Ulusal Parti (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ulusal Parti (Türkiye)
Kısaltma ULUSAL
Genel başkan Gökçe Fırat Çulhaoğlu
Genel sekreter Kaya Ataberk
Slogan(ları) Birlik, Direniş, Türklük
Kuruluş tarihi 16 Mart 2010
Üyelik  (2014) 0 [1]
İdeoloji Türkçülük
Ulusalcılık
Pan-Türkizm
Siyasi pozisyon Üçüncü görüş

Ulusal Parti, Türksolu dergisinin uzun süredir yürüttüğü çalışmaların ardından kurulan siyasi partidir. Genel başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu'dur.

Partinin amblemi Çatı üzerinde doğan altı tane ışığa sahip güneştir. Çatı Türkiye'yi, güneş Mustafa Kemal Atatürk'ü, güneşten yayılan altı ışık, Atatürk'ün altı ilkesini temsil eder.

Parti genellikle Türklüğü öne çıkaran aşırı milliyetçi söylemleriyle tanınmaktadır. Ayrıca Kürt sorununa karşı "Kürt sorunu yok, Kürt istilası var" ve "Kürt varsa sorun var" biçimindeki radikal söylemleriyle de bilinir[2][3]. 1938 Dersim İsyanı'nda yaşananların yeniden tartışılması üzerine parti başkanı Çulhaoğlu: "Devletin tüm bu ayaklanmalardan edindiği ders, ayaklanan vatan hainlerinin, tüm soyu sopuyla yok edilmesi gerektiği, geriye 'dedem dedem' diyecek tek bir hain dölünün bile sağ bırakılmaması gerektiğidir." açıklamasıyla gündeme gelmiştir.[4]

İdeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçü bir çizgide olan Ulusal Parti, milliyetçilik ve sosyalizmin bir bütün olması gerektiğini savunmakla birlikte emperyalizme karşı ulusalcılığı, kapitalizme karşı sosyalizmi ve bölücülüğe karşı ise Türk milliyetçiliği düşüncelerini savunduğunu belirtmektedir.

Ulusal Parti, her Türk'ün; Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde eşit haklara sahip olmasını savunur. Parti üyelerine göre hiçbir Türk; diğer Türk'ten daha üstün haklara sahip olmamalıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Mart 2010'da kuruldu. 2011 Türkiye genel seçimlerine katılma hakkı olmayan Ulusal Parti; İstanbul 3. Bölge'den Cafer Özsoy, İzmir 1. Bölge'den Tuncer Sümer, Balıkesir'den Serap Yeşiltuna ve Mersin'den Hasan Pektekin'i bağımsız aday yaparak seçime katıldı.[5] "Türkiye Türklerindir" bağımsız adayların ortak seçim sloganı olarak kullanıldı.

Ulusal Parti, 2014 Türkiye yerel seçimlerinde her bölgede CHP ya da MHP'den güçlü olanına oy verilmesi çağrısında bulundu. 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimiinde Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyen Ulusal Parti[6], 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde barajı geçecek muhalefet partilerine oy verilmesi gerektiğini savundu. Ulusal Parti Genel Başkanı Gökçe Fırat Çulhaoğlu ise kendi bölgesinde bağımsız aday Osman Pamukoğlu'na oy vereceğini duyurdu. [7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]