Türkiye Komünist Partisi/Birlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türkiye Komünist Partisi/Birlik
KısaltmaTKP/B
Genel sekreterİbrahim Seven (Sonradan Devrimci Komünist Partisi'nin genel sekreteri oldu)
Kuruluş tarihi1980
Kapanış tarihi1989-1992
Birleşme Türkiye Devrim Partisi
Bölünme
Önceli TSİP
Ardılı Türkiye Devrim Partisi
Gençlik koluSosyalist Gençlik Birliği

Türkiye Komünist Partisi/Birlik (TKP/B), Türkiye Sosyalist İşçi Partisinden (TSİP) ayrılıp 1980'de kurulan yasa dışı Marksist-Leninist bir siyasi partidir. Örgütün gençlik yapılanması Sosyalist Gençlik Birliğidir. Örgütün üyesi olan Hüseyin Gökdemir ve Rıza Satılmış, Filistin ve Lübnan gibi ülkelere gitmiştir. Örgüt üyelerinin çoğu darbe olma durumunda yurt dışında kamp kurma hazırlığındayken, 12 Eylül Darbesi'ne örgüt üyeleri inanmamıştır. Örgütten bölünerek 1986'da Kürdistan Komünistler Birliği (YKK) 1989 yılında Devrimci Komünist Partisi kurulmuştur.[1] Devrimci Komünist Partisinin genel sekreteri önceden örgütün genel sekreteri olan İbrahim Seven olmuştur. 1989-1992 arası Türkiye Devrim Partisi (TDP) oluşumuna geçildiğinde örgüt yavaştan zayıflamaya başlamıştı, bu süre içinde örgüt kendini feshederek kadroları ile birlikte TDP'ye geçmiştir.[2]

Devrimci Komünist Partisi de, TKP/B gibi etkisiz kaldığı için kadroları ile beraber TDP'ye geçerek kendini feshetmiştir.

Örgüt tarafından yayınlanan dergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kitle
  • Genç Sosyalist
  • Genç İşçi

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Wayback Machine" (PDF). web.archive.org. 15 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2023. 
  2. ^ "Hemen devrim olacak zannettik". Milliyet. 19 Eylül 2000. 11 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2023.