Vikiproje:Anatomi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Encyclopédie de Diderot, plate 1-143.jpg


Anatomi Projesi
Anatomi Projesi Tartışma Sayfası Katılımcılar
Görev Listesi Şablonlar Kategoriler
Sobo 1906 518.png Anatomi Projesi nedir?
Lateral head anatomy detail.jpg
Anatomi Projesi, anatomi ile ilgili maddelerin kolektif bir şekilde düzenlenmesini, geliştirilmesini ve konu ile ilgili yeni maddeler açmayı amaçlayan bir Vikiprojedir. Proje, Vikipedi'de anatomiye ait tüm konulardaki eksiklerin planlı bir şekilde giderilmesini, Vikipedi'yi anatomi hakkındaki en yetkin kaynak haline getirmeyi hedefler.
Eğer siz de projeye katkıda bulunmak istiyorsanız anatomi ile ilgili maddeler oluşturabilir veya var olan maddeleri geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte katılımcılar listesine isminizi ekleyebilirsiniz.

Unutmayın: Eğer bir anatomi maddesi başlatırsanız ya da daha önce başlatılmış bir maddeye katkıda bulunursanız, lütfen {{VikiProje}} şablonunu uygun parametreler ile birlikte maddenin tartışma sayfasına yapıştırın. Böylece bu madde Kategori:Vikiproje Anatomi sayfaları altında otomatik olarak listelenecektir. Projeye dahil olan tüm maddeleri bu kategoride görebilirsiniz.

Nuvola actions undo.png Hedefler
Rembrandt - The Anatomy Lesson of Dr Nicolaes Tulp.jpg
Bu Vikiprojenin ana hedefleri şunlardır:
  • Anatomi ile ilgili maddeleri geliştirmek ve korumak: yazıları kontrol etmek, bilgileri genişletmek ve güncelliğini sağlamak, güvenilir alıntılar ve referanslar sağlamak, tarafsız bakış açısını korumak, daha fazla maddeyi seçkin madde veya kaliteli madde statüsüne getirmek;
  • Vikipedi'nin anatomi ile ilgili konulardaki kapsamını genişletmek: maddelerin eksiksizliğini kontrol etmek, yeni maddeler açmak, ihmal edilen konulardaki girdileri genişletmek;
  • Madde organizasyonunda tutarlılığı korumak: maddeler arasında benzer bir yapı, kapsam ve sunum sağlamak, kategorileri ve bağlantıları korumak;
  • Başkalarının madde üretiminde kullanabileceği araçlar ve kaynaklar geliştirmek: şablonlar, kategoriler, bilgi kutuları, diyagramlar, temel haritalar, faydalı ve yaygın olarak kullanılan kaynaklar;
  • İşbirliklerinin koordine edilmesi: önceliklerin belirlenmesi ve mükerrer çabaların önlenmesi için editörler arasında işbirliği yapılması, ihtilaflı konularda fikir birliği sağlanması.
Combat-1300596.svg Yöntem
An écorché figure (life-size), lying prone on a table Wellcome L0020561.jpg
  • Projenin konu kapsamında giren herhangi bir maddeyi geliştirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için Anatomi kategorisi yararlı olabilir.
  • Konu ile ilgili Türkçe Vikipedi'de yer almayan maddeleri açabilirsiniz.
  • Anatomi ilgili taslak maddeleri geliştirerek maddelerin daha kaliteli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Maddelerde kaynak göstermeyi unutmayın. Doğrulanabilirlik, Vikipedi maddeleri açısından çok önemli olduğundan, kaynak eklemek için bilgileri alıntı yaptığınız cümlelerin sonuna kaynak gösterme şablonları ekleyin. Ya da basitçe kaynağınızı <ref> ve </ref> kodları arasına ekleyin.
İleri katkılar
 • Anatomi Projesi kapsamına giren maddeleri tespit edin ve {{Vikiproje |Proje = Anatomi |Sınıf = ____ |Önem = ____ }} şablonunu maddenin tartışma sayfasına ekleyin. Böylece anatomi projesinin alanını genişletip, ilgili konuların daha çabuk geliştirilmesini sağlayın. Maddenin sınıfını ve önemini maddeye uygun olacak biçimde ekleyebilirsiniz.
 • Anatomi ile ilgili kullanıcıları davet ederek projenin gelişmesine katkıda bulunun. Davet etmek için ilgili kullanıcının mesaj sayfasına {{Vikiproje Anatomi-Davet}} şablonunu ekleyin.
WikiProject Council with transparent background.svg İlgili Vikiprojeler
Vikiproje Anatomi, Vikiproje Biyoloji'nin bir yan projesidir. Bunların organizasyonu aşağıda bir kladogramda sunulmuştur. Birleştirmeler gelecekte bu diyagramı değiştirebilir.
Vikiproje Bilim
Vikiproje Biyoloji
Organizma altı

