Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi
Kısaltma SYKP
Genel başkan Canan Yüce, Cavit Uğur
Slogan(ları) Hayat bizi sosyalizme çağırıyor!
Kuruluş tarihi 24 Haziran 2013
Birleşme Halkların Demokratik Partisi
Bölünme Toplumsal Özgürlük Partisi (2020)
Merkez Ankara
Üyelik (2023) azalış 447[1]
İdeoloji Marksizm-Leninizm
Enternasyonalizm
Siyasi pozisyon Aşırı sol
İnternet sitesi

SYKP eylemi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, 4 sosyalist örgüt ve birçok bağımsız bireyin içerisinde yer aldığı sürdürülen ortak program etrafında ortak bir parti kurma çalışmalarının sonucunda 24 Haziran 2013 tarihinde kuruluşu ilan edilen Marksist-Leninist parti. Kısaltması "SYKP" şeklindedir.

Parti, oluşturulan ortak programında hedefini, kapitalist sömürünün ve bütün tahakküm biçimlerinin, bütün eşitsizliklerin, bütün hiyerarşik ve dışlayıcı toplumsal ilişkilerin tasfiye edildiği; işbölümünün aşıldığı, dayanışma ve ortaklaşmanın insanın varoluşunun içselleştirilmiş bir özelliği haline geldiği bir komünist toplum olarak ilan etmiştir. Parti, 21. yüzyılda kapitalizmin yarattığı çelişkilerin arttığını, emek-sermaye çelişkisinin dışında da farklı çelişkiler var olduğunu, ancak bunların merkezinde emek-sermaye çelişkisinin bulunduğunu ve bu çelişkilere karşı da işçi sınıfının saflarında mücadele edilmesi gerektiğinden bahseder. Partinin logosu 21. yüzyıl sosyalizmini simgeleyen üç renkli yıldızdır. Kızıl işçi sınıfını ve sınıf mücadelesini, yeşil doğayı ve ekolojik mücadeleyi, mor ise kadın kurtuluş mücadelesini simgeler. Parti, Halkların Demokratik Kongresi ve Halkların Demokratik Partisi'nin bileşenlerindendir. Eş genel başkanlık sistemi uygulanır.

SYKP'nin lise örgütlenmesi Devrimci Lise Koordinasyonlarıdır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyalist Yeniden Kuruluş adıyla sürdürülen ortak parti kurma çalışmalarının sonucunda Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), 24 Haziran 2013’te İçişleri Bakanlığına yapılan başvuruyla resmî kuruluşunu gerçekleştirdi. Eş başkanlık sistemini kabul eden SYKP’de eş başkanlıklara Nejla Kurul ve Tuncay Yılmaz seçildi. SYKP, Türkiye siyasi tarihinin en önemli halk ayaklanmalarından birisi olan Gezi Direnişi'nin içerisinde kuruldu.[2]

Partinin kurucuları arasında sosyalist harekette uzun yıllardır mücadele veren sol kamuoyunun yakından tanıdığı Halkların Demokratik Partisi Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Sevim Belli, Mahir Sayın, Kenan Kalyon, Mustafa Kahya, Şaziye Köse, Mustafa Kemal Kaçaroğlu, Tülay Hatimoğulları, Halit Elçi, Hikmet Sarıoğlu, Talat Oruç, Ahmet Cavit Uğur, Ahmet Saymadi, Nejla Kurul, Mustafa Durmuş, Tuncay Yılmaz,Tarık Oruç, Muhsin Dalfidan, Elmas Çınar, Reha Keskin, Kadir Akın, Erdal Kara, Gülseren Pusatlıoğlu, Mehmet Yücel, Mehmet Saltoğlu, Ahmet Kaya, Mehmet Ali Karabekmez, İlhan Cüre gibi isimler de yer alıyor.

