örgütlenen süreçten, Sosyalist Demokrasi Partisi ideolojik ve örgütsel farklılıklar dolayısıyla çekilmiştir. Kalan 4 yapı ve bağımsız bireyler ise mutabakatlarını yenilemişler ve Sosyalist Yeniden Kuruluş sürecinin ardından SYKP'yi kurmuşlardır.

Özellikle Gezi Parkı olayları başladığından Taksim Meydanı'nda bulunan Atatürk Kültür Merkezi'ne asılan Kes Sesini Tayyip! yazılı pankart protestocuların ilgisini çekmiştir ve bazı yayın kuruluşları tarafından sansürlenmiştir.

Partinin 2. Olağan Kongresi 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi. Tülay Hatimoğulları ve Ahmet Kaya eş genel başkanlar olarak seçildiler.[6]

Partinin son kongresi olan 3. Olağan Kongresi 13-14 Ekim 2018'de gerçekleştirildi. Eş genel başkanlıklara Canan Yüce ve Cavit Uğur seçildiler.[7]

17 Ocak 2021 tarihinde Kavga Sosyalist Dergisi okurları SYKP'ye katıldıklarını duyurmuşlardır.

Logosu[değiştir | kaynağı değiştir]

SYKP'nin üç renkli bir yıldızdan oluşan logosundaki renklerden kırmızı işçi sınıfı hareketini, mor kadın hareketini, yeşil ise ekoloji hareketini temsil ediyor.

Bileşenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İşçilerin Sosyalist Partisi, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi, Sosyalist Gelecek Parti Hareketi (SGPH) ve Sosyalist Birlik Hareketi (SBH) ile çok sayıda bireysel katılımcının oluşturduğu SYKP, bir yılı aşkın zamandır programatik tartışmaları sürdürüyordu. Demokrasi İçin Birlik Hareketi (DBH) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) gibi oluşumlarda uzun yıllardır birlikte çalışma yürüten siyasi hareketler, programatik tartışmaların, ortak siyasal faaliyetin ve örgütsel bütünleşmenin yeterli düzeye ulaşmasıyla birlikte, SYKP’nin kuruluşu öncesinde bağımsız siyasal varlıklarına son verdi.

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Partinin yayın organları aylık yayımlanan Siyaset gazetesi ve üç ayda bir yayımlanan Yaşayan Marksizm dergisidir. Ayrıca Siyasi Haber adlı internet sitesi üzerinden yayım faaliyetini sürdürmektedir. Siyaset gazetesinin yazarları arasında Ertuğrul Kürkçü, Mahir Sayın, Kenan Kalyon, Gülseren Pusatlıoğlu, Tulay Hatımoğulları, Kadir Akın ve Tuncay Yılmaz gibi isimler bulunmaktır.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı". 3 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2020. 
  2. ^ "Socialist Refoundation Party (SYKP)". Progressive International (İngilizce). 17 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2023. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2014. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2014. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2014. 
  6. ^ "SYKP'nin 2. Olağan Konferansı yapıldı". Bianet. 5 Temmuz 2016. 7 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2023. 
  7. ^ "3. Olağan Kongremiz Yapıldı". SYKP. 21 Ekim 2018. 5 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2023. 
  8. ^ "Siyaset Dergisi | Sermayeden ve devletten bağımsız dergi". 2 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]