Vikiproje:LGBT

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Duyurular Değerlendirmeler Önergeler Ayın işbirliği Şablonlar Oylama ve Anketler
VikiProje LGBT
Proje gezi bağlantıları
Proje ana sayfası Tartışma sayfası
Hakkımızda
Nasıl yardımcı olabilirsiniz?
 → Maddeleri geliştirin (Madde listesi)
 → LGBT maddelerini kategorilendirin
 → Odaklanın
 → Projeyi geliştirin (Ayın işbirliğine katılın)
 → Şablon ekle
İlgi isteyen şeyler
Duyurular
Önergeler
Oylama ve Anketler
Yardım istekleri
Rehber
İstenen maddeler
İstenen resimler
Diğerleri
Şekil yönergesi
Dolaşım
Haberler
Kaynak verme
Yazım rehberi ve şablonlar
Üslup
Önergeler

Bu proje LGBT ile ilgili maddelerdeki bilgilerin daha iyi düzenlenmesini amaçlamaktadır.

Yardımcı olmak istiyorsanız aşağıdaki katılımcılar bölümüne adınızı ekleyebilirsiniz veya nasıl yardımcı olabilirsiniz bölümüne bir göz atabilirsiniz.

Somut amaçlar[kaynağı değiştir]

LGBT hakkında maddeler başlatmak ve bunları mükemmel hale getirmek. Bunu yaparken özellikle ilk ve orta öğretimde bahsi geçen konulara odaklanılmalı. Mükemmel bir madde hem kapsamlı hem de orta öğrenim öğrencisinin anlama seviyesinde olmalıdır.

Projeyi geliştirin[kaynağı değiştir]

LGBT hakkında yazabilecek kişileri Vikipedi'ye katılmaya teşvik edin. Yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı işler aşağıda sıralanmıştır;

 • Yardım edebileceğiniz ilk işlerden biri önerge tartışmaları sayfasına gidip görüşlerinizi belirtin ki bir fikir birliğine varalım ve uygulamaya geçebilelim.
 • Madde listesi projemiz için önemli olan maddelerin bir listesini içermektedir, bunlar kalite ve önemlerine göre değerlendirilmişlerdir. Kendinize bir madde seçmek için faydalanabileceğiniz yararlı bir kaynaktır.
 • LGBT Ayın İşbirliği LGBT maddelerini kaliteli ya da seçkin seviyeye getirmek için aylık bir işbirliği projesidir.
 • İstenen maddeler kullanıcıların yeni madde yaratmak veya belli işleri tamamlamak için yardım isteyebilecekleri yerdir.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?[kaynağı değiştir]

Yapacak bir iş mi arıyorsunuz? Sizin için seçtiğimiz bazı maddeler;

Maddeleri geliştirin[kaynağı değiştir]

 • Madde listesinde bu proje kapsamında yer alan maddeler sıralanmıştır. Bunlar kategorilere bölünmüş ve her birine bir öncelik ve kalite puanı verilmiştir.
 • Bir taslak maddeyi evlat edinin! Kaliteli madde olma potansiyeli olan pek çok taslak halinde Sanat maddesi vardır. Birini seçin ve onu geliştirin. Kategori:LGBT taslakları bu tür maddeleri bulmak için iyi yerdir.
 • Bir ekip çalışmasına katılın. Ayın işbirliği projesine katılarak seçilmiş bir maddenin seçkin madde seviyesine gelmesini sağlayın.
 • İstenen maddeler sayfası kullanıcıların yeni bir madde yaratılması veya belli işlerin tamamlanması için yardım istedikleri yerdir.
 • İstenen resimler sayfasında kullanıcılar yeni resim veya şekillerin yaratılması için yardım isterler.
 • Referans ekleyin. Maddelerdeki bilgilerin doğrulanabilir olması için bu projede üretilen maddelerin doğru kaynaklara sahip olması gerekmektedir. Referans eklemek için <ref> ve </ref> kodları arasına referansı ekleyin.

Proje kapsamında yer alabilecek, sanat ile ilgili maddelerin tartışma sayfalarına {{VikiProje}} şablonunu koyarak işaretlendirin.

Burası LGBT Vikiprojesi için çalışma listesidir, sürmekte olan çalışmalara bir düzen sağlamaktadır. Bu çalışma listesinin istatistiklerindeki gelişme aylık olarak proje tartışma sayfası girilecektir.

Değerlendirme[kaynağı değiştir]

Her madde "önem" ve "tamamlanma" kıstaslarına göre değerlendirilip bir "not" alacaktır. Bu notların verilmesi, {{VikiProje LGBT}} şablonunun maddelerin tartışma sayfasına konması veya değiştirilmesi yoluyla gerşekleşmektedir. Eğer bir maddeyi kendiniz geliştirdiyseniz şablondaki notu kendiniz değiştirebilirsiniz, veya projenin tartışma sayfasında o maddenin geliştirilmiş olduğunu belrtebilirsiniz.

