İçeriğe atla

Vikipedi:100. Yıl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
central
Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci asrındayız!
1 Ocak - 29 Ekim 2024 Cumhuriyetimize Hediye Kampanyası

Türkiye Cumhuriyeti bir asrı devirdi! 29 Ekim 2024'te cumhuriyetimizin 101. yaşını kutlayacağız. Cumhuriyetimizle, bir asırda başardıklarımızla çok gururluyuz. 2023 yılında birçok kişi ve kurum Cumhuriyetin 100. yıla ermesi şerefine eserler üretti. Yeni yayınlar, belgeseller, sergiler hazırlandı. Şimdi işte tüm bu kaynaklardan da yararlanarak Türkçe Vikipedi'de cumhuriyet tarihi ve cumhuriyet kazanımları ile ilgili içerikleri geliştirip zenginleştirme zamanı.

Cumhuriyetimizin bir asrı devirişini kutlamanın en anlamlı yolu, çalışmak, bilgilerimizi paylaşmak, birikimlerimizi birbirimize aktarmak. 29 Ekim 2024 tarihine kadar yeni Vikipedi maddeleri oluşturarak ve görseller yükleyerek Cumhuriyetimize armağan etmeye davet ediyoruz.

Siz en çok hangi konularda katkı vermeyi istersiniz: Türkiye'nin doğal varlıkları, ülkemizin coğrafyası, kültürel mirası, mimari yapılar, Kurtuluş Savaşı halk kahramanları, cumhuriyetin öncülerinin biyografileri, spor karşılaşmaları, eğitim kurumları, filmler, kitaplar...?

Hamasi sözler değil, olgusal bilgiler; iyi kaynaklandırılmış metinler, özenle hazırladığımız görsel malzemelerle Türkçe Vikipedi'yi zenginleştirmek için bu çabada yer almak istemez misiniz?

Adınızı, aşağıdaki katılımcı tablosuna yazın ve 2024 yılı Cumhuriyet Bayramı'na kadar Cumhuriyetimize armağan etmek istediğiniz maddeyi oluşturun. "Değişiklik özeti"ne "100. Yaş Armağanı" ve Tartışma sayfasına {{Cumhuriyet 100}} yazmayı unutmayın.

Nasıl katılacaksınız?
 1. Sayfanın altındaki katılımcılar tablosuna adınızı ekleyin.
 2. Türkçe Vikipedi için en gerekli olan konuları düşünüp, oluşturacağınız
  maddeye/maddelere karar verin.
 3. Dilerseniz Öneriler bölümüne bir göz atın.
 4. Vikipedi'de yeni iseniz önce şuradaki videoları izleyin.
 5. Her zamanki gibi güvenilir kaynaklara referans vererek, tarafsız bakış açısıyla yazılmış madde oluşturun.
 6. "Değişiklik özeti"ne "100. Yaş Armağanı" yazın.
 7. Tartışma sayfasına {{Cumhuriyet 100}} şablonunu ekleyin.
 8. Elinize sağlık!

Katılımcılar tablosunda adınızın yanına düşünce ve dileklerinizi aşağıda paylaşırsanız çok memnun oluruz!


Katılımcılara Cumhuriyetin 100. Doğum Günü Hatırası
minik armağanlar hazırlanıyor...
Vikipedi içerikleri oluşturma hakkında temel bilgileri almak için Vikipedi 101 videolarını izleyin.

Katılımcılar

[kaynağı değiştir]
 • Biyografi maddeleri oluşturmayı sevenlere şu kitapta tanıtılan bilim insanları hakkında madde oluşturmalarını öneriyorum; başkaları da altına benzer kitapları ekleyerek önerilerini paylaşırsa sevinirim:--Başak (mesaj) 11.51, 30 Aralık 2023 (UTC)[yanıtla]
 1. Kadınlar Cumhuriyeti - Bilimin Öncü Kadınları, Özlem Özdemir, Doğan Kitap
 • Cumhuriyetin önemli kazanımları arasında, arkeoloji ve müzecilik alanındaki ilerlemeler yer alıyor. 100 yılda nice nice arkeolojik kazılar yapılıp eseler gün yüzüne çıkarıldı, müzeler kuruldu... Ülkemizdeki arkeolojik ören yerleri ve topraklarımızdan çıkan değerli tarihi eserler hakkında, kurulan ve yenilenen müzeler hakkında vikipedi maddeleri oluşturmayı ya da var olanların içeriklerini geliştirmeyi, fotoğraflar eklemeyi öneriyorum tüm yıla yayılacak bir etkinlik olarak.Tpinar (mesaj) 12.02, 30 Aralık 2023 (UTC)[yanıtla]
 • Aşağıdaki bağlantıda Cumhuriyet döneminde yazılmış 100 roman listeledim. Bu liste, benim tarafımdan değil bir sanat etkinliği için o etkinliği düzenleyenler tarafından oluşturulmuş. Listedekilerin çoğu KD kriterlerini karşılıyor. Bu romanlar hakkında madde oluşturmayı ve mevcut maddeleri geliştirmeyi öneriyorum: 100 roman Başak (mesaj) 08.28, 2 Ocak 2024 (UTC)[yanıtla]