Vikiproje:Biyoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
DNA simple.svg


Biyoloji Projesi
Biyoloji Projesi Tartışma Sayfası Katılımcılar
Görev Listesi Şablonlar Kategoriler
Plant cell structure Icelandic text.png Biyoloji Projesi nedir?
Honeybee landing on milkthistle02.jpg
Biyoloji Projesi, biyoloji ile ilgili maddelerin kolektif bir şekilde düzenlenmesini, geliştirilmesini ve konu ile ilgili yeni maddeler açmayı amaçlayan bir Vikiprojedir. Proje, Vikipedi'de biyolojiye ait tüm konulardaki eksiklerin planlı bir şekilde giderilmesini, Vikipedi'yi biyoloji hakkındaki en yetkin kaynak haline getirmeyi hedefler.
Eğer siz de projeye katkıda bulunmak istiyorsanız biyoloji ile ilgili maddeler oluşturabilir veya var olan maddeleri geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte katılımcılar listesine isminizi ekleyebilirsiniz.

Unutmayın: Eğer bir biyoloji maddesi başlatırsanız ya da daha önce başlatılmış bir maddeye katkıda bulunursanız, lütfen {{VikiProje}} şablonunu uygun parametreler ile birlikte maddenin tartışma sayfasına yapıştırın. Böylece bu madde Kategori:Vikiproje Biyoloji sayfaları altında otomatik olarak listelenecektir. Projeye dahil olan tüm maddeleri bu kategoride görebilirsiniz.

Nuvola actions undo.png Hedefler
Polar Bear with its tongue sticking out.jpg
Bu Vikiprojenin ana hedefleri şunlardır:
  • Biyoloji ile ilgili maddeleri geliştirmek ve korumak: yazıları kontrol etmek, bilgileri genişletmek ve güncelliğini sağlamak, güvenilir alıntılar ve referanslar sağlamak, tarafsız bakış açısını korumak, daha fazla maddeyi seçkin madde veya kaliteli madde statüsüne getirmek;
  • Vikipedi'nin biyoloji ile ilgili konulardaki kapsamını genişletmek: maddelerin eksiksizliğini kontrol etmek, yeni maddeler açmak, ihmal edilen konulardaki girdileri genişletmek;
  • Madde organizasyonunda tutarlılığı korumak: maddeler arasında benzer bir yapı, kapsam ve sunum sağlamak, kategorileri ve bağlantıları korumak;
  • Başkalarının madde üretiminde kullanabileceği araçlar ve kaynaklar geliştirmek: şablonlar, kategoriler, bilgi kutuları, diyagramlar, temel haritalar, faydalı ve yaygın olarak kullanılan kaynaklar;
  • İşbirliklerinin koordine edilmesi: önceliklerin belirlenmesi ve mükerrer çabaların önlenmesi için editörler arasında işbirliği yapılması, ihtilaflı konularda fikir birliği sağlanması.
Combat-1300596.svg Yöntem
Dna-g946091490 1920.jpg
  • Projenin konu kapsamında giren herhangi bir maddeyi geliştirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için Biyoloji kategorisi yararlı olabilir.
  • Konu ile ilgili Türkçe Vikipedi'de yer almayan maddeleri açabilirsiniz.
  • Biyoloji ilgili taslak maddeleri geliştirerek maddelerin daha kaliteli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Maddelerde kaynak göstermeyi unutmayın. Doğrulanabilirlik, Vikipedi maddeleri açısından çok önemli olduğundan, kaynak eklemek için bilgileri alıntı yaptığınız cümlelerin sonuna kaynak gösterme şablonları ekleyin. Ya da basitçe kaynağınızı <ref> ve </ref> kodları arasına ekleyin.
İleri katkılar
 • Biyoloji Projesi kapsamına giren maddeleri tespit edin ve {{Vikiproje |Proje = Biyoloji |Sınıf = ____ |Önem = ____ }} şablonunu maddenin tartışma sayfasına ekleyin. Böylece biyoloji projesinin alanını genişletip, ilgili konuların daha çabuk geliştirilmesini sağlayın. Maddenin sınıfını ve önemini maddeye uygun olacak biçimde ekleyebilirsiniz.
 • Biyoloji ile ilgili kullanıcıları davet ederek projenin gelişmesine katkıda bulunun. Davet etmek için ilgili kullanıcının mesaj sayfasına {{Vikiproje Biyoloji-Davet}} şablonunu ekleyin.
WikiProject Council with transparent background.svg İlgili Vikiprojeler
Vikiproje Biyoloji, Vikiproje Bilim'in bir yan projesidir. Sorumluluğumuz altındaki çeşitli alt projelerle bir meta-proje olarak hizmet veriyoruz. Bunların organizasyonu aşağıda bir kladogramda sunulmuştur. Birleştirmeler gelecekte bu diyagramı değiştirebilir.
Vikiproje Bilim
Vikiproje Biyoloji
Organizma altı