Burada kullanılacak değerlendirme sistemi İngilizce Wikipedia'nın Wikipedia:Version 1.0 Editorial Team tarafından kullanılan sistemle uyumludur. Bu sistem maddenin tamamlanmış olmakta ne derece ilerlemiş olduğunu belirlemek için kullanılan harf esaslı bir değerlendirme sistemidir. Maddenin organizasyonu ve yazım kalitesi, bilge içeriği ile eşit ağırlığa sahiptir. Bir madde B-Sınıfı seviyesine ulaşınca onun artık "tamamlanmış" olduğu kabul edilir ama değişiklikler devam edebilir.

Maddenin tamamlanma derecesini ayarlamak tartışma sayfasındaki {{VikiProje}} şablonundaki sınıf özelliği değiştirilir. Bu özellik için geçerli olan değerler:

LGBT
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 1 0 2 3 0 6
Seçkin Liste SL 0 0 0 0 0 0
Kaliteli madde KM 0 0 1 0 0 1
B 4 5 7 7 1 24
C 6 10 32 31 5 84
Başlangıç 5 15 21 69 26 136
Taslak 13 28 32 108 83 264
Liste 3 1 6 3 2 15
A-ayrımı 0 0 0 0 0 0
Gerekli 0 0 0 0 0 0
Şablon 0 0 1 0 4 5
Dosya 0 0 0 0 1 1
Kategori 0 2 0 1 3 6
Proje 1 0 0 0 0 1
??? 0 3 2 2 9 16
Toplam 32 64 104 224 134 558
 • SM - Madde değerlendirmesi sonucu Seçkin Madde statüsünü almış maddeler için kullanılır ve güncel seçkinlik kıstasını hala koruyor olmalıdır.
 • SL - Madde değerlendirmesi sonucu Seçkin Liste statüsünü almış maddeler için kullanılır ve güncel seçkinlik kıstasını hala koruyor olmalıdır.
 • A - Konu için uygun uzunlukta olan, iyi yazılmış, kolay anlaşılan ve konuyu tam olarak tanımlayan maddelere verilir. SM olacak kadar iyi olan bir madde A sınıfındadır. A sınıfı maddeler için Madde eş denetimi sayfasında görüş birliğine varılması gerekmektedir.
 • KM - Madde değerlendirmesi sonucu Kaliteli Madde standartlarını karşılayarak KM statüsünü almış maddeler için kullanılır.
 • B - Bazı eksiklikleri kalmış veya kaynakçasının biraz daha geliştirilmesi gereken maddeler içindir. KM seviyesinde olan bir madde B sınıfındadır.
 • C - Tamamlanmış bir maddede bulunması gereken malzemenin çoğuna sahip olan ama gene de bazı boşlukları, eksik madde elemanları veya referansları kalmış olan maddeler içindir.
 • Başlangıç - Anlamlı miktarda iyi içeriğe sahip olan, ama çoğu alanda hala zayıf olan, belki standart bir Vikipedi:Bilgi Kutusu eksik olan maddeler.
 • Taslak - Ya çok kısa olan, ya da bilgi koleksiyonu şeklinde olup A sınıfına ulaşmak için epey bir çalışma gerektirecek maddeler.
 • Liste - Liste şeklindeki maddeler.
 • Gerekli - Henüz açılmamış ama gerekli olduğu düşünülen maddeler.

Bu özellik maddeni bu Vikiproje için ne derece önemli olduğunu belirtmeye yarar. Toplumun bu konudan ne kadar haberdar olduğu ve dolayısıyla bu konu hakkında bilgilenmek için Vikipedi'ye danışma olasılığıyla ilişkilidir.

Maddenin önem derecesini ayarlamak tartışma sayfasındaki {{VikiProje LGBT}} şablonundaki önem özelliği değiştirilir. Bu özellik için geçerli olan değerler:

 • En önemli Lise veya altında bir öğrenci tarafından ilk incelenecek konular (örnek madde), veya toplumun az bilgiye sahip olup medya tarafından işlenen konular (örnek madde).
 • Çok önemli Üniversitenin ilk yıllarında öğrenilen veya lisede kısaca belirtilen konular (örnek madde).
 • Orta önemli Üniversitenin son yıllarında veya lisans üstü eğitimde ilk defa değinilen (örnek madde) veya ayrıntılı olarak okutulan konular (örnek madde).
 • Az önemli Bu alanda uzman kişilerin yalnızca bildiği konular (örnek madde).

Ağırlıklı tamamlanma indeksi[kaynağı değiştir]

Bu indeks, maddelerin içerik ve önem sınıflamalarını göz önüne alarak maddelerin tamamlanma durumlarını yüzde hesabı olarak gösterir. Vikiprojenin nihai hedefi olan tüm maddeleri seçkinleştirmeye ne kadar kaldığını göstermesi açısından faydalıdır. Yani tüm maddelerin seçkin yapılması durumda indeks %100 olacaktır.

