Vikipedi:Anlamsız içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi yazarları ve editörleri, birçok parlak maddeyi yazar ya da birçok maddeye katkıda bulunur ancak bazen bazı anlamsız şeyler de yazabilirler. Bu, iki kategoriye ayrılır:

 1. Tamamen anlamsız, ör. kasıtlı olarak hiçbir anlamı olmayan metin (lorem ipsum) ve rastgele metin (klavyeye rasgele vurarak).
 2. Bir şey ifade etmeyi amaçlayan içerik o kadar kafa karıştırıcıdır ki makul derecede anlayışa sahip insanların bunu anlamlandırması beklenemez. Bkz. laf salatası.

Şunlarla karıştırmayınız...[kaynağı değiştir]

Aşağıdakiler kriterleri sağlayan, anlamsız içerik bulunduran maddeler hızlıca silinmemelidir (bazıları diğer hızlı silme kriterlerini karşılayabilse de). Bunlarla başa çıkmanın başka yolları da vardır: sorunları düzeltmek için düzenleme, geri alma, etiketleme veya silme kriterleri.

 • Ne kadar anlamsız olursa olsun, karalayıcı veya iftira niteliğinde içerikler güvenilir bir kaynak tarafından desteklenmiyorsa bu içerikler derhal kaldırılmalı ve muhtemelen bir yönetici tarafından sürümü gizlenmelidir. Aşırı durumlarda, iftira niteliğindeki düzenlemeler bir gözetmen tarafından engellenebilir.
 • Çok sayıda dilbilgisi hatası içeren metinler gibi kötü yazılmış içerikler de geliştirilebilir.
 • Bağlantısız metinleri {{Viki bağlantısız}} ile etiketlemeyebilirsiniz.
 • Gerçekten anlamsız olmadığı sürece, Latin alfabesi kullanılarak yazılmayan veya Türkçe olarak yazılmayan metinler.
 • Telif hakkı ihlallerine sahip içerikler, anlamsız olsun ya da olmasın derhal kaldırılmalıdır.
 • İntihal, anlamsız içerik olsun ya da olmasın, aynı zamanda bir kopya ihlali olmadıkça bunun yerine intihal edilen içerik uygun şekilde atfedilmelidir.

Anlamsız içeriklerle başka çıkma[kaynağı değiştir]

Anlamsız içeriklerle başa çıkmanın çeşitli yolları vardır. Başa çıkmak için neyin uygun olduğuna sağduyunuz ile karar verin.

 • Daha iyi yazılmış bir makale ile değiştirin.
 • Konuyu, maddenin tartışma sayfasına taşıyın.
 • Konuyu, kullanıcının mesaj sayfasına taşıyın.
 • Anlamsız içerikleri geri alabilirsiniz.

Anlamsız içerik barındıran düzenlemelerin bir deneme düzenlemesi olabileceğini göz önünde bulundurun, bu gibi durumlarda yeni kullanıcıları vandal nitelendirip ısırmayın, bunun yerine kişisel bir notla kullanıcıyı uyarabilirsiniz.

Ancak, bir kullanıcı içeriğin anlamsız içerik olmadığına inandığı için itiraz ederse konuyu tartışın ve bir fikir birliğine varmaya çalışın. Özellikle, birisi "anlamsız içeriği" kabul edilir bir içeriğe dönüştürmeyi teklif ederse bunu yapması için kullanıcıya makul bir süre tanıyın.

Bir madde anlamsız içerikten başka bir şey içermiyorsa:

 • İlk olarak mevcut anlamsız içeriğin önceki diğer içeriğin yerini alıp almadığını belirlemek için sayfa geçmişini inceleyin. Eğer öyleyse maddede yer alan içerik anlamsız içerik ile değiştirilmeden önce sayfayı en son sürüme geri getirin. Yukarıdaki kriterlere uyan anlamsız içeriklerden sorumlu kullanıcıları uyarın.
 • Diğer türlü durumlarda hızlı sil ile etiketleyebilirsiniz.