Vikiproje:İnternet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wikiproject internet.svg


İnternet Projesi

“Birlikten kuvvet doğar.”

İnternet Projesi İnternet Projesi İş birliği Projesi İş birliği Projesi Katılımcılar Katılımcılar Tartışmalar Tartışmalar Seçkin ve Kaliteli içerikler Seçkin ve Kaliteli içerikler
Anket ve oylamalar Kategoriler ve şablonlar Thumb-up (CoreUI Icons v1.0.0).svg Anket ve oylamalar Düzenlenmesi gereken maddeler Düzenlenmesi gereken maddeler List (CoreUI Icons v1.0.0).svg İstekler Son değişiklikler Son değişiklikler
İnternet Projesi nedir?

Vikiproje İnternet, internet alanına ilişkin maddeleri belirli standartlara ulaştırmayı, çoğaltmayı, geliştirmeyi hedefleyen bir vikiprojedir. Katkıda bulunmanın en basit yolu, internet alanına dahil bir konudaki maddeleri geliştirmek ya da yeni maddeler başlatmaktır. Ayrıca proje hakkında bilgi edinmek ve nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki bilgileri ve konuyla ilgili tartışmaları inceleyebilirsiniz.

Unutmayın: Eğer bir internet maddesi başlatırsanız ya da daha önce başlatılmış bir maddeye katkıda bulunursanız, lütfen {{VikiProje}} şablonunu uygun parametreler ile birlikte maddenin tartışma sayfasına yapıştırın. Böylece bu madde Kategori:VikiProje İnternet maddeleri altında otomatik olarak listelenecektir. Projeye dahil olan tüm maddeleri bu kategoride görebilirsiniz.

Hedefler

Projede ana hedef Vikipedi'de yer alan İnternet ile ilgili maddeleri geliştirmek, kaynak eklemek, maddelerdeki güncel olmayan ve tartışmalı kaynaksız bilgileri çıkartmak ve Türkçe Vikipedi'de olmayan İnternet ile ilgili maddeleri diğer dillerden mümkün olduğu kadar tercüme ederek Türkçe Vikipedi'ye kazandırmaktır. Bunun için, düzenlenmesi gereken maddeler kısmında yer alan maddeleri düzenleyebilir veya bu bölüme yeni maddeler ilave edebilirsiniz. Ayrıca projeye dair güncel haberler almak için toplu mesaj listesine adınızı ekleyebilirsiniz.

Yapabilecekleriniz
  • Projenin konu kapsamında giren herhangi bir maddeyi geliştirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için İnternet kategorisi yararlı olabilir.
  • Konu ile ilgili Türkçe Vikipedi'de yer almayan maddeleri açabilirsiniz. Açtığınız maddeleri sayfanın en altındaki {{VikiProje İnternet/Açılan maddeler}} kısmına eklemeyi unutmayın. Ayrıca proje kapsamında eklediğiniz görselleri eklenen görseller sayfasına ekleyebilirsiniz.
  • İnternet ile ilgili taslak maddeleri geliştirerek maddelerin daha kaliteli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Ayın işbirliği projesine katılıp, diğer kullanıcılar ile birlikte belirli bir hedefe odaklanabilirsiniz.
  • Düzenlenmesi gereken maddeler sayfasındaki eksiklikleri gidermeye çalışabilirsiniz.
  • Yardımcı kategori, şablon ve araçlar için kategoriler ve şablonlar sayfasına göz atabilirsiniz.
  • Kullanıcıların yeni bir madde eklenmesi veya belli işlerin tamamlanması için istekte bulundukları istek sayfasına isteklerinizi yazabilirsiniz.
  • Projeden güncel haberler almak için toplu mesaj listesine adınızı ekleyebilirsiniz.
  • Maddelerde kaynak göstermeyi unutmayın. Doğrulanabilirlik, Vikipedi maddeleri açısından çok önemli olduğunda, kaynak eklemek için bilgileri alıntı yaptığınız cümlelerin sonuna kaynak gösterme şablonları ekleyin. Ya da basitçe kaynağınızı <ref> ve </ref> kodları arasına ekleyin.
İleri katkılar
 • İnternet Projesi kapsamına giren maddeleri tespit edin ve {{Vikiproje}} şablonunu uygun parametreler ile birlikte maddenin tartışma sayfasına ekleyin. Böylece İnternet Projesinin alanını genişletip, ilgili konuların daha çabuk geliştirilmesini sağlayın. Bu şablonu koyarken başına yk eklemeyin. Örneğin {{yk:Vikiproje İnternet}} olmamalıdır.
 • Taslak seviyesindeki maddelerin belirlenebilmesi için ise {{İnternet-taslak}} şablonunu maddenin en altına ekleyebilirsiniz.
 • İnternet alanıyla ilgili kullanıcıları davet ederek projenin gelişmesine katkıda bulunun. Davet etmek için ilgili kullanıcının mesaj sayfasına {{Vikiproje İnternet Davet}} şablonunu ekleyin.
Katılımcılar

Bu liste İnternet Projesine dahil olan Vikipedistleri gösterir. Katılımcılar kısmında değiştire basıp listeye imzanızı atarak (~~~~) kendinizi dahil edebilirsiniz. Eğer isterseniz kullanıcı sayfanıza da {{Kullanıcı VP İnternet}} şablonunu ekleyebilirsiniz.

Katılımcılar[kaynağı değiştir]

Gnu meditate levitate.png
Proje standartları
Kısayollar: VPR:İnternet VPR:İNT
Üye kullanıcı kutusu: {{Kullanıcı VP İnternet}}
Ayın işbirliği: İşbirliği Projesi
Tartışma sayfaları

Anket ve oylamalar
Madde istekleri
Yardım istekleri

Kardeş projeler

Bilişim
Yazılım

Yararlı bağlantılar

Biçem el kitabı
Kaynak gösterme
Kategorilendirme

İstatistikler
İnternet
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 0 0 0 0 0 0
Seçkin Liste SL 0 0 0 0 0 0
Kaliteli madde KM 0 0 0 1 0 1
B 4 17 21 19 0 61
C 8 31 52 142 1 234
Başlangıç 11 39 62 282 1 395
Taslak 9 52 108 518 2 689
Liste 1 0 4 7 1 13
A-ayrımı 0 0 0 0 0 0
Gerekli 0 0 0 1 0 1
Şablon 1 0 0 1 2 4
Dosya 0 0 0 0 0 0
Kategori 0 0 0 0 0 0
Proje 1 0 0 0 0 1
??? 0 4 4 2 281 291
Toplam 34 143 251 973 288 1689
Ayın görseli
Ağustos 2020
InternetUsersByLanguagePieChart.svg
İnternet kullanıcılarının dillere göre yüzdesi (2012)
Şablonu görüntüle