Vikipedi:Uzun birincil kaynakların tam metnini dahil etmeyin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi, kamu malı veya diğer birincil kaynak materyallerin yansıması değildir. Vikipedi maddelerinde, tartışılan herhangi bir özgün metnin alıntıları tartışmaya alakalı (ya da biçimi açıklayıcı) ve uygun bir uzunlukta olmalıdır.

  • Eser telif hakkına sahipse, alıntılanan miktarı sınırlamaya dikkat edin, Vikikaynak'a koymayın ve yalnızca hakları varsa kaynağı içeren web sitelerine bağlantı verin. Örneğin, bir grubun resmi sitesinde şarkılarından birinin şarkı sözleri veya videoları bulunabilir; bunlar bağlantılı olabilir, ancak videolarının YouTube'daki yetkisiz bir kopyasına veya şarkı sözlerindeki telif hakkını ihlal eden bir siteye bağlantı vermemeliyiz.

Telif hakkıyla korunan birincil kaynakların adil kullanımı[kaynağı değiştir]

Adil kullanım, bir maddenin konusunu açıklamakla ilgiliyse, telif hakkıyla korunan birincil kaynaklardan kısa bölümler almamıza olanak tanır. Örneğin, filmle ilgili bir maddedeki bir film incelemesinden bir veya iki cümle veya tarzını göstermek için modern bir şiirin küçük bir bölümünü alıntılayabiliriz. Tüm bu durumlarda, çalışmayı orijinal yazarına uygun şekilde atfettiğinizden ve nerede yayınlandığını belirttiğinizden emin olun. Telif hakkıyla korunan bir birincil kaynak hakkında Vikipedi'de bir madde yazarken, telif hakkıyla korunan kaynaktan alıntılar eklemeden önce lütfen Wikipedia'nın Özgür olmayan içerik politikasını dikkatlice izleyin.

Transwiki'den Vikikaynak'a aktarım: Lisans ve telif hakkı[kaynağı değiştir]

Metni Wikipedia'dan Vikikaynak'a taşıyorsanız, çalışmanın telif hakkı içermediğine veya uygun şekilde lisanslanmış olduğundan emin olun.

Örneğin, "The Internationale"ın daha eski sözleri kamu malı oldu, ancak Billy Bragg'in modern versiyonunun telif hakkı hala saklıdır. Bu nedenle alıntıların; kısa, alakalı, Billy Bragg'a uygun şekilde atfedilmiş olması gerekir ve sadece Bragg ile ilgili uygun şekilde lisanslanmış bir birincil metnin parçası ise Vikikaynak'da kullanılabilir. Vikikaynak'a dahil etme politikasına göre, Billy Bragg'i tartışan metnin de inceleme denetimi veya eş incelemeden geçmesi gerekir.