Vikipedi:Hizmetli yetkilerinin geri alınması

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hizmetlilik yetkilerinin geri alınması, birkaç şekilde gerçekleşen bir süreçtir. Yaptıkları başvuru sonucunda Türkçe Vikipedi topluluğu tarafından alınan kararla hizmetli olmaya uygun görülen kullanıcıların bu yetkileri; kendi istekleri doğrultusunda, kukla politikasının ihlali nedeniyle, Meta-Wiki'de geçerli olan küresel politika gereğince ya da hizmetli olan kullanıcının ölmesi sebebiyle geri alınabilmektedir. Tüm bu durumlar, herhangi bir kullanıcının harekete geçmesi sonucu gerçekleştirilebilir. Uygunsuz kukla kullanımı sonucunda hizmetlilik yetkileri geri alınan bir hizmetli, bu işlemin gerçekleşmesinden en az 1 yıl (365 gün) sonra tekrar hizmetlilik başvurusunda bulunabilir.

Yetkilerin geri alınabileceği yollar[kaynağı değiştir]

İstifa etme[kaynağı değiştir]

Hizmetliler, herhangi bir sebepten ötürü hizmetlilik yetkilerinin geri alınmasını isteyebilirler. Bu yöndeki bir talebin, bireysel olarak Meta-Wiki'deki ilgili sayfaya yapılması yeterlidir. Bu yönde bir talebi olan hizmetlilerin, topluluğu bu konuda bilgilendirme gibi bir zorunlulukları bulunmamaktadır.

Uygunsuz kukla kullanımı[kaynağı değiştir]

Herhangi bir hizmetlinin, denetçiler tarafından kukla politikasına aykırı olacak şekilde ispatlanmış bir kuklacılık faaliyeti tespit edilmişse, bu hizmetlinin yetkileri, durumun bir bürokrata bildirilmesi ve bürokratın harekete geçmesiyle derhâl geri alınmalıdır.

Hizmetlilik yetkilerini kullanmama[kaynağı değiştir]

Meta-Wiki'de geçerli olan küresel politika gereğince iki yıl boyunca değişiklik yapmayan ve yetkilerini kullanmayan hizmetlilerin yetkileri kâhyalar tarafından geri alınabilmektedir.

Ölüm[kaynağı değiştir]

Bir hizmetlinin ölmesi ve bunun herhangi bir şekilde tespit edilmesi durumunda, durumun bir bürokrata bildirilmesi ve bürokratın harekete geçmesiyle hizmetlilik yetkileri geri alınmalıdır.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]