İçeriğe atla

Vikiproje:Suriye

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Suriye Projesi
Suriye Projesi Suriye Projesi Tartışma Sayfası Katılımcılar Katılımcılar
Görev Listesi Şablonlar Şablonlar Kategoriler Kategoriler
Suriye Projesi nedir?
Suriye Projesi, Suriye ile ilgili maddelerin kolektif bir şekilde düzenlenmesini, geliştirilmesini ve konu ile ilgili yeni maddeler açmayı amaçlayan bir Vikiprojedir. Proje, Vikipedi'de Suriye'e ait tüm konulardaki eksiklerin planlı bir şekilde giderilmesini, Vikipedi'yi Suriye hakkındaki en yetkin kaynak haline getirmeyi hedefler.
Eğer siz de projeye katkıda bulunmak istiyorsanız Suriye ile ilgili maddeler oluşturabilir veya var olan maddeleri geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte katılımcılar listesine isminizi ekleyebilirsiniz.

Unutmayın: Eğer Suriye maddesi başlatırsanız ya da daha önce başlatılmış bir maddeye katkıda bulunursanız, lütfen {{VikiProje}} şablonunu uygun parametreler ile birlikte maddenin tartışma sayfasına yapıştırın. Böylece bu madde Kategori:Vikiproje Suriye sayfaları altında otomatik olarak listelenecektir. Projeye dahil olan tüm maddeleri bu kategoride görebilirsiniz.

Hedefler
Bu Vikiprojenin ana hedefleri şunlardır:
  • Suriye ile ilgili maddeleri geliştirmek ve korumak: yazıları kontrol etmek, bilgileri genişletmek ve güncelliğini sağlamak, güvenilir alıntılar ve referanslar sağlamak, tarafsız bakış açısını korumak, daha fazla maddeyi seçkin madde veya kaliteli madde statüsüne getirmek;
  • Vikipedi'nin Suriye ile ilgili konulardaki kapsamını genişletmek: maddelerin eksiksizliğini kontrol etmek, yeni maddeler açmak, ihmal edilen konulardaki girdileri genişletmek;
  • Madde organizasyonunda tutarlılığı korumak: maddeler arasında benzer bir yapı, kapsam ve sunum sağlamak, kategorileri ve bağlantıları korumak;
  • Başkalarının madde üretiminde kullanabileceği araçlar ve kaynaklar geliştirmek: şablonlar, kategoriler, bilgi kutuları, diyagramlar, temel haritalar, faydalı ve yaygın olarak kullanılan kaynaklar;
  • İşbirliklerinin koordine edilmesi: önceliklerin belirlenmesi ve mükerrer çabaların önlenmesi için editörler arasında işbirliği yapılması, ihtilaflı konularda fikir birliği sağlanması.
Yöntem
  • Projenin konu kapsamında giren herhangi bir maddeyi geliştirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için Suriye kategorisi yararlı olabilir.
  • Konu ile ilgili Türkçe Vikipedi'de yer almayan maddeleri açabilirsiniz.
  • Suriye ilgili taslak maddeleri geliştirerek maddelerin daha kaliteli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Maddelerde kaynak göstermeyi unutmayın. Doğrulanabilirlik, Vikipedi maddeleri açısından çok önemli olduğundan, kaynak eklemek için bilgileri alıntı yaptığınız cümlelerin sonuna kaynak gösterme şablonları ekleyin. Ya da basitçe kaynağınızı <ref> ve </ref> kodları arasına ekleyin.
İleri katkılar
 • Suriye Projesi kapsamına giren maddeleri tespit edin ve {{Vikiproje |Proje = Suriye |Sınıf = ____ |Önem = ____ }} şablonunu maddenin tartışma sayfasına ekleyin. Böylece Suriye projesinin alanını genişletip, ilgili konuların daha çabuk geliştirilmesini sağlayın. Maddenin sınıfını ve önemini maddeye uygun olacak biçimde ekleyebilirsiniz.
 • Suriye ile ilgili kullanıcıları davet ederek projenin gelişmesine katkıda bulunun. Davet etmek için ilgili kullanıcının mesaj sayfasına {{Vikiproje Suriye-Davet}} şablonunu ekleyin.
Son değişiklikler
Kısaltmalar listesi:
V
Vikiveri değişikliği
g
ORES'in etiketlediği değişiklik
Y
Yeni sayfa
k
Küçük değişiklik
b
Bot değişikliği
(±123)
Bayt cinsinden sayfa boyutu değişikliği

