Vikiproje:Mutfak

Mutfak Vikiprojesi kapsamında en çok ziyaret edilen sayfalar.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikiproje Mutfak

Ana Sayfa
Katılımcılar
İstenen maddeler İstenen maddeler
Açılan maddeler
Şablonlar Şablonlar
Kaynaklar
İstekler Tartışma sayfası
Kilometre taşları
Hedefler

Vikiproje Mutfak, mutfak alanıyla ilgili maddeleri belirli standartlara ulaştırmayı, çoğaltmayı ve geliştirmeyi hedefleyen bir vikiprojedir.

Katkıda bulunmanın basit yolu, Mutfak alanına dâhil bir konudaki maddeleri geliştirmek ya da yeni maddeler başlatmaktır. Ayrıca proje hakkında bilgi edinmek ve nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki bilgileri ve konuyla ilgili tartışmaları inceleyebilirsiniz.

Unutmayın: Eğer bir Mutfak maddesi başlatırsanız ya da daha önce başlatılmış bir maddeye katkıda bulunursanız, lütfen {{Vikiproje}} şablonunu uygun parametreler ile birlikte maddenin tartışma sayfasına yapıştırın. Böylece bu madde altında otomatik olarak listelenecektir. Projeye dâhil olan tüm maddeleri bu kategoride listelenmektedir.

Projenin amacı

Projenin ana hedefi, Vikipedi'de yer alan mutfak ile ilgili maddeleri geliştirmek, kaynak eklemek, maddelerdeki güncel olmayan ve tartışmalı kaynaksız bilgileri çıkartmak ve Türkçe Vikipedi'de olmayan mutfak ile ilgili maddeleri diğer dillerden mümkün olduğu kadar tercüme ederek Türkçe Vikipedi'ye kazandırmaktır. Ayrıca projeye dair güncel haberler almak için toplu mesaj listesine adınızı ekleyebilirsiniz.

Yöntem
  • Projenin konu kapsamına giren herhangi bir maddeyi geliştirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için mutfak kategorisini incelemeniz yararlı olabilir.
  • Konuyla ilgili Türkçe Vikipedi'de yer almayan maddeleri açabilirsiniz. Açtığınız maddeleri açılan maddeler listesine eklemeyi unutmayın. Ayrıca proje kapsamında eklediğiniz görselleri eklenen görseller sayfasına ekleyebilirsiniz.
  • geliştirerek maddelerin daha kaliteli hâle gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • İstenen maddeler sayfasındaki eksiklikleri gidermeye çalışabilirsiniz.
  • Projeden güncel haberler almak için toplu mesaj listesine adınızı ekleyebilirsiniz.
  • Maddelerde kaynak göstermeyi unutmayın. Doğrulanabilirlik, Vikipedi maddeleri açısından önemlidir ve kaynak eklemek için bilgileri alıntı yaptığınız cümlelerin sonuna kaynak gösterme şablonları ekleyin ya da basitçe kaynağınızı <ref> ve </ref> kodları arasına ekleyin.
Madde yapısı

Mutfak maddelerinin oluşturulmasında ve geliştirilmesinde dikkat edilecek hususlar bu bölümde belirtilmiştir. Yeni kullanıcıların öncelikli olarak şu sayfalara göz atması faydalı olacaktır: biçem el kitabı, tarafsız bakış açısı, Türkçe yazım kuralları.

  • Mutfak hakkındaki maddeler, [[Kategori:Mutfak]] kategorisine bağlı alt kategorilerden bir ya da birkaç kategoriye dâhil edilebilir.
  • Taslak olarak açılmış maddelere ise {{Mutfak-taslak}} şablonu, maddenin en altına eklenmelidir.
Ayın görseli
İstatistikler