Puanlama;

 • Önem derecelerine göre; En=4, Çok=3, Orta=2, Az=1
 • Madde içeriğine göre; SM=7 A=6 KM=5 B=4 C=3 Başlangıç=2 Taslak=1 Gerekli=0;
 • Liste içeriğine göre; SL=2, liste=1, gerekli=0.

Buna göre çok önemli B sınıfı bir maddenin mevcut puanı 3x4=12 olacaktır. Bu şekilde tüm maddelerin puanları hesaplanır ve sonunda bu puanlar toplanır. Bunun yanında bu maddelerin SM yahut SL olmaları durumdaki puanları da hesaplanır. Çok önemli maddemiz SM olduğunda puanı 3x7=21 olacaktır.

Hesaplama; İndeks her bir kategori için ayrı ayrı hesaplanabileceği gibi tüm vikiproje kategorileri için de hesaplanabilir. Hesaplamada, her bir madde mevcut içerik ve önem derecesine bir puan alır, kategorideki tüm maddelerin puanları toplanır. Ayrıca SM olmaları durumundaki puanları da hesaplanır. Bu iki toplam puanın yüzdesi alındığında ağırlıklı tamamlanma indeksi bulunur.

Ağırlıklı tamamlanma indeksi=maddelerin mevcut puanları x 100 / Seçkin olmaları durumundaki puanları

Önerge tartışmalarına katılın, fikrinizi belirtin ki düşüncelerin eyleme geçmesi mümkün olsun. LGBT içeriklerine yapacağınız her katkı proje kapsamında değerlendirilecek olup yeni projeler ve yeni işbirlikleri, önerge tartışmalarının başlatılması için projeyi daha aktif tutabilmek için katkılarınız gerekmektedir.

Vikipedi:Telif sorunları/Mirada maddeleri

 1. Hypnos (Q189347), 1883 bayt
 2. Jerzy Andrzejewski (Q347767), 3341 bayt
 3. Joe Orton (Q368866), 2921 bayt
 4. José Lezama Lima (Q366949), 3401 bayt
 5. Louise Brooks (Q152779), 2456 bayt
 6. Lysandros (Q143559), 2590 bayt
 7. Marina İvanovna Tsvetayeva (Q188526), 3168 bayt
 8. Paul Taylor (Q2916069), 2305 bayt
 9. Peisistratos (Q242172), 5433 bayt
 10. Svyatoslav Teofiloviç Rihter (Q124890), 6417 bayt
 11. Ubeyd-i Zakânî (Q2018948), 2914 bayt

İstenen maddeler[kaynağı değiştir]

Katılımcılar[kaynağı değiştir]

VikiProje LGBT üyelerinin listesi aşağıdadır. Siz de gruba katılmak için kullanıcı adınızı listenin en sonuna ekleyin.

 1. Runningfridgesrule (MesajKatkılarİstatistikler)
 2. Serhantr (MesajKatkılarİstatistikler)
 3. Kudelski (MesajKatkılarİstatistikler)
 4. Hedda Gabler (MesajKatkılarİstatistikler)
 5. Şeb (MesajKatkılarİstatistikler)
 6. Ahzaryamed (MesajKatkılarİstatistikler)
 7. serguzesht (MesajKatkılarİstatistikler)
 8. Yuled (MesajKatkılarİstatistikler)
 9. Hannahannah (MesajKatkılarİstatistikler)
 10. Serenad (MesajKatkılarİstatistikler)
 11. Nicolas Ðennis (MesajKatkılarİstatistikler)
 12. Mutlu3 (MesajKatkılarİstatistikler)
 13. Görkem Deniz (MesajKatkılarİstatistikler)
 14. Fikir Mühendisi (MesajKatkılarİstatistikler)
 15. Revizyonist (MesajKatkılarİstatistikler)
 16. Darkbear writer (MesajKatkılarİstatistikler)
 17. İnsanperver (MesajKatkılarİstatistikler)
 18. Pragdon (MesajKatkılarİstatistikler)
 19. HastaLaVi2 (MesajKatkılarİstatistikler)
 20. Elenktra (MesajKatkılarİstatistikler)
 21. Sclg27 (MesajKatkılarİstatistikler)
 22. betseg (MesajKatkılarİstatistikler)
 23. Çelikbuyduran (MesajKatkılarİstatistikler)
 24. Egezort (MesajKatkılarİstatistikler)
 25. Gufo46 (MesajKatkılarİstatistikler)
 26. Sezoz (MesajKatkılarİstatistikler)
 27. Alpharabiusity (MesajKatkılarİstatistikler)

Hediye barnstarı[kaynağı değiştir]

Proje içerisinde ve dahilinde azimle çalışan kullanıcılara verilebilecek hediye barnstar;

Özellikle LGBT kategorisi büyümeye meyilli kategori olduğundan sık sık bakıma ihtiyaç duyar. Bu yüzden siz de kategorileri kontrol ederek maddeleri gereksiz kategorilerden arındırabilirsiniz.