Vikipedi:Biçem el kitabı/Başlıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'de başlık, bir maddede yer alan her bölümlerin adıdır..

Kişisel Bilgiler[kaynağı değiştir]

Onur Hareketi Lideri Yaşar Aydın Kimdir? 13 yaşından beri siyasetin içerisindeyim. Sağ görüşten geliyorum. Önemli gençlik hareketlerinin başkanlıklarını yaptım. Demokrat Parti’ye atamayla il başkanı kongreyle de genel başkan oldum. Korkut Özal’ın davetiyle Demokrat Partiye gittim. O zamanlar Tayyip Bey hapisteydi, tanımıyordum ama mağdur olduğu için sempati duyuyordum. Korkut Bey’den onun hapisten çıkınca Demokrat Parti genel başkanı olacağını duymuştum. Sonrasında Tayyip Bey’i, çevresini ve görüşlerini tanıdım. Tanıdıkça mesafe oluştu. Dünya görüşlerimiz farklıydı. Melih Gökçek, İlhan Kesici, Hasan Korkmaz gibi isimler genel başkanlık için ciddi mücadele verdiler ama kimsenin adını geçirmediği, ihtimal vermediği biri aldı kongreyi. Biz kazandık ve ben Demokrat Parti genel başkanlığına geldim.

Başlıkları vurgulamak için; başlığın her iki yanında == (iki eşit işareti) kullanınız. Yan yana üç adet apostrof ''' başlıkta değil, kelimeyi kalın yazmak için kullanılır.

Başlık atarken "==" ile başlayıp, başlığı yazdıktan sonra tekrar "==" eklemek geçerli bir yöntemdir.

Neden böyle yazmanız gerekir?[kaynağı değiştir]

  • Bölümler aynı tercih setini kullanan kullanıcılar için otomatik olarak numaralandırılır.
  • Bölüm isimlerini sıralı olarak gösteren bir konu başlıkları tablosu otomatik olarak oluşturulur.
  • Bölümler ayrı ayrı düzenlenebilir.
  • Başlıkların içindeki kelimeler taramalar sırasında daha büyük öncelik alırlar.
  • Görme zorlukları yaşayan kullanıcılar için üretilen bazı yazılımlar, madde özetlerini çıkarırken başlıklardan yararlanmaktadır.

Başlık dizisi yaratma[kaynağı değiştir]

Alt başlıklar yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı doğru bir şekilde yaratılmalıdır. Herhangi bir sayfa için madde başlığı H1 (en üst seviye) olup otomatik olarak yaratılmaktadır. Makale içindeki başlıklar H2 (ikinci seviye, yani "==") seviyesinden başlamalıdır.

Aşağıda görülebileceği gibi; "==" 'in alt başlığı, "===", onun da altbaşlığı "====" olmaktadır. Aynı şekilde devam ederek alt başlıklar yaratmak mümkündür.

Örnek:

==Başlık 1== 
===Başlık 1.1=== 
====Başlık 1.1.1==== 
==Başlık 2==

veya

== Başlık 1 ==
=== Başlık 1.1 === 
==== Başlık 1.1.1 ==== 
== Başlık 2 ==

Başlıkların altında veya üstünde veya == ile başlık arasında boşluk bırakmak (==Başlık== veya == Başlık ==) yazarın seçimine bağlıdır. Mediawiki yazılımının geçerli sürümünde bu boşluklar başlık gösterimini değiştirmemektedir; her iki durumda da gösterim aynıdır. Ancak birden fazla boşluk kullanıldığında fazladan kullanılan bu boşluklar gösterime yansımaktadır.

Benzer bir durum noktadan sonra boşluk kullanımı konusunda da geçerlidir. Noktalardan sonra bir veya iki boşluk kullanılması gösterimi değiştirmemekte, fark sadece madde düzenlenirken görülebilmektedir. Kullanıcıların tercihine bırakılmış bu durumu kendi tercihinize göre değiştirmeniz -maddenin gösterimini etkilemediği halde- madde geçmişininde büyük değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle bu tür boşlukları olduğu gibi bırakmanız yerinde olacaktır.

Tartışma sayfalarında yer alan "+" sekmesinin açtığı başlıklara dikkat edildiğinde, başlık isminden önce ve sonra ve == işaretleri ile başlık arasında otomatik olarak boşluk yaratıldığı görülür. Bazı kullanıcılar kaynak kodunu okumakta kolaylık sağladığı için bu tarzı uygun bulmaktadır.

Konu başlıkları tablosu (özet)[kaynağı değiştir]

Kullanılan başlık sayısı 3'ü geçtiğinde "Konu başlıkları" (table of contents - TOC) tablosu bölüm başlıklarını ve alt başlıkları içerecek şekilde otomatik olarak oluşturulur. Kullanıcı; "Tercihlerim" bölümünde bu fonksiyonu kapatmadığı veya maddeye "<tt><nowiki>__NOTOC__ </nowiki>" kodunu eklenmediği sürece bu uygulama geçerlidir.

Konu başlıkları tablosu "<tt><nowiki>__TOC__</nowiki>" kodu kullanılmadığı sürece ilk bölüm başlığından önce konumlanır. Bu nedenle maddenin giriş bölümü bu tablodan önce yer alır. Giriş bölümünün uzunluğu hakkındaki öneriler Wikipedia:Guide to writing better articles#Lead section sayfasında görülebilir.

Konu başlığı (table of contents - TOC) hakkında daha fazla bilgi için Wikipedia:Section#Table of contents (TOC) sayfasına bakınız.

Konumlandırılması[kaynağı değiştir]

Konu başlıkları tablosu kullanıcının isteğine bağlı olarak maddenin sağında veya solunda yer alabilir; {{TOCright}} kodu tabloyu sağa, {{TOCleft}} kodu ise sola almaktadır. Ancak bu kodları uygulamak her zaman iyi bir fikir olmayabilir. Konumlandırma hakkında daha fazla bilgi için Wikipedia:Section#Floating the TOC sayfasına bakınız.