İçeriğe atla

Vikiproje:Mikrobiyoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Mikrobiyoloji Projesi
Mikrobiyoloji Projesi Tartışma Sayfası Katılımcılar
Görev Listesi Şablonlar Kategoriler


Mikrobiyoloji Projesi nedir?
Mikrobiyoloji Projesi, mikrobiyoloji ile ilgili maddelerin kolektif bir şekilde düzenlenmesini, geliştirilmesini ve konu ile ilgili yeni maddeler açmayı amaçlayan bir Vikiprojedir. Proje, Vikipedi'de mikrobiyolojiye ait tüm konulardaki eksiklerin planlı bir şekilde giderilmesini, Vikipedi'yi mikrobiyoloji hakkındaki en yetkin kaynak haline getirmeyi hedefler.
Eğer siz de projeye katkıda bulunmak istiyorsanız biyoloji ile ilgili maddeler oluşturabilir veya var olan maddeleri geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte katılımcılar listesine isminizi ekleyebilirsiniz.

Unutmayın: Eğer bir mikrobiyoloji maddesi başlatırsanız ya da daha önce başlatılmış bir maddeye katkıda bulunursanız, lütfen {{VikiProje}} şablonunu uygun parametreler ile birlikte maddenin tartışma sayfasına yapıştırın. Böylece bu madde Kategori:Vikiproje Mikrobiyoloji sayfaları altında otomatik olarak listelenecektir. Projeye dahil olan tüm maddeleri bu kategoride görebilirsiniz.

Hedefler
Bu Vikiprojenin ana hedefleri şunlardır:
 • Mikrobiyoloji ile ilgili maddeleri geliştirmek ve korumak: yazıları kontrol etmek, bilgileri genişletmek ve güncelliğini sağlamak, güvenilir alıntılar ve referanslar sağlamak, tarafsız bakış açısını korumak, daha fazla maddeyi seçkin madde veya kaliteli madde statüsüne getirmek;
 • Vikipedi'nin mikrobiyoloji ile ilgili konulardaki kapsamını genişletmek: maddelerin eksiksizliğini kontrol etmek, yeni maddeler açmak, ihmal edilen konulardaki girdileri genişletmek;
 • Madde organizasyonunda tutarlılığı korumak: maddeler arasında benzer bir yapı, kapsam ve sunum sağlamak, kategorileri ve bağlantıları korumak;
 • Başkalarının madde üretiminde kullanabileceği araçlar ve kaynaklar geliştirmek: şablonlar, kategoriler, bilgi kutuları, diyagramlar, temel haritalar, faydalı ve yaygın olarak kullanılan kaynaklar;
 • İşbirliklerinin koordine edilmesi: önceliklerin belirlenmesi ve mükerrer çabaların önlenmesi için editörler arasında işbirliği yapılması, ihtilaflı konularda fikir birliği sağlanması.
Yöntem
 • Projenin konu kapsamında giren herhangi bir maddeyi geliştirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için Mikrobiyoloji kategorisi yararlı olabilir.
 • Konu ile ilgili Türkçe Vikipedi'de yer almayan maddeleri açabilirsiniz.
 • Mikrobiyoloji ilgili taslak maddeleri geliştirerek maddelerin daha kaliteli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Maddelerde kaynak göstermeyi unutmayın. Doğrulanabilirlik, Vikipedi maddeleri açısından çok önemli olduğundan, kaynak eklemek için bilgileri alıntı yaptığınız cümlelerin sonuna kaynak gösterme şablonları ekleyin. Ya da basitçe kaynağınızı <ref> ve </ref> kodları arasına ekleyin.
İleri katkılar
 • Mikrobiyoloji Projesi kapsamına giren maddeleri tespit edin ve {{Vikiproje |Proje = Mikrobiyoloji |Sınıf = ____ |Önem = ____ }} şablonunu maddenin tartışma sayfasına ekleyin. Böylece mikrobiyoloji projesinin alanını genişletip, ilgili konuların daha çabuk geliştirilmesini sağlayın. Maddenin sınıfını ve önemini maddeye uygun olacak biçimde ekleyebilirsiniz.
 • Mikrobiyoloji ile ilgili kullanıcıları davet ederek projenin gelişmesine katkıda bulunun. Davet etmek için ilgili kullanıcının mesaj sayfasına {{Vikiproje Mikrobiyoloji-Davet}} şablonunu ekleyin.


Son değişiklikler
Kısaltmalar listesi:
V
Vikiveri değişikliği
g
ORES'in etiketlediği değişiklik
Y
Yeni sayfa
k
Küçük değişiklik
b
Bot değişikliği
(±123)
Bayt cinsinden sayfa boyutu değişikliği

22 Temmuz 2024

18 Temmuz 2024

17 Temmuz 2024

Madde listesi buradadır. Vikiproje kapsamına giren konuları listeye ekleyebilirsiniz.

Seçkin ve kaliteli içerik

[kaynağı değiştir]
Seçkin maddeler Seçkin listeler Kaliteli maddeler
 • Henüz yok
 • Henüz yok
 • Henüz yok
Konu alanı hakkında
Mikrobiyoloji, tek hücreli, çok hücreli (karmaşık hücrelerden oluşan) veya aselüler (hücresiz) mikroorganizmalarınbilimsel olarak incelenmesidir. Mikrobiyoloji; viroloji, bakteriyoloji, protistoloji, mikoloji, immünoloji ve parazitoloji gibi çok sayıda alt disiplini kapsamaktadır.Devamı...
Proje Ödülleri
Mikrobiyoloji Yıldızı
Mikrobiyoloji Yıldızı
{{Mikrobiyoloji Yıldızı|mesaj - ~~~~}}
Mikrobiyoloji ile ilgili konulara olağanüstü katkı(lar) için.
Proje sayfaları
Kısayollar: VPR:MİKROBİYO,
VPR:MİKROBİYOLOJİ
Üye kullanıcı kutusu: {{Kullanıcı Vikiproje Mikrobiyoloji}}
İstatistikler
Mikrobiyoloji
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 0 0 0 0 0 0
Seçkin Liste SL 0 0 0 0 0 0
Kaliteli madde KM 0 0 0 0 0 0
B 9 8 7 3 0 27
C 16 25 32 18 0 91
Başlangıç 25 32 37 35 0 129
Taslak 21 66 126 461 0 674
Liste 0 0 0 1 0 1
A-ayrımı 0 0 0 0 0 0
Gerekli 0 0 0 0 0 0
Şablon 0 0 0 0 6 6
Dosya 0 0 0 0 0 0
Kategori 0 0 0 0 106 106
Proje 1 0 0 0 0 1
??? 0 0 4 2 0 6
Toplam 71 131 206 520 112 1040
Panolar: üst, sol, sağ, seçkin içerik.