Vikiproje:Kazakistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kazakistan Vikiprojesi
Kazakistan Kazakistan İş birliği Projesi İş birliği Projesi Katılımcılar Katılımcılar Tartışmalar Tartışmalar
Kategoriler ve şablonlar İstenilen maddeler İstenilen maddeler Son değişiklikler Son değişiklikler


Kazakistan Projesi nedir?

Vikiproje Kazakistan, Kazakistan alanına ilişkin maddeleri belirli standartlara ulaştırmayı, çoğaltmayı, geliştirmeyi ve genel olarak Kazakistan Portalı altında toplamayı hedefleyen bir vikiprojedir. Katkıda bulunmanın en basit yolu, Kazakistan alanına dahil bir konudaki maddeleri geliştirmek ya da yeni maddeler başlatmaktır. Ayrıca proje hakkında bilgi edinmek ve nasıl katkıda bulunabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki bilgileri ve konuyla ilgili tartışmaları inceleyebilirsiniz.

Unutmayın: Eğer bir Kazakistan maddesi başlatırsanız ya da daha önce başlatılmış bir maddeye katkıda bulunursanız, lütfen {{VikiProje}} şablonunu uygun parametreler ile birlikte maddenin tartışma sayfasına yapıştırın. Böylece bu madde Kategori:VikiProje Kazakistan maddeleri altında otomatik olarak listelenecektir. Projeye dahil olan tüm maddeleri bu kategoride görebilirsiniz.

Hedefler

Projede ana hedef Vikipedi'de yer alan Kazakistan ile ilgili maddeleri geliştirmek, kaynak eklemek, maddelerdeki güncel olmayan ve tartışmalı kaynaksız bilgileri çıkartmak ve Türkçe Vikipedi'de olmayan Kazakistan ile ilgili maddeleri diğer dillerden mümkün olduğu kadar tercüme ederek Türkçe Vikipedi'ye kazandırmaktır. Bunun için, istenen maddeler kısmında yer alan maddeleri düzenleyebilir veya bu bölüme yeni maddeler ilave edebilirsiniz. Ayrıca projeye dair güncel haberler almak için toplu mesaj listesine adınızı ekleyebilirsiniz.

Yapabilecekleriniz
  • Projenin konu kapsamında giren herhangi bir maddeyi geliştirmekle işe başlayabilirsiniz. Bunun için Kazakistan kategorisi yararlı olabilir.
  • Konu ile ilgili Türkçe Vikipedi'de yer almayan maddeleri açabilirsiniz. Açtığınız maddeleri sayfanın en altındaki {{VikiProje Kazakistan/Açılan maddeler}} kısmına eklemeyi unutmayın. Ayrıca proje kapsamında eklediğiniz görselleri eklenen görseller sayfasına ekleyebilirsiniz.
  • Kazakistan ile ilgili taslak maddeleri geliştirerek maddelerin daha kaliteli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Ayın işbirliği projesine katılıp, diğer kullanıcılar ile birlikte belirli bir hedefe odaklanabilirsiniz.
  • Düzenlenmesi gereken maddeler sayfasındaki eksiklikleri gidermeye çalışabilirsiniz.
  • Yardımcı kategori, şablon ve araçlar için kategoriler ve şablonlar sayfasına göz atabilirsiniz.
  • Kullanıcıların yeni bir madde eklenmesi veya belli işlerin tamamlanması için istekte bulundukları istek sayfasına isteklerinizi yazabilirsiniz.
  • Projeden güncel haberler almak için toplu mesaj listesine adınızı ekleyebilirsiniz.
  • Maddelerde kaynak göstermeyi unutmayın. Doğrulanabilirlik, Vikipedi maddeleri açısından çok önemli olduğunda, kaynak eklemek için bilgileri alıntı yaptığınız cümlelerin sonuna kaynak gösterme şablonları ekleyin. Ya da basitçe kaynağınızı <ref> ve </ref> kodları arasına ekleyin.
İleri katkılar
 • Kazakistan Projesi kapsamına giren maddeleri tespit edin ve {{Vikiproje}} şablonunu uygun parametreler ile birlikte maddenin tartışma sayfasına ekleyin. Böylece Kazakistan Projesinin alanını genişletip, ilgili konuların daha çabuk geliştirilmesini sağlayın. Bu şablonu koyarken başına yk eklemeyin. Örneğin {{yk:Vikiproje Kazakistan}} olmamalıdır.
 • Taslak seviyesindeki maddelerin belirlenebilmesi için ise {{Kazakistan-taslak}} şablonunu maddenin en altına ekleyebilirsiniz.
 • Kazakistan alanıyla ilgili kullanıcıları davet ederek projenin gelişmesine katkıda bulunun. Davet etmek için ilgili kullanıcının mesaj sayfasına {{Vikiproje Kazakistan Davet}} şablonunu ekleyin.
Katılımcılar

Bu liste Kazakistan Projesine dahil olan Vikipedistleri gösterir. Katılımcılar kısmında değiştire basıp listeye imzanızı atarak (~~~~) kendinizi dahil edebilirsiniz. Eğer isterseniz kullanıcı sayfanıza da {{Kullanıcı VP Kazakistan}} şablonunu ekleyebilirsiniz.

Kazakistan Vikiprojesi
Kazakistan Kazakistan İş birliği Projesi İş birliği Projesi Katılımcılar Katılımcılar Tartışmalar Tartışmalar
Kategoriler ve şablonlar İstenilen maddeler İstenilen maddeler Son değişiklikler Son değişiklikler


Kurmanbek mesaj
Madrox mesaj
Huluxsi mesaj
Ali İhsan Koçoğlu7 mesaj
EkremBey33444 mesaj
Proje standartları
Kısayollar: VPR:Kazakistan
Üye kullanıcı kutusu: {{Kullanıcı VP Kazakistan}}
Ayın işbirliği: İşbirliği Projesi
Tartışma sayfaları

Madde istekleri
Yardım istekleri

Komşu projeler

Azerbaycan
Rusya
Sovyetler Birliği
Türkiye

Yararlı bağlantılar

Biçem el kitabı
Kaynak gösterme
Kategorilendirme

İstatistikler
Kazakistan
sayfaları
Önem
En Çok Orta Az ??? Toplam
S
ı
n
ı
f
Seçkin Madde SM 0 0 0 0 0 0
Seçkin Liste SL 0 0 0 0 0 0
Kaliteli madde KM 0 0 0 0 0 0
B 3 10 5 14 0 32
C 5 14 32 187 0 238
Başlangıç 3 22 49 294 3 371
Taslak 1 4 24 248 1 278
Liste 1 0 3 4 0 8
A-ayrımı 0 0 0 0 0 0
Gerekli 0 0 0 0 0 0
Şablon 0 0 0 0 7 7
Dosya 0 0 0 1 1 2
Kategori 0 0 0 0 3 3
Proje 1 0 0 0 0 1
??? 0 0 0 5 1 6
Toplam 13 50 113 753 16 945