Terliksi hayvan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paramecium
Paramesyum.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Protozoa
Şube: Ciliophora
Sınıf: Ciliatea
Takım: Hymenostomatida
Familya: Parameciidae
Cins: Paramecium
Müller, 1773
Türler
Metne bakınız
Sinonimler
  • Paramoecium
  • Paramœcium
  • Paramecia

Terliksi Hayvan ya da paramesyum (paramecium), silli protozoaların en çok bilinen örneklerinden birisidir; genellikle silli protozoaların temsilcileri olarak çalışılır. Terliksi hayvan; tek hücreli ve terlik şeklindedirler ("terliksi hayvan" ismini alma sebepleri budur). Boyları, türlerine göre 30 veya 500 mikrometre arasında değişir. Basit silleri, vücutlarını kaplar; ve diğer peniculidlerde olduğu gibi göze çarpmayacak şekilde birleşik ağızsal siller de içeren derin bir ağızsal boşlukları bulunur.

Ozmoregülasyon işlemi, etraftan ozmos basınçla emilmiş olan suyu aktif olarak dışarı çıkaran bir çift kontraktif koful tarafından gerçekleştirilir. Terliksi hayvanlara genellikle temiz su ortamlarında ve kir tabakalarında rastlamak mümkündür. Terliksi hayvanlar, asidik ortamlara ilgi gösterirler. Genellikle eşeysiz olarak ürerler; ama yeterli besin maddelerinin bulunmadığı ortamlarda da konjugasyona başvurabilirler.

Terliksi hayvanların türlere ayrımında hala bazı değişikler yapılmaktadır; P. aurelia 14 türe ayrılmıştır; geriye kalanlar sırasıyla:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]