Vikiproje Anatomi

Vikiproje Hayvan Anatomisi (Henüz yok)

Vikiproje Moleküler ve Hücresel Biyoloji

Vikiproje Nörobilim (Henüz yok)

Vikiproje Fizyoloji (Henüz yok)

Organizma ölçeğinde

Vikiproje Yaşam Ağacı (bkz. alt projeler)

Organizma üstü

VikiProje Ekoloji (Henüz yok)

VikiProje Ekolojik Bölgeler (Henüz yok)

Vikiproje Evrimsel Biyoloji

Vikiproje Soy Tükenmesi (Henüz yok)

Vikiproje Paleontoloji (Henüz yok)

Diğer Bilim Vikiprojeleri

Potansiyel projeler veya çalışma grupları:

İlgili biyoloji dışı projeler:

Dossier couleur rouge.PNG Kaynaklar
Kaynak kullanımı
Sound-icon.png Konu alanı hakkında
Vesalius-copy.jpg
Anatomi (Eski Yunanca ἀνατομή (anatomḗ) 'diseksiyon'), organizmaların ve parçalarının yapısının incelenmesi ile ilgili biyoloji dalıdır. Anatomi, canlıların yapısal organizasyonu ile ilgilenen bir doğa bilimi dalıdır. Tarih öncesi çağlarda başlangıcı olan eski bir bilim dalıdır. Anatomi doğası gereği gelişim biyolojisi, embriyoloji, karşılaştırmalı anatomi, evrimsel biyoloji ve filogeniye bağlıdır, çünkü bunlar anatominin hem anlık hem de uzun vadeli zaman ölçeklerinde üretildiği süreçlerdir. Sırasıyla organizmaların ve parçalarının yapısını ve işlevini inceleyen anatomi ve fizyoloji, birbiriyle ilişkili disiplinlerin doğal bir çiftini oluşturur ve genellikle birlikte çalışılır. İnsan anatomisi, tıpta uygulanan temel bilimlerden biridir.Devamı...
Fua star.svg Proje Ödülleri
Anatomist Yıldızı
{{Anatomist Yıldızı|mesaj - ~~~~}}
Anatomi ile ilgili konulara olağanüstü katkı(lar) için.

Altın Galen Yıldızı
{{Altın Galen Yıldızı|mesaj - ~~~~}}
Anatomi içeriklerinin Vikipedi'de SM ve KM statüsüne yükseltilmesindeki kapsamlı katkıları için.
Proje sayfaları
Kısayollar: VPR:ANAT
Üye kullanıcı kutusu: {{Kullanıcı Vikiproje Anatomi}}
İstatistikler
Anatomi
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 0 0 0 0 0 0
Seçkin Liste SL 0 0 0 0 0 0
Kaliteli madde KM 0 0 0 0 0 0
B 3 10 4 4 0 21
C 6 44 33 15 0 98
Başlangıç 15 80 94 43 0 232
Taslak 14 101 275 107 0 497
Liste 0 0 0 0 0 0
A-ayrımı 0 0 0 0 0 0
Gerekli 0 0 0 0 0 0
Şablon 0 0 0 0 4 4
Dosya 0 0 0 0 0 0
Kategori 1 0 0 0 101 102
Proje 1 0 0 0 0 1
??? 0 0 0 0 0 0
Toplam 39 235 406 169 105 954
Panolar: üst, sol, sağ.