İçeriğe atla

Vikipedi:Anlamsız içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi katılımcılarının değişiklikleri geniş bir yelpazeye yayılabilir; seçkin maddeler yazarlar, pek çok maddeye katkıda bulunurlar, ama yazdıkları şeylerin anlamsız olduğu da olabilir. Bu tip anlamlandırılamayan değişiklikler iki kategoriye ayrılır:

 1. Tamamen anlamsız, ör. kasıtlı olarak hiçbir anlamı olmayan metin girişleri (lorem ipsum) veya rastgele metinler (klavyenin tuşlarına rastgele basmak).
 2. Bir şeyler ifade etmeye çalışan, ancak çok kafa karıştırıcı olduğundan anlamlandırılamayan metinler. Bkz. laf salatası.

Şunlarla karıştırmayınız...[kaynağı değiştir]

Anlamsız içerik bulundurmasına rağmen aşağıdaki kriterleri sağlayan maddeler bu nedenle hızlı silinmemelidir. Bu durumla başa çıkmanın sorunları düzeltmek için düzenleme yapmak, geri almak, etiketlemek veya diğer silme kriterlerini uygulamak gibi başka yolları da vardır.

 • Ne kadar anlamsız olursa olsun, karalayıcı veya iftira niteliğinde içerikler güvenilir bir kaynak tarafından desteklenmiyorsa bu içerikler derhal kaldırılmalı ve bu sürümler bir hizmetli tarafından gizlenmelidir. Aşırı durumlarda, iftira niteliğindeki düzenlemeler bir gözetmen tarafından gizlenebilir.
 • Çok fazla dil bilgisi hatası içeren metinler gibi kötü yazılmış içerikler geliştirilebilir.
 • İç bağlantı içermeyen maddeleri {{Viki bağlantısız}} ile etiketleyebilirsiniz.
 • Gerçekten anlamsız olmadığı sürece, Latin alfabesi kullanılarak yazılmamış veya Türkçe olmayan metinler.
 • Telif hakkı ihlallerine sahip içerikler, anlamlı da olsa anlamsız da derhal silinmelidir.
 • İntihal. Telif hakkı ihlali bulunmuyorsa, intihal edilen içerik ya yeniden yazılarak ya da uygun şekilde kaynak gösterilerek intihalden kurtarılmalıdır.

Anlamsız içeriklerle başa çıkma[kaynağı değiştir]

Anlamsız içeriklerle başa çıkmanın çeşitli yolları vardır. Başa çıkmak için neyin uygun olduğuna sağduyuyla karar verin.

 • Daha iyi yazılmış bir madde ile değiştirin.
 • Konuyu, maddenin tartışma sayfasına taşıyın.
 • Konuyu, kullanıcının mesaj sayfasına taşıyın.
 • Anlamsız içeriği geri aldıktan sonra maddede kabul edilebilir seviyede içerik kalıyorsa geri alabilirsiniz.

Anlamsız içerik barındıran düzenlemelerin bir deneme yapmak amaçlı olabileceğini göz önünde bulundurun, bu gibi durumlarda yeni kullanıcıları vandal olarak nitelendirip ısırmayın, bunun yerine bir mesajla kullanıcıyı uyarabilirsiniz.

Ancak, bir kullanıcı içeriğin anlamsız içerik olmadığına inandığı için itiraz ederse konuyu tartışın ve bir fikir birliğine varmaya çalışın. Özellikle, birisi "anlamsız içeriği" kabul edilir bir içeriğe dönüştürmeyi teklif ederse bunu yapması için kullanıcıya makul bir süre tanıyın.

Bir madde anlamsız içerikten başka bir şey içermiyorsa:

 • İlk olarak sayfa geçmişini inceleyin. Eğer mevcut anlamsız içerik önceki anlamlı bir içeriğin üzerine yazıldıysa sayfayı anlamlı son sürüme geri alın. Anlamsız içeriklerden sorumlu kullanıcıları uyarın.
 • Anlamlı bir sürüm ya da bilgi bulunmuyorsa maddeyi hızlı sil şablonu ile etiketleyebilirsiniz.