23 Haziran 2013 Pazar günü Ankara’da yapılan Kurucular Kurulu toplantısında partinin 101 kişiden oluşan parti meclisi ve eş başkanlar belirlendi. Ardından 24 Haziran 2013 Pazartesi günü Kurucular Kurulu’ndan bir heyet İçişleri Bakanlığı’na başvurarak resmî kuruluşu gerçekleştirdi.

Başvuru sonrasında basına açıklamada bulunan Eş Başkanlar, SYKP’nin sosyalist hareketin ihtiyaç duyduğu yenilenme ve kapitalizmi aşacak bir mücadeleyi örgütleme perspektifiyle kurulduğunu belirttiler. İki yıla yakın bir süredir devam eden partileşme çalışmalarının Gezi Parkı direnişiyle çakışmasının yeniden kuruluş ihtiyacını bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Eş Başkanlar, SYKP’nin aynı zamanda Başbakan Erdoğan’ın ‘çapulcu’ diyerek küçümsediği emekçilerin ve tüm ezilenlerin partisi olduğunu belirttiler. Bu anlamıyla Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin Çapulcu Halk Partisi olarak da adlandırılabileceğini [3][4] ifade eden Eş Başkanlar, Partinin başta emek sermaye çelişkisi olmak üzere her türden baskı, tahakküm ve sömürü politikalarına karşı mücadele edeceğini vurguladılar.

Başlangıçta Sosyalist Demokrasi Partisi'ninde içerisinde bulunduğu Sosyalist Yeniden Kuruluş Parti - Girişimi olarak örgütlenen süreçten, Sosyalist Demokrasi Partisi ideolojik ve örgütsel farklılıklar dolayısıyla çekilmiştir. Kalan 4 yapı ve bağımsız bireyler ise mutabakatlarını yenilemişler ve Sosyalist Yeniden Kuruluş sürecinin ardından SYKP'yi kurmuşlardır.

Özellikle Gezi Direnişi başladığından Taksim Meydanı'nda bulunan Atatürk Kültür Merkezi'ne asılan Kes Sesini Tayyip! yazılı pankart direnişçilerin ilgisini çekmiştir ve bazı yayın kuruluşları tarafından sansürlenmiştir.

Partinin son Kongresi olan 3. Olağan Kongresinde Eş Genel Başkanlıklara Canan Yüce ve Cavit Uğur seçilmişlerdir.

17 Ocak 2021 tarihinde Kavga Sosyalist Dergisi okurları SYKP'ye katıldıklarını duyurmuşlardır.

Logosu[değiştir | kaynağı değiştir]

SYKP'nin üç renkli bir yıldızdan oluşan logosundaki renklerden kırmızı işçi sınıfı hareketini, mor kadın hareketini, yeşil ise ekoloji hareketini temsil ediyor.

Bileşenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İşçilerin Sosyalist Partisi, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi, Sosyalist Gelecek Parti Hareketi (SGPH) ve Sosyalist Birlik Hareketi (SBH) ile çok sayıda bireysel katılımcının oluşturduğu SYK, bir yılı aşkın zamandır programatik tartışmaları sürdürüyordu. Demokrasi İçin Birlik Hareketi (DBH) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) gibi oluşumlarda uzun yıllardır birlikte çalışma yürüten siyasi hareketler, programatik tartışmaların, ortak siyasal faaliyetin ve örgütsel bütünleşmenin yeterli düzeye ulaşmasıyla birlikte, SYKP’nin kuruluşu öncesinde bağımsız siyasal varlıklarına son verdi.

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Partinin yayın organları aylık yayımlanan Siyaset gazetesi ve üç ayda bir yayımlanan Yaşayan Marksizm dergisidir. Ayrıca internet üzerinden Siyasi Haber üzerinden yayım faaliyetini sürdürmektedir. Siyaset gazetesinin yazarları arasında Ertuğrul Kürkçü, Mustafa Kahya, Mahir Sayın, Kenan Kalyon, Tuncay Yılmaz, Mustafa Durmuş ve Şaziye Köse gibi isimler bulunmaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı". 3 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2014. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2014. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]