Bin Umut Adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bin Umut Adayları, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde yüzde 10'luk seçim barajını geçebilmek için DTP, ÖDP, EMEP ve SDP'nin desteklediği bağımsız milletvekili blokudur.

2007 yılı seçimlerinde yürürlükte olan Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 33. maddesi gereğince ülke genelinde geçerli oyların %10'undan fazlasını alamayan partiler milletvekili çıkaramamaktadır.[1] Bu nedenle oy oranlarının %10'un altında kalacağını hesaplayan bazı sol partiler, adaylarını bağımsız listeden göstermeye ve güçlerini birleştirerek ortak seçim kampanyası yapmaya karar verdiler.

Kampanyaya katılan partiler DTP, ÖDP, EMEP ve SDP'dir. Bu partilerin üyesi olmayan bazı sol görüşlü adaylar da platforma katılmıştır. Platformun web sitesinde bu kişilerin ideolojik özelliği "sol kamuoyunca kabul edilebilecek ortak isimler" olarak nitelendi. Platform, azınlıkların ve ayrımcılığa uğradığı öne sürülen eşcinseller gibi grupların haklarını ön plana çıkaran bir kampanya düzenledi. Platformun "barış isteyen Kürtler" tarafından kabul edilebilir olduğu da kendi özellikleri arasında sayıldı.[2] Seçim kampanyaları sırasında mor rengini kullanmışlardır.

Seçimlerde bağımsız adaylar 1,334,518 oy alarak 22 milletvekili meclise girmiştir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2007. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Temmuz 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2007. 
  3. ^ "milliyet.com.tr". 7 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2011.