Vikiproje Anatomi

Vikiproje Hayvan Anatomisi (Henüz yok)

Vikiproje Moleküler ve Hücresel Biyoloji

Vikiproje Nörobilim (Henüz yok)

Vikiproje Fizyoloji (Henüz yok)

Organizma ölçeğinde

Vikiproje Yaşam Ağacı (bkz. alt projeler)

Organizma üstü

VikiProje Ekoloji (Henüz yok)

VikiProje Ekolojik Bölgeler (Henüz yok)

Vikiproje Evrimsel Biyoloji

Vikiproje Soy Tükenmesi (Henüz yok)

Vikiproje Paleontoloji (Henüz yok)

Diğer Bilim Vikiprojeleri

Potansiyel projeler veya çalışma grupları:

İlgili biyoloji dışı projeler:

Dossier couleur rouge.PNG Kaynaklar
Kaynak kullanımı
Kullanışlı sayfalar
Sound-icon.png Konu alanı hakkında
Metabolism.png
Biyoloji, yaşamınbilimsel olarak incelenmesidir. Geniş bir kapsama sahip bir doğa bilimidir ancak onu tek ve tutarlı bir alan olarak birbirine bağlayan birkaç birleştirici teması vardır. Örneğin, tüm organizmalargenlerde kodlanan ve gelecek nesillere aktarılabilen kalıtsal bilgileri işleyen hücrelerden oluşur. Bir diğer ana tema ise yaşamın birliğini ve çeşitliliğini açıklayan evrimdir. Metabolizma, organizmaların hareket etmesine, büyümesine ve çoğalmasına izin verdiği için yaşam için de önemlidir. Son olarak, tüm organizmalar kendi iç ortamlarını düzenleyebilmektedir.Devamı...
Fua star.svg Proje Ödülleri
Biyoloji Yıldızı
{{Biyoloji Yıldızı|mesaj - ~~~~}}
Biyoloji ile ilgili konulara olağanüstü katkı(lar) için.

Bio Yıldızı
{{Bio Yıldızı|mesaj - ~~~~}}
Biyoloji ile ilgili konulara olağanüstü katkı(lar) için.
Proje sayfaları
Kısayollar: VPR:BİYO,
VPR:BİYOLOJİ
Üye kullanıcı kutusu: {{Kullanıcı Vikiproje Biyoloji}}
İstatistikler
Biyoloji
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 2 1 0 0 0 3
Seçkin Liste SL 0 1 0 0 0 1
Kaliteli madde KM 0 0 0 0 0 0
B 11 8 9 7 0 35
C 10 22 39 41 0 112
Başlangıç 14 35 46 58 0 153
Taslak 13 41 71 81 0 206
Liste 0 0 1 1 0 2
A-ayrımı 0 0 0 0 0 0
Gerekli 0 0 0 0 0 0
Şablon 1 0 0 0 7 8
Dosya 0 0 0 0 0 0
Kategori 1 0 0 0 107 108
Proje 1 0 0 0 0 1
??? 0 0 1 0 0 1
Toplam 52 108 167 188 114 629
Panolar: üst, sol, sağ.