Vikiproje:Evrimsel biyoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Darwin Tree 1837.png


WikiProject Biology Logo (Deus WikiProject).png Evrimsel Biyoloji Projesi

“İnsanlar (ve hayvanlar) tarihinde, iş birliği yapmayı öğrenenler ve en etkili biçimde iletişim kuranlar hayatta kalmışlardır.” - Charles Darwin

Evrimsel biyoloji Ana sayfa Görev güçleri Görev güçleri TartışmalarTartışmalar Araç gereçler Araç gereçler & İstatistikler
Ayın işbirliği İş birliği projesi İstek maddeler Görevler Katılımcılar Katılımcılar
Açıklama
Türkçe Vikipedi'de evrimsel biyoloji maddelerinin yazılması için uğraşıyoruz, destek olmak isterseniz çekinmeyin; buraya kullanıcı adınızı yazdıktan sonra ayın iş birliğindeki maddeleri inceleyin. Sorularınız için mesaj atınız.

Lütfen bu Vikiproje kapsamında taslak madde açmayınız.

Tartışma

VikiProje Evrimsel biyoloji hk. - 8 Temmuz 2020 - Merhaba, projeye katılmak isterim fakat bir sorum var: madde kalitesi (B,C vs.) nedir ve neye göre belirleniyor? Bir de sadece Haziran ayı iş birliği sayfasındaki sayfalarda mı... devamı

width="100%" cellpadding="5" cellspacing="10" style="background:white; border-style:solid; border-width:2px; border-color:white; "
Evrimsel biyoloji nedir?
Evrimsel biyoloji

Evrimsel biyoloji, biyoloji konularını, canlıların evrimini göz önüne alarak inceleyen bilim dalıdır. Taksonomi biliminin temelinde evrimsel biyoloji yer almaktadır. Canlıları sistematik bir şekilde ayırmada, canlıların evrimsel akrabalıkları ve farklılıkları göz önüne alınır. Ayrıca birçok ekolojik ilişkinin açıklanmasında evrimsel biyoloji kullanılır. Moleküler biyolojide DNA ve RNA dizilerinin baz dizilişleri göz önüne alınarak canlıların hatta organellerin mikroorganizmalarla olan akrabalıkları incelenmekte ve bu incelemede evrimsel biyoloji temel alınmaktadır.

Evrimsel biyolojiyi araştıran kişiye evrimsel biyolog denir. Filozof Kim Sterelny'e göre 1858 yılından beri gelişen evrimsel biyoloji bilim alanındaki en büyük entellektüel başarılardan biridir”.

Evrimsel biyoloji, her iki geniş alan çalışmasından ve laboratuvar odaklı disiplinlerden gelen bilim insanlarını içeren disiplinler arası bir alandır. Örneğin, genellikle mammaloji, ornitoloji veya herpetoloji gibi belirli canlı türleri hakkında özel uzmanlık eğitimi alan ama evrim hakkındaki genel sorulara cevap bulmak için bu canlıları vaka analizi veya örnek olay incelemesi için kullanan bilim insanlarını içerir. Evrimsel biyoloji, aynı zamanda genellikle evrimleşme hızı ile evrim modelleri hakkında sorulara cevap bulmak için fosilleri kullanan paleontologlar ve jeologlar gibi popülasyon genetiği ve evrimsel psikoloji gibi alanlardan gelen teorisyenleri de içerir. Deneyciler, yaşlanmanın evrimi hakkında bir açıklama geliştirebilmek için meyve sineği Drosophila’daki seçilimleri kullandılar ve deneysel evrim, bu anlamda evrimsel biyolojinin oldukça aktif bir alt disiplinidir.

Diğer Vikiprojeler burada!