Birleşik Sosyalist Parti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Birleşik Sosyalist Parti
Kısaltma BSP
Genel başkan Sadun Aren
Kuruluş tarihi 1994
Kapanış tarihi 1996
Öncülü SBP, Kurtuluş, Emek, Yeni Yol ve Sosyalist Politika[kaynak belirtilmeli]
Ardılı ÖDP
İdeoloji Sosyalizm
Siyasi pozisyon Merkez sol

Birleşik Sosyalist Parti (BSP), 1994'te kuruldu. Partinin kurucu genel başkanı Sadun Aren'dir.[1] Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra güç kazanan özgürlükçü sosyalizm anlayışına yakın duruşuyla bilinen SBP öncülüğünde, Kurtuluş, Emek, Yeni Yol ve Sosyalist Politika gruplarının çabasıyla kurulmuştur. Gruplar arasında önemli bir mesele olarak değerlendirilen Kürt sorunuyla ilgili büyük ve yoğun tartışmalar yaşanmıştır. Önce Birleşik Sosyalist Hareket (BSH) adıyla kuruluş çalışmaları yürütülmüştür. 1996 yılında feshedilerek ÖDP'nin kuruluşunda yer almıştır. BSP'nin kurucu genel başkanı Profesör Sadun Aren, ÖDP'nin de onursal kurucu başkanıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Eylül darbesi sonrasında sosyalist sol hareketin farklı fraksiyonlara dağılmış gruplarını bir araya getirme amacı taşıyan BSP'nin temelleri, 1989 ve 1990'da düzenlenen Kuruçeşme Toplantıları'nda atıldı. Bu tartışmada yer alan ve farklı politik ve ideolojik geçmişlere sahip beş sosyalist hareketin bir araya gelmesiyle, 8 Haziran 1994'te Ankara'da kurulmuştur.

Seçimler ve BSP[değiştir | kaynağı değiştir]

BSP, 1994 Türkiye yerel seçimlerine SBP listelerinde girmiştir. 1995 Türkiye Cumhuriyeti genel seçimlerine ise HADEP listelerinden katılmıştır.

Genel başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sadun Aren (1990-1995)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "SİYASİ PARTİLER". www.tbmm.gov.tr. 1 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2015.