Vikipedi:Rahatsız edici malzeme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'nin ansiklopedik misyonu rahatsız edici olabilen bilgilerin de verilmesini gerektirir. Vikipedi sansürlenmez. Ancak, rahatsız edici olabilecek sözcük ve resimler, ansiklopedik şekilde işlenmeyeceklerse kullanılmamalıdır. Tipik Vikipedi okuyucuları[1] tarafından kaba veya müstehcen sayılabilecek malzemenin kullanılması için, bu malzemenin kullanılmaması halinde maddenin daha az bilgi verici, doğru veya anlamlı olması ve aynı derecede uygun başka bir alternatifin olmaması gerekmektedir.

Maddelerdeki rahatsız edici malzeme ne yapılmalı[kaynağı değiştir]

Bir Vikipedi maddesinde kaba veya müstehcen içerik ya tam hâliyle görünmeli ya da hiç olmamalıdır. Sözcüklerin içine yıldız, tire, nokta gibi semboller konarak daha az anlaşılır hâle getirilmemelidir. Ancak, eğer bir kaynaktan alıntı yapılmışsa o kaynaktaki metnin doğruluğu, Vikipedi'nin politikalarından önceliklidir. Eğer müstehcen bir kelimedeki değişiklik özgün metinden kaynaklanıyorsa metin aynı şekilde aktarılabilir ama bu değişikliğin aynen alınmış olduğu belirtilmelidir.

Kaba veya müstehcen bir resim veya sözlü ifadenin dahil edilip edilmeyeceği ateşli tartışmalara yol açabilir. Vikipedi'deki tüm tartışmalarda olduğu gibi tarafların nazik olması ve iyi niyet varsayması gereklidir. Ansiklopedi içeriğinin "pornografi" olarak nitelendirilmesi veya bu tür tanımlamaları "sansürcülük" olarak nitelendirilmesi ortamı kızıştırdığı için böyle davranmaktan kaçınılmalıdır. Nesnel terminoloji öznel terminolojiden daha yararlıdır.

İçinde rahatsız edici malzeme bulunan maddelerde uyarı kullanılmamalıdır. Her madde resmî uyarı sayfalarımız kapsamındadır.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

  1. ^ Burada, "Tipik Vikipedi okuyucusu" bir maddenin yazıldığı dili okuyan web sitesi okuyucularının çoğunluğunun kültürel inançları tarafından tanımlanmıştır. Bu tanımlamayı açıklamak geniş çaplı görüş alışverişi ve tartışma gerektirebilir, çünkü kültürel değerler büyük farklılık gösterebilir.