Vikipedi:Açık vekiller

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kullanıcıların Vikipedi'ye açık veya anonim vekil aracılığıyla katkıda bulunmaları yasaklanmıştır. Her ne kadar Vikipedi dünyadaki herhangi bir kişinin katkıda bulunmasını teşvik etse de, bu tip vekiller çoğunlukla kötüye kullanılmaktadırlar. Eğer açık vekil olarak engellendiyseniz, lütfen Yardım:Engelleme sayfasına göz atınız. Vekiller kasten veya dikkatsiz kurulum sebebiyle açık olabileceği gibi hackerların kurulumu değiştirmesi sebebiyle de açık olabilir. Vikipedi’yi açık veya anonim bir vekil aracılığıyla okumanıza herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.

Açık vekillerin Wikimedia projelerinde değişiklik yapmaları (katkıda bulunmaları) yasaklanmıştır. Açık vekil sunan anonimleştiriciler (anonymizer) ve diğer kurum veya kuruluşlar bir hizmetli tarafından süresiz şekilde engellenebilirler. Kalıcı anlamda vekil olmayan statik olmayan IP’lerin veya makine adreslerinin (host), IP’in aktarılmasının, açık vekilin kapatılmasının veya IP’in dinamik olarak tekrar atanmasının muhtemel oluşu sebebiyle, daha kısa süreler için engellenmesi gerekir.

‘Kapatıldıktan’ sonra IP adreslerinin engelleri kaldırılmalıdır. Vikipedi hizmetlileri vandalizmin ortaya çıktığı IP adreslerini, vekil olabilecekleri şüphesiyle, sık sık kontrol etmektedirler.

Bu politikanın, yaşadıkları yerlerdeki sansürden kaçınmak için açık vekil kullanan bazı katılımcılara zorluk yaşattığı bilinmektedir. Bu tip bir sansürün en ünlü örneği Çin devletinin vatandaşlarının Vikipedi’yi okumasına veya katkıda bulunmasını önleyici tavrıdır. Vikipedi'ye katkıda bulunmak isteyen Çinli okuyucuların Wikipedia:Advice to Tor users in China sayfasını okumaları yararlı olacaktır.

Eğer internet servis sağlayıcınızın vekilleri yanlış bir kuruluma sahipse, bunu https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/ adresinde bulunan Wikimedia’nın güvenli ağ geçidinde oturum açarak önleyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[kaynağı değiştir]