15 Temmuz 2024

11 Temmuz 2024

10 Temmuz 2024

Madde listesi buradadır. Vikiproje kapsamına giren konuları listeye ekleyebilirsiniz.

Seçkin ve kaliteli içerik[kaynağı değiştir]

Konu alanı hakkında
Suriye, Orta Doğu'da, batıda Lübnan, güneybatıda İsrail, güneyde Ürdün, doğuda Irak ve kuzeyde Türkiye ile sınır komşusu olan, çoğunluğu Arapça konuşan bir ülkedir. Suriye kuruluşundan 2011 yılına kadar Arap Birliği üyesiydi. 2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşı'ndan önce ülkenin nüfusu 18 milyonun üzerindeydi ve on dört valiliğe bölünmüştü; 2020 yılı itibarıyla nüfusun 19 milyonun biraz üzerinde olduğu tahmin edilmektedir, ancak bunların milyonlarcası yurtdışında mülteci konumundadır. Suriye Arap Cumhuriyeti, adını Roma Suriyesi'nden almaktadır. Arap yönetimi altında, büyük ölçüde Bilad'üş-Şam vilayeti olarak tanındı. Suriye'nin başkenti Şam, Emevîler'in merkezi ve Memlûk Devleti'nin bir vilayet başkentiydi. Tarihsel olarak, Suriye bölgesi genellikle Lübnan, Filistin, Türkiye ve Ürdün'ün bazı kısımlarını içermiş, ancak modern Suriye devletinin kuzey doğusundaki Cezire bölgesi hariç tutulmuştur. Modern Suriye devleti Fransız Suriye ve Lübnan Mandası döneminde kuruldu ve 1946'da Suriye, Fransız Mandası'ndan bağımsızlığını kazandı.Devamı...
Proje Ödülleri
Suriye Ulusal Liyakat Yıldızı
Suriye Ulusal Liyakat Yıldızı
{{Suriye Ulusal Liyakat Yıldızı|mesaj - ~~~~}}
Suriye ile ilgili konulara olağanüstü katkı(lar) için.

Suriye Ulusal Liyakat Şahini
Suriye Ulusal Liyakat Şahini
{{Suriye Ulusal Liyakat Şahini|mesaj - ~~~~}}
Suriye içeriklerinin Vikipedi'de SM ve KM statüsüne yükseltilmesindeki kapsamlı katkıları için.
Proje sayfaları
Kısayollar: VPR:SURİYE,
VPR:SAC, VPR:SY
Üye kullanıcı kutusu: {{Kullanıcı Vikiproje Suriye}}
İstatistikler
Suriye
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 0 0 0 0 0 0
Seçkin Liste SL 0 0 0 0 0 0
Kaliteli madde KM 0 1 3 0 0 4
B 10 29 49 14 0 102
C 12 70 117 77 0 276
Başlangıç 9 38 171 242 0 460
Taslak 2 29 129 248 0 408
Liste 0 2 9 9 0 20
A-ayrımı 0 0 0 0 0 6
Gerekli 0 1 0 0 0 1
Şablon 1 0 0 0 49 50
Dosya 0 0 1 0 17 18
Kategori 1 1 0 0 188 190
Proje 1 0 0 0 0 1
??? 0 0 2 10 5 17
Toplam 35 171 481 600 265 1552
Panolar: üst, sol, sağ, seçkin içerik.