İçeriğe atla

Vikipedi:Asparagas

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Asparagas, insanları gerçek olmayan bir şeyin gerçek olduğuna inandırmak için yapılan bir kandırma girişimidir. Vikipedi "herkesin düzenleyebileceği bir ansiklopedi" olduğundan, asparagas için kullanılabilir.

Asparagas yapmayın[kaynağı değiştir]

Tespit edip kaldıramayacağımızı düşünerek Vikipedi'ye hatalı içerik eklemeye çalışmayın. Bu gibi girişimler daha önce, farklı şekillerde çoktan denendi. Çoğu asparagas içerik ekleme girişimi, maddeler oluşturulduktan sonra saatler içinde devriyeler ya da diğer kullanıcılar tarafından hızlı silinmeye aday gösterilir. Bununla birlikte, ayrıntılı biyografik bilgiler ve sahte kaynaklar içeren uydurma tarihsel kişilikler hakkında maddeler gibi bazı çok karmaşık aldatmacalar, tespit edilmeden önce bir süre gözden kaçabilir. Bu gibi aldatıcı mesaj ya da asparagas içerik girme girişimleri, Vikipedi'nin ansiklopedi olarak itibarını zedeler.

Denenmiş ve onaylanmıştır: Vikipedi'de küfür, hakaret ve saldırı içeren madde değişiklikleri yapılması mümkün olduğu gibi asparagas da mümkündür. Bu, herkesin düzenleyebileceği özgür bir ansiklopedi olmanın kaçınılmaz sonuçlarından biridir. Asparagas basitçe daha belirsiz, daha çok gözden kaçan bir vandalizm biçimidir ve bu eylemeni gerçekleştiren kişiler engellemeye ve yasaklamaya tabidir.

Doğrulanabilirlik[kaynağı değiştir]

Vikipedi, maddelerin güvenilir ya da mütemadi bir yayınlanmış kaynak tarafından doğrulanabilir olmasını gerektirir. İtiraz edilirse, maddedeki iddiaları kanıtlama yükü maddeyi oluşturan kullanıcıya aittir. Bu nedenle, topluluğun bir kısmı maddeye konu olan içeriğin sadece Vikipedi'de olduğunu düşünüyorsa devriyelerin ya da hizmetlilerin incelemesi altındayken bu gibi aldatmacaları sürdürmeye çalışmak boşunadır. Ayrıca, bir asparagas yazarı halkı zaten başarılı bir şekilde kandırmışsa, o zaman kendilerinin bir madde oluşturmasına gerek yoktur ve kandırılmış olan kişilerden biri bunu zaten asparagasçı yerine yapacaktır.

Asparagas ile başa çıkma[kaynağı değiştir]

  • Asparagas girişimi olabilecek bir madde ya da dosya görürseniz madedeye {{Doğruluk}} şablonunu ekleyiniz.
  • Asparagas girişimi yapan kullanıcıları uyarı amacıyla {{Ku-asparagas}} şablonu ekleyebilirsiniz.

Asparagas girişimi olan maddeler genellikle hızlı silme adayı değildir. Şüpheli asparagas girişimi olan maddeler kapsamlı bir şekilde araştırılmalı ve incelenmelidir, yalnızca aşırı bariz durumlarda maddeler hızlı silinmeye aday gösterilmelidir.

Vikipedi'deki asparagaslar listesi[kaynağı değiştir]

Vikipedi'nin herkesin düzenlemesine açık olması bazen asparagaslara neden olabilmektedir. Asparagaslar; yanlış anlama, iftira, şaka, trol, 1 Nisan, aldatmaca (İngilizce: hoax), vandalizm, sosyal deney gibi pek çok nedenle ortaya çıkabilmektedir. Bu asparagasların güvenilir kaynaklarda çıkması onları kayda değer yapabilmektedir.