Vikiproje:Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Proje Talimatlar Pratik Yapılacaklar Tasarımlar
(Tartışma)
Anasayfa
Tasarımları
GM Ön İnceleme GM Adaylık GM 2016 Takvimi GM elenenler
Kısayollar:
  Haftanın seçkin maddesi
Ana sayfada 8. haftanın seçkin maddesi bulunmaktadır. Gelecek haftalar için seçkin madde sayfalarını oluşturunuz.
  Günün maddesi
  Biliyor muydunuz
  Günün seçkin resmi
Ana sayfada 25 Şubat tarihli günün seçkin resmi bulunmaktadır. Gelecek günler için seçkin resim sayfalarını oluşturunuz.
  Tarihte bügün
Ana sayfada 25 Şubat tarihli olaylar bulunmaktadır. Gelecek tarihleri kontrol ediniz.


Yarınki (26 Şubat) Ana Sayfa şöyledir;
Haftanın seçkin maddesi
COEN Brothers (cannesPH).jpg
Barton Fink, Ethan ve Joel Coen kardeşlerin yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği 1991 ABD yapımı film. Konusu 1941 yılında geçen filmin başrollerinde, Hollywood'daki bir film stüdyosu için senaryo yazmak üzere işe alınan New Yorklu oyun yazarını canlandıran John Turturro ile yazarın kalmakta olduğu harap durumdaki Hotel Earle'de yan komşusu olan sigorta satıcısını canlandıran John Goodman yer alır. Coen kardeşler filmin senaryosunu, diğer bir filmleri Miller's Crossing'in yazımında yaşadıkları bir çıkmaz sırasında, üç haftalık bir dönemde yazdı. Miller's Crossing'in tamamlanmasından kısa bir süre sonra Barton Fink'in çekimlerine başlandı. Filmin ilk gösterimi Mayıs 1991'de Cannes Film Festivali kapsamında yapıldı. Film, Altın Palmiye'nin yanı sıra En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu (Turturro) ödüllerini de kazandı. Dünya genelinde eleştirmenlerden olumlu yorumlar almasına ve Akademi Ödülleri'nde üç dalda aday gösterilmesine rağmen film, 9 milyon dolarlık tahminî bütçesinin ancak üçte ikisi olan 6 milyon dolar civarında hasılat elde etti. Filmdeki iki baskın tema, yazarlık süreci ve eğlence prodüksiyonları kültürüdür. Filmde Hollywood dünyası ile Broadway dünyası arasındaki zıtlıklar gösterilir. (Devamı...)
Günün maddeleri
Auguste rodin, il pensatore, 1881-1882, 01.JPG
Sosyal biliş, sosyal etkileşimde rol oynayan bilgiyi işleme, kodlama, depolama ve hatırlama gibi bilişsel süreçlerdir. Sosyal psikoloji alanında sosyal biliş, sosyal psikolojik süreçlerin bilişsel psikoloji ve bilgi işleme kuramının önermelerine ve metotlarına bağlı olarak çalışıldığı bir yaklaşımdır. Bu yaklaşıma göre, sosyal biliş sosyal psikolojik olguyu altındaki bilişsel süreçleri araştırarak anlamayı amaçlayan bir analiz düzeyidir. Yaklaşım laboratuvar deneylerine ağırlık vermektedir. Metaforik modeller kullanarak zihinsel temsilleri incelemektedir. 1960'ların sonu ve 1970'lerin başlarında bilişsel psikoloji alanındaki gelişmelere bağlı olarak önem kazanmaya başlamıştır. Alanda biriken laboratuvar deneylerinin dış dünyadaki birçok olguyu açıklamakta yetersiz kalması nedeniyle 1970'lerde ortaya çıkan güven bunalımının ardından oluşturulan alternatif kuramsal ve metodolojik çerçeveyi içermektedir. Ana akım sosyal psikolojide kullanılan hâkim model ve yaklaşımdır. (Devamı...)

Engels.jpg
"Otorite Üzerine", Friedrich Engels'in her türlü otoriteyi reddeden Mihail Bakunin önderliğindeki anarşistlerin görüşlerini eleştirdiği ve proleter devrimin devlet karşısındaki tutumu sorununa ilişkin marksist görüşlere bir temel getiren makalesidir. Ekim 1872-Mart 1873 tarihleri arasında yazılan makale; Aralık 1873'te, 1874 yılı için hazırlanan Almanca Repubblicano adlı derlemede yayımlanmıştır. Engels, devleti yaratmış olan toplumsal ilişkileri kaldırmadan "devleti kaldırmak"tan söz eden anarşist düşüncenin bilim dışı ve karşı devrimci olduğunu vurgulamakta, ayrıca anarşist dogmacılığı ve sekterliği de şiddetli bir şekilde eleştirmektedir. Engels, söz konusu eserinde "anti-otoriterciler" olarak tanımladığı bir kesimin otoriter siyasal devletin, onu yaratmış olan toplumsal şartlar yok olmadan önce derhâl kaldırılmasını istemekle suçlamakta ve buna karşılık Paris Komünü'nü örnek göstererek "Bu baylar hiçbir devrim görmüşler midir? Paris Komünü, silahlı halkın otoritesini burjuvaziye karşı kullanmamış olsaydı, bir gün olsun dayanabilir miydi?" demektedir. (Devamı...)
Günün seçkin resmi
Euro simgesi
Euro simgesinin ölçüleri. ADF ve BCDE doğruları D noktasında kesişir. BCDE, GH ve IJ doğruları birbirine paraleldir. BCDE doğrusu, dikey merkez doğrusunu C noktasında kesmektedir.

Üreten: Erina

Tarihte bugün

Olaylar

Doğumlar

Recep Tayyip Erdoğan

Ölümler

Daha fazlası...

VikiProje Ana Sayfa[kaynağı değiştir]

Eski bir Ana Sayfa tasarımı

Katılımcılar[kaynağı değiştir]

  • Projeye katılmak ve yardım etmek istiyorsanız katılımcılar başlığının en altına imzanızı (~~~~) atınız. Üye kullanıcılar Kullanıcı sayfalarında {{Kullanıcı VP AS}} şablonunu kullanabilirler. Proje sayfasına ulaşmanızda kolaylık sağlayacaktır.