Vikiproje:Havacılık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hedefler

Vikiproje Havacılık, Havacılık alanına ilişkin maddeleri belirli standartlara ulaştırmayı, çoğaltmayı, geliştirmeyi ve genel olarak Havacılık Portali altında toplamayı hedefleyen bir vikiprojedir.

Katkıda bulunmanın en basit yolu, Havacılık alanına dahil bir konudaki maddeleri geliştirmek ya da yeni maddeler başlatmaktır. Ayrıca proje hakkında bilgi edinmek ve nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki bilgileri ve konuyla ilgili tartışmaları inceleyebilirsiniz.

Unutmayın: Eğer bir Havacılık maddesi başlatırsanız ya da daha önce başlatılmış bir maddeye katkıda bulunursanız, lütfen {{Vikiproje}} şablonunu uygun parametreler ile birlikte maddenin tartışma sayfasına yapıştırın. Böylece bu madde Vikiproje Havacılık sayfaları altında otomatik olarak listelenecektir. Projeye dahil olan tüm maddeleri bu kategoride görebilirsiniz.

Projenin amacı

Projede ana hedef Vikipedi'de yer alan Havacılık ile ilgili maddeleri geliştirmek, kaynak eklemek, maddelerdeki güncel olmayan ve tartışmalı kaynaksız bilgileri çıkartmak ve Türkçe Vikipedi'de olmayan Havacılık ile ilgili maddeleri diğer dillerden mümkün olduğu kadar tercüme ederek Türkçe Vikipedi'ye kazandırmaktır. Ayrıca projeye dair güncel haberler almak için toplu mesaj listesine adınızı ekleyebilirsiniz.

Yöntem
 • Projenin konu kapsamında giren herhangi bir maddeyi geliştirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için Havacılık kategorisi yararlı olabilir.
 • Konu ile ilgili Türkçe Vikipedi'de yer almayan maddeleri açabilirsiniz. Açtığınız maddeleri açılan maddeler listesine eklemeyi unutmayın. Ayrıca proje kapsamında eklediğiniz görselleri eklenen görseller sayfasına ekleyebilirsiniz.
 • Havacılık ile ilgili taslak maddeleri geliştirerek maddelerin daha kaliteli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ayın iş birliği projesine katılıp, diğer kullanıcılar ile birlikte belirli bir hedefe odaklanabilirsiniz.
 • İstenen maddeler sayfasındaki eksiklikleri gidermeye çalışabilirsiniz.
 • Yardımcı kategori, şablon ve araçlar için kategoriler ve şablonlar sayfasına göz atabilirsiniz.
 • Kullanıcıların yeni bir madde eklenmesi veya belli işlerin tamamlanması için istekte bulundukları istek sayfasına isteklerinizi yazabilirsiniz.
 • Projeden güncel haberler almak için toplu mesaj listesine adınızı ekleyebilirsiniz.
 • Maddelerde kaynak göstermeyi unutmayın. Doğrulanabilirlik, Vikipedi maddeleri açısından çok önemli olduğunda, kaynak eklemek için bilgileri alıntı yaptığınız cümlelerin sonuna kaynak gösterme şablonları ekleyin. Ya da basitçe kaynağınızı <ref> ve </ref> kodları arasına ekleyin.
Madde yapısı
Emblem-question-green.svg

Havacılık maddelerinin oluşturulmasında ve geliştirilmesinde dikkat edilecek hususlar bu bölümde belirtilmiştir. Ayrıca yeni kullanıcıların öncelikle şu sayfalara göz atması faydalı olacaktır: VP:BEK, VP:TBA, VP:Yazım

Maddeler, Kategori:Havacılık altındaki bir ya da birkaç kategoriye dahil edilebilir. Ayrıca taslak maddelerde {{Havacılık-taslak}} şablonu da maddenin en altına eklenir.

Seçkin
Ayın görseli
C-141 Starlifter contrail.jpg
Mart ayının görseli: Antartika üzerinde su buharı halindeki yoğunlaşma izlerini bırakarak uçan C-141 Starlifter stratejik nakliye uçağı. Hidrokarbon yakıtlarınından jet motorlarında kullanılan kerosenin yanmasıyla karbon karbondioksite, hidrojen ise suya dönüşerek motor egzozu olarak çıkar. Su ısınıp su buharına dönüşünce hava içindeki mevcut su buharı ile birleşip hava içindeki suyun doyma noktasını aşararak su damlası oluşur. Su damlası yüksek irtifada soğuk havanın etkisiyle buzulanır ve "bulut" ortaya çıkar.
Tarih: Bilinmeyen zaman
Üreten: Simons/Staff Sgt.
Ayın görseli arşivi
İstatislikler
Havacılık
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 0 0 0 2 0 2
Seçkin Liste SL 0 0 0 0 0 0
Kaliteli madde KM 0 1 0 0 0 1
B 1 0 3 13 0 17
C 2 3 15 59 0 79
Başlangıç 3 9 37 80 0 129
Taslak 2 5 26 74 0 107
Liste 0 3 39 13 0 55
Yönlendirme 0 1 0 0 0 1
A-ayrımı 0 1 0 0 0 1
Gerekli 0 0 0 0 0 0
Şablon 6 3 3 0 0 12
Dosya 0 46 0 0 0 46
Kategori 1 1 2 0 0 4
Portal 1 0 0 0 0 1
Proje 0 0 0 0 0 0
??? 0 0 0 0 0 0
Toplam 15 73 125 241 0 454
Bunlar biliyor musunuz?

 • İstikamet cayrosunun pilota uçağın seyahat ettiği yönü gösteren bir gösterge olduğunu
 • İstikamet cayrosunun pilota uçağın seyahat ettiği yönü gösteren bir gösterge olduğunu
 • Zeplinlerin yolcu uçaklarının geliştirilmesi ve kaza ve kayıp olaylarının çoğalması nedeniyle 1950'lere gelmeden üretiminin durdurulduğunu
 • Pan-pan çağrısının havacılıkta Mayday gerektirmeyen acil durumlar için kullanıldığını
Biliyor muydunuz?
Vikiprojeler
Proje ile ilgili son değişiklikler
* Madde listesi buradadır. Havacılık konuları kapsamına giren maddeleri bu listeye ekleyebilirsiniz.

Banner

Banner (9562472